TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

А1 On

Третина од заболените без никакви симптоми

А1 On - пред: 20 часа

Третина од 89-те новозаболени од КОВИД -19 кои беа евидентирани вчера се на возраст меѓу 30 и 39 години. Повеќето од нив се жени, покажуваат податоците на Институтот за јавно здравје. Од вкупниот број на заболени во земјава, најголем процент се над ...

Куомо до Трамп: Благодарам, но не

А1 On - пред: 20 часа

Гувернерот на американската сојузна држава Њујорк, Ендрју Куомо, кажа „благодарам, но не“ на заканата на претседателот Доналд Трамп дека ќе ја мобилизира војската во борбата против немирите, по смртта на невооружениот Афроамериканец, Џорџ Флојд, ...

48 поврзани вести »

Индустриското производство во САД на 11-годишниот минимум

А1 On - пред: 20 часа

Производствената активност на САД го ублажи падот во мај, иако се уште е на 11-годишниот минимум. Како што пренесуваат странските агенции, закрепнувањето од кризата со коронