TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

24 Ракомет

Бисинов го задржа „мозокот“ на тимот – Илиев останува уште една сезона

24 Ракомет - пред: 34 мин

Откако се врати во родниот град, Велес како член на тимот на Бисинов, „мозокот“ на екипата, Ивица Илиев реши да остане на теренот уште една сезона. Тој го продолжи договор со екипата каде истовремено е играч, но и работи како дел од стручниот штаб.

Раде Стојановиќ презема клуб од Словенија!

24 Ракомет - пред: 2 часа

Селекторот на младинската репрезентација на Македонија, Раде Стојановиќ, во новата сезона ќе има нов предизвик во кариерата, дознава 24Ракомет. Тој би требало да го преземе словенечкиот тим Тримо Требње, кој е во конкуренција за шампионската титула ...

2 поврзани вести »

ИНТЕРВЈУ МАРТИН ТОМОВСКИ: Пораснав во Металург и Вардар, време е за интернационален пробив!

24 Ракомет - пред: 2 часа

Македонскиот репрезентативен голман Мартин Томовски за првпат во неговата кариера одлучи да се „отвори“ и тоа го направи во викенд-интервјуто за 24Ракомет. На шега прокоментира: „Не зборувам многу ама кога ќе ме погодиш...

Некогашниот капитен на пелистерци се сели во Грција

24 Ракомет - пред: 3 часа

Некогашниот капитен на Еурофарм Пелистер, Јосип Периќ, во новата сезона ќе има нов предизвик во кариерата. Тој по две години минати во унгарската Татабања ќе се пресели во грчкиот Олимпијакос, кој е предводен од хрватскиот стратег Жељко Бабиќ.

2 поврзани вести »

Македонија денеска го добива новиот кадетски шампион

24 Ракомет - пред: 4 часа

Денеска во спортската сала „Автокоманда“ ќе се одигра Ф4 турнир од машкото кадетско првенство. За трофејот во кадетската машка лига ќе се борат четири екипи – Алкалоид, Бисинов, Еурофарм Пелистер 2 и Струга.

6 поврзани вести »

📷 Купот добива нов сопственик, Вардар запрен на првата препрека

24 Ракомет - пред: 13 часа

Ланскиот освојувач на Купот, тимот на Вардар, не успеа да се пласира во финалето на 31. издание од Купот на Македонија, откако во полуфиналниот дуел беше совладан од вицепрвакот со 25:24. Марко Срдановиќ во последната секунда од пенал имаше шанса да ...

46 поврзани вести »

🎥 Вардарци „скршени“, „Комити“ со порака: Нема да ве оставиме!

24 Ракомет - пред: 14 часа

Вардарци нема да го бранат трофејот во Купот на Македонија, откако беа поразени од тимот од Автокоманда со 25-24 во драматичен натпревар. „Црвено-црните“ имаа голема поддршка во СЦ „Борис Трајковски“, меѓу присутните беа и „Комити“, кои по мечот им ...

Недановски: Не треба „некои“ да решаваат кој ќе победи!

24 Ракомет - пред: 15 часа

Ракометарите на Вардар нема да имаат можност да го бранат трофејот во Купот на Македонија. Вардарци за ривал во полуфиналето го имаа тимот на Кире Лазаров и во неизвесен финиш загубија со 25:24.

46 поврзани вести »

ВИКЕНДОВ НА 24РАКОМЕТ… „Пантерот“ е подготвен за нов интернационален предизвик

24 Ракомет - пред: 15 часа

Македонскиот репрезентативен голман Мартин Томовски за првпат во неговата кариера одлучи да се „отвори“ и тоа го направи во викенд-интервјуто за 24Ракомет. На шега прокоментира: „Не зборувам многу ама кога ќе ме погодиш…“ и така се случи, ...

Срдановиќ трагичар, Вардар елиминиран во полуфиналето од Купот

24 Ракомет - пред: 16 часа

Ланскиот освојувач на Купот, тимот на Вардар, не успеа да се пласира во финалето на 31. издание од Купот на Македонија, откако во полуфиналниот дуел беше совладан од вицепрвакот со 25:24. Марко Срдановиќ во последната секунда од пенал имаше шанса да ...

