TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

А1 On

(ВИДЕО) Митрески: Мицкоски сака да издејствува амнестија за ексфункционери од ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 14.09.2019

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митрески на денешната собраниска седница рече дека СДСМ ќе гласа за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. -Ставот на СДСМ е повеќе од јасен за разрешување на Јанева.

287 поврзани вести »

(ВИДЕО) Димовски за разрешувањето на Јанева: Секое правно лудило завршува вака

А1 On - 14.09.2019

Секое правно лудило, експеримент, занес завршува вака. Секогаш кога државата не се држи до Уставот, секогаш кога Собранието носи неуставни закони секогаш кога правните и државните органи како кога беше кажано дека СЈО е неуставно не реагираат, ...

287 поврзани вести »

Жан Мари Ле Пен обвинет за проневера на јавни средства

А1 On - 14.09.2019

Поранешниот претседател на Националниот Фронт (НФ), Жан Мари Ле Пен е обвинет за „проневера на јавни средства“ и „соучесништво“ во случајот на наводно фиктивни работни места на екстремно десничарската партија во Европскиот парламент.

11 поврзани вести »

ВИДЕО: Се судрија прокинеските и продемократските демонстранти во Хонгконг

А1 On - 14.09.2019

Во Хонгконг денеска избија судири меѓу приврзаниците на Кина и демонстрантите кои бараат демократски реформи во оваа полуавтономна кинеска територија, јавија американските медиуми. Стотина прокинески демонстранти во зионата Амоу, во густо населениот ...

52 поврзани вести »

Девет лица загинаа, повеќе од 20 повредени во автобуска несреќа во Русија

А1 On - 14.09.2019

Најмалку девет лица загинаа, а 21 се повредени во директен судар меѓу патнички автобус и камион во руската Јарославска област, јавија руските медиуми, пренесувајќи ги локалните власти. Според последните информации, во инцидентот има 30 настрадани ...

16 поврзани вести »

Најмалку шест загинати во подметната бомба од Ал Шабаб во Сомалија

А1 On - 14.09.2019

Двајца регионални политичари, тројца нивни телохранители и еден хуманитарец загинаа во подметната бомба на пат во Сомалија, соопштија сомалиските власти, јави ДПА. Експлозијата се случила на патот меѓу градовите Балад и Јовхар во државата Хиршабеле, ...

6 поврзани вести »

Роџерс го оправда заминувањето на Мегваер во Јунајтед

А1 On - 14.09.2019

Менаџерот на Лестер, Брендан Роџерс ја разбира одлуката на Хари Мегваер да ги напушти „лисиците“ и да им се придружи на „црвените ѓаволи“. Ова лето, Манчестер плати 80 милиони фунти на Лестер, со што Мегваер стана најскапиот дефанзивец во светот.

Медведев следниот месец во Белград на заедничка прослава на победата над фашизмот

А1 On - 14.09.2019

„Врз основа на стратешкото партнерство и нераскинливо пријателство односите меѓу Србија и Русија достигнуваат нови дострели“, оценија денеска српскиот претседател Александар Вучиќ и рускиот премиер Дмитриј Медведев во телефонски разговор.

25 поврзани вести »

Турските обвинители издадоа наредби за апсење на 222 осомничени војници, наводни поддржувачи на Ѓулен

А1 On - 14.09.2019

Турските обвинители денеска издадоа наредби за апсење на 222 војници што служат низ целата земја и во турскиот дел на Кипар, под сомнение дека се поддржувачи на исламскиот свештеник Фетулах Ѓулен, кој живее во САД, јави турската државна агенција ...

11 поврзани вести »

Хутите ја презедоа одговорноста за нападите со дронови во Саудиска Арабија

А1 On - 14.09.2019

Јеменските шиитски бунтовници Хути, кои се тесно поврзани со Иран, преку соопштение денеска информираа за напад со 10 беспилотни летала врз големите нафтени објекти во Саудиска Арабија, јави ДПА.

64 поврзани вести »

Хуманитарниот брод „Викинг на океанот“ доби дозвола да вплови во Лампедуза

А1 On - 14.09.2019

Хуманитарниот брод „Викинг на океанот“, на кој се наоѓаат 82 мигранти денеска доби дозвола да вплови во пристаништето на италијанскиот остров Лампедуза. Екипажот на бродот наведе дека италијанските власти им дале такви инструкции.

6 поврзани вести »

Пожар на Кефалониа, превентивно евакуирани жители и туристи

А1 On - 14.09.2019

Голем пожар избувна утрово во месноста Лурдата на јужниот дел од грчкиот остров Кефалониа, а според локалните медиуми, превентивно биле евакуирани туристи и жители. Во справувањето со огнените јазици интервенираат 42 пожарникари со 12 возила и еден ...

41 поврзани вести »

Демонстрантите во Хонгконг формираа протестна човечка верига

А1 On - 14.09.2019

Продемократските демонстранти во Хонгконг планираат денеска да ги заземат шопинг центрите. Изминатата ноќ, во текот на протестите, тие формираа човечки вериги, носејќи светилки, јавија западните агенции.

52 поврзани вести »

Солскјер убеден: Де Хеа ќе потпише нов договор

А1 On - 14.09.2019

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Оле Гунар Солскјер изрази уверување дека голманот на тимот, Давид де Хеа ќе потпише нов договор со клубот. Актуелниот договор на шпанскиот голман истекува на крајот на оваа сезона, но според Солскјер, Де Геа ќе ...

12 поврзани вести »

Трамп го продолжи трговското ембарго кон Куба за една година

А1 On - 14.09.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп донесе одлука за една година – до 14 септември 2020 година, да го продолжи трговското ембарго против Куба, се наведува во соопштението лиферувано синоќа од прес службата на Белата куќа и цитирано од светските ...

11 поврзани вести »

Дронови извеле напади врз нафтени постројки во Саудиска Арабија

А1 On - 14.09.2019

Саудиска Арабија соопшти дека две големи нафтени постројки во земјата биле нападнати од дронови, што предизвикале пожари, но не се наведува кој стои зад нападите. Американските медиуми наведуваат дека јеменските бунтовници од племето Хути претходно ...

64 поврзани вести »

Роси изненаден од брзината на Јамаха на „Мизано“

А1 On - 14.09.2019

Пилотот на Јамаха, Валентино Роси откри дека е изненаден кога ги видел сите четири мотоцикли на неговиот конструктор во првите 5 по првите две слободни тренинг сесии на тркачкиот викенд во Сан Марино.

32 поврзани вести »

Алексис: Пристигнав во Јунајтед во погрешно време

А1 On - 14.09.2019

Напаѓачот на Интер, Алексис Санчез, го коментираше неговиот неуспешен престој во Манчестер Јунајтед. Чилеанецот смета дека главната причина за неуспехот да се докаже на „Олд Трафорд“ е тоа што тој пристигнал во клубот во погрешно време.

2 поврзани вести »

Фалкао херој за Галатасарај уште во своето деби

А1 On - 14.09.2019

Радамел Фалкао стана херој за Галатасарај во својот прв натпревар, откако во четвртото коло од шампионатот ја донесе победата над Касимпаша со 1:0. „Ел Тигре“ постигна гол во 38-та минута по асистенција од Омер Бајрам, што се покажа и како ...

4 поврзани вести »

Откако Трамп кажа дека „преговорите се мртви“ талибанците заминаа на средби во Русија

А1 On - 14.09.2019

Преговарачка екипа на авганистанските талибанци допатува во Русија, само неколку дена откако американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека преговорите со нив се „мртви“, пренесуваат американските медиуми.

23 поврзани вести »