TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

24 Вести

СП 2018: Фаворитот Бразил одигра нерешено со Швајцарија

24 Вести - 17.06.2018

Уште еден од големите фаворити на Мундијалот во Русија забележа неуспешен старт. Бразил одигра само 1:1 против Швајцарија во натпревар од групата „Е“, во кој се уште Србија и Костарика. Филипе Кутињо реализираше по извонреден удар во 20-тата минута, ...

Полицијата растера демонстранти пред Собранието

24 Вести - 17.06.2018

Македонската полиција со солзавец растера насилни демонстранти пред Собранието кои протестираа незадоволни од Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство потпишан денеска во Псарадес.

111 поврзани вести »

СП 2018: Мексико со голема победа на стартот, го совлада светскиот шампион Германија

24 Вести - 17.06.2018

Светскиот шампион Германија загуби 0:1 од Мексико на првиот меч од групата „Ф“ на Светското првенство на стадионот „Лужники“ во Москва. Ирвинг Лозано го постигна единствениот гол во 35-тата минута за Мексико.

62 поврзани вести »

Протест пред Собранието

24 Вести - 17.06.2018

Пред Собранието на Македонија се одржува протест против Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство. Протестот е организиран преку социјални мрежи. Граѓани го блокираа булеварот „11 Октомври“ пред собраниската ...

141 поврзани вести »

Димитров: Oтворена европерспектива

24 Вести - 17.06.2018

Договорот е клуч кој отвора врата кон ЕУ, а пак земјите членки ќе ја препознаат шансата да обезбедат иднина за Унијата, порача денеска министерот за надворешни работи Никола Димитров по потпишувањето на Договорот за решавање на македонско-грчкиот ...

44 поврзани вести »

Во Отешево заеднички ручек и дружба на македонската, грчката и европската делегација

24 Вести - 17.06.2018

Со леб и сол, традиционално беше пречекана грчката и делегацијата на Европската унија во Отешево. Во единствениот хотел во ова летувалиште денеска беше преполн со толку важни гости. Фотографиарње, насмевки, дух на заедништво и пријателство - а тоа ...

На потег е Собранието – таму ќе се ратификува договорот со Грција

24 Вести - 17.06.2018

На потег е Собранието – таму ќе се ратификува договорот со Грција. За ратификација е потребно просто мнозинство – но останува прашањето што понатаму – претседателот Иванов ќе треба да го потпише указот.

240 поврзани вести »

Реакции: Постигнат историски договор

24 Вести - 17.06.2018

Сите погледи денеска вперени кон Преспа. Со цитати на дел од говорите на македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас под наслови - „За историја: потпишан договор!“, „Република Северна Македонија – историски договор меѓу Атина и ...

70 поврзани вести »

Подеми и падови во економските релации Македонија и Грција

24 Вести - 17.06.2018

Економските односи меѓу Македонија и Грција се во постојани подеми и падови уште од осамостојувањето.. Спорот за името ги забави, но никогаш не ги запре во целост бизнис релациите меѓу двете земји.

Протестен марш на ВМРО-ДПМНЕ во Битола

24 Вести - 17.06.2018

Со сите демократски и правни средства ќе се спротиставиме на срамната капитулација што денеска ни ја сервираа, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски од денешниот протест во Битола.

70 поврзани вести »

Во близина на Псаридис интервенираше грчката полиција – растера демонстранти со солзавец

24 Вести - 17.06.2018

Со пендраци и солзавец, грчката полиција го одржуваше мирот во околината на селото Псарадес. За време на потпишувањето на историскиот договор, група националисти се обидоа да ја преминат дозволената граница и да се пробијат до местото на собирот на ...

65 поврзани вести »

Во Преспа потпишан договор меѓу Македонија и Грција

24 Вести - 17.06.2018

Преспански договор за историјата. Кренатите раце на Заев и Ципрас во Псаридис симболизираа ставање крај на на 27 годишниот спор за името. Во присуство на европскиот двоец Могерини, Хан и претставницте на Обединетите Нации, Нимиц и Ди Карло договорот ...

Во Битола почна протестниот марш на ВМРО-ДПМНЕ против договорот на Македонија со Грција

24 Вести - 17.06.2018

Во Битола во тек е протестен марш на опозициската ВМРО-ДПМНЕ против потпишувањето на договорот со Грција за решавање на долгогодишниот спор со името. Маршот го предводи претседателот на партијата Христијан Мицкоски.

70 поврзани вести »