46 поврзани вести »

📷 Чаирчанки го „препливаа“ Вардар, за злато ќе се борат со „лавиците“ од Ѓорче

24 Ракомет - пред: 17 часа

Екипата на Чаир се избори за финале во Купот на Македонија, откако во полуфиналето успеа да го надигра ланскиот финалист, тимот на Вардар, со 32:28 и за Куп трофејот ќе се бори против Ѓорче Петров.

25 поврзани вести »

КАДЕТИ Ф4: Бисинов – Сите учесници се фаворити, победник ќе биде најквалитетниот тим!

24 Ракомет - пред: 18 часа

Завршниот турнир во машка кадетска конкуренција ќе се одржи во Автокоманда, a покрај домаќинот, ќе играат и Бисинов, Струга и Еурофарм Пелистер 2. Тимот на Бисинов од Велес до пласман на Ф4 турнирот стигна откако во бараж дуелот го елиминираше Мулти ...

6 поврзани вести »

Историја за Чаир – првпат ќе се бори за трофеј во Купот

24 Ракомет - пред: 18 часа

Екипата на Чаир се избори за финале во Купот на Македонија, откако во полуфиналето успеа да го надигра Вардар со 32:28 и за Куп трофејот ќе се бори против тимот на Ѓорче Петров. Иако во натпреварот сѐ влезе израмнето, избраничките на Басри Љатифи од ...

25 поврзани вести »

Кипријановска со Ле Самбр Авенуа обезбедија пласман во француската елита

24 Ракомет - пред: 20 часа

Македонската репрезентативка Јована Кипријановска со екипата на Ле Самбр Авенуа остварија голем успех во Франција. Ле Самбр Авенуа одигра одлично во оваа сезона и настапот во прволигашката конкуренција во Франција го заврши на првата позиција.

Тоскоски стана тренер на Аполда и веднаш донесе македонско засилување – пивотот Ѓорѓиески

24 Ракомет - пред: 21 часа

Некогашниот голман на битолски Пелистер, Игор Тоскоски, од наредната сезона ќе биде прв тренер на екипата на Аполда. Тој ова лето ќе ја заврши богатата играчка кариера, сезонава беше и во стручниот штаб, но од лето ќе се посвети само на тренерската ...

КАДЕТИ Ф4: Еурофарм Пелистер 2 – Посакуваме напредок во однос на лани, а тоа е најмалку финале

24 Ракомет - пред: 21 часа

Завршниот турнир во машка кадетска конкуренција ќе се одржи во Автокоманда, a покрај домаќинот, ќе играат и Бисинов, Струга и Еурофарм Пелистер 2. Битолчани предводени од Фарук Мемиќ, во 14 одиграни натпревари имаа само еден пораз и уверливо ја ...

6 поврзани вести »

КУП 2024: Георгиевски – Да не го разбраниме Трајковски

24 Ракомет - пред: 23 часа

Играта во одбрана секогаш е сегмент на кој внимаваат тренерите, а играчите посакуваат лесни голови, и што е можно помалку одбрани на противничкиот ривал. Вардар сезонава, па и во плејофот по 12 одиграни натпревари, ја има најдобрата одбрана, и ...

КАДЕТИ Ф4: Струга – Пласманот на Ф4 е резултат на напорната работа и напредокот на сите играчи

24 Ракомет - пред: 23 часа

Кадетската екипа на Струга е една од екипите учесници на годинешниот Ф4 турнир во кадетска конкуренција. Под водство на Жарко Ферукоски младите стружани одиграа перфектно во групата А, победија на сите 12 натпревари и си обезбедија директно место на ...

6 поврзани вести »

📷 РФМ реши кадетскиот Ф4 пак да биде во Автокоманда – ќе организирале по европски терк!

24 Ракомет - 17.05.2024

Три екипи се пријавиле за домаќин на кадетскиот Ф4, а од РФМ добиле одговор дека Автокоманда ја добија организацијата поради три дополнителни ставки. Дојдовме до сите пријави што биле испратени до РФМ, па самите одлучете кој понудил подбри услови.

6 поврзани вести »

КУП 2024: Недановски – Посакувам добра игра во одбрана, и се ќе биде полесно

24 Ракомет - 17.05.2024

Сезонава Вардар трипати играше против актуелниот вицепрвак, и на сите мечеви победи. Вечерва во 19,30 часот е меч кој е уште поважен, бидејќи е билет за финалето на Купот, а таму „црвено-црните“ го бранат 16. трофеј што лани го освоија во Охрид.

46 поврзани вести »