TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

360 степени

Тодорова: Политичарите влечат корист од националистичка реторика, но да бидеме реални и за штетата

360 степени - 03.06.2020

Националистичката реторика е предвидлива, статична, свесно несофистицирана, свесно избегнувајќи каква било амбивалентност. Природно, националистичката реторика е и инструментализирана и манипулирана од политичарите, пишува професорката по историја ...

3 поврзани вести »

СЕММ: Медиумите да не шпекулираат со бројки за ковид-19, ова не е битка за ексклузивитет

360 степени - 03.06.2020

Објавувањето број на новозаразени со ковид-19 од страна на медиумите не треба да биде трка на ексклузивитет, станува збор за здравјето и животот на граѓаните, реагираат од Советот за етика на медиумите во Македонија (СЕММ) на тенденцијата на медиуми ...

386 поврзани вести »

Косово доби нова влада на чело со Хоти, Курти оди во опозиција

360 степени - 03.06.2020

Новиот премиер нагласи дека веднаш ќе се заложи за надминување на пречките за продолжување на дијалогот со Србија Косово доби нова влада. Собранието во Приштина, со 61 глас „за“ , 24 „против“ и еден „воздржан“ ја избра владата што ја предложи ...

130 поврзани вести »

(ВИДЕО) Не стивнуваат протестите во Средно Коњари против експлоатацијата на песок

360 степени - 03.06.2020

Нов протест на жителите на Средно Коњари. По првите звуци од камионите утрото, локалното население меѓусебно си дојавиле дека концесионерот продолжува со експлоатација на песок и веднаш излегле да му го попречат работењето.

Осум полицајци правеле забава во Кратовско, обвинител дал наредба да се интервенира

360 степени - 03.06.2020

Осум полицајци синоќа правеле журка во кратовското село Куклица, па биле пријавени во станица по што се интервенирало со наредба на јавен обвинител. Пријавата во полициската станица во Кратово стигнала околу 21 часот, а седум од затекнатите ...

54 поврзани вести »

Ковид-19: Од новите случаи, два се од скринингот во градинките во Штип

360 степени - 03.06.2020

Од новите 101 случај со ковид-19 регистрирани изминатото деноноќие во земјава, два се откриени во рамки на скринингот во градинките во градинки во Штип. Во последните 24 часа, направени се вкупно 974 теста, од нив 132 биле во рамки на скринингот ...

386 поврзани вести »

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ на два фронта за алармантноста на состојбите со коронавирусот

360 степени - 03.06.2020

Политизирање на состојбата, ставање на кризата со вирусот во каков било друг контекст, освен здравјето на граѓаните, нема да помогне, а нападот врз Комисијата за заразни болести дополнително ѝ го отежнува работењето, вели Шахпаска од СДСМ Ова е ...

386 поврзани вести »

Официјално: 101 нов случај, 4 починати и 10 излекувани

360 степени - 03.06.2020

Починати се четворица пациенти, еден на Инфективната клиника, а тројца во градската болница „8-ми септември“. Најмладиот е 58 години, а највозрасниот 84 Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на ковид-19, ...

106 поврзани вести »

Османи во Штип: Секоја фирма со ковид-координатор и борба против лажните вести

360 степени - 03.06.2020

Еден од начините да се превенира ширењето на коронавирусот, покрај мерките за лична заштита е и воведување на нова позиција во приватните ид ржавните компании и институции а тоа ковид-координатор, чија единствена задача е да обезбеди доследно ...

60 поврзани вести »

Уште една штипска конфекција под клуч до тестирање на вработените на ковид-19

360 степени - 03.06.2020

Уште една конфекција од Штип, шеста по ред, со околу 250 вработени оди под клуч додека не се направи тестирање на вработените на ковид-19, откако една работничка имала позитивен тест. Градоначалникот на Штип Благој Бочварски рече дека сите вработени ...

51 поврзани вести »

Филипче на координација со Комисијата и МВР за општините кои се жаришта на коронавирусот

360 степени - 03.06.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, во 13 часот ќе одржи состанок со членовите на Комисијата за заразни болести и со претставници од МВР и од локалните Центри за јавно здравје. „Целта на состанокот е заедничка координација за делување во ...

170 поврзани вести »

По завршните на Боки, ВМРО-ДПМНЕ бара ОЈО да реагира по допрен глас

360 степени - 03.06.2020

Антонијо Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ, кој е осомничен и во истрагата „Моќник“ на СЈО, денеска на прес-конференција побара обвинителството да спроведе истрага по завршните зборови на Бојан Јовановски – Боки 13 во кои тој тврдеше дека поранешниот премиер ...

36 поврзани вести »

Маж загина во бизарна несреќа кај Миладиновци

360 степени - 03.06.2020

Педесет и осумгодишниот Б.К. загина во бизарна несреќа откако бил прегазен од сопственото возило. Несреќата била пријавена ноќеска околу 1:30 часот по полноќ на автопатот Свети Николе – Скопје, пред наплатна станица Миладиновци.

19 поврзани вести »

Шведска призна дека требало да воведе рестрикции поради коронавирусот

360 степени - 03.06.2020

Главниот епидемиолог, кој претходно ги критикуваше другите земји поради строгиот пристап, се согласи дека во Шведска починале многу луѓе Главниот шведски епидемиолог Андерс Тегнел, кој е застапник на стратегијата да не се затвори земјата поради ...

47 поврзани вести »

Воз удри во Авганистанец кај Криволак, лицето е хоспитализирано

360 степени - 03.06.2020

Во непосредна близина на железничка станица „Криволак“, вчера околу 16:38 часот се случила сообраќајна несреќа во која воз удрил во пешакот Е.О. од Авганистан. „При разминување на два товарни воза помеѓу два колосека, товарниот воз кој сообраќал на ...

9 поврзани вести »

Ковид-19: Денеска е можна рекордна бројка со над сто заразени

360 степени - 03.06.2020

Поради големиот број заразени, се очекува Комисијата за заразни болести да одржи состанок во проширен состав Денеска се очекува рекордна бројка на новозаразени со коронавирус во земјава во последните месец дена, а можеби и од почетокот на ...

51 поврзани вести »

МПЦ-ОА: За задушница носете маски и на гробишта одете само најблиските

360 степени - 03.06.2020

Верниците да ги почитуваат мерките кога ќе одат на гробишта за претстојната Духовденска задушница, апелираат од Светиот архијерејски синод (САС) на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија (МПЦ-ОА).

80 поврзани вести »

Тајни снимки на СЗО откриваат дека Кина не споделувала информации за ковид-19

360 степени - 03.06.2020

Оваа информација е спротивна на првичните пофалби кои СЗО ги упатуваше кон Пекинг за начинот на кој се справува со епидемијата Снимки од онлајн состанок на СЗО покажале дека организацијата многу тешко добивала информации од Кина на почетокот на ...

49 поврзани вести »

Поднесени се 27 100 барања за финансиска поддршка за мај

360 степени - 03.06.2020

Овие барања, како што соопшти УЈП, се поднесени од работодавачите и сомовработените лица заклучно со вториот ден од јуни Вкупно 27.100 барања се поднесени за користење на мерките за финансиска поддршка за месец мај.

21 поврзани вести »

Седми ден насилни протести во САД: Трамп ја заострува реториката

360 степени - 03.06.2020

Додека во градовите низ САД седма ноќ по ред се одржаа протести и немири, проследени со грабежи, вандализам и напади врз полицијата, претседателот Доналд Трамп ги засили повиците за поостар одговор, како што направи и претходниот ден, кога се закани ...

349 поврзани вести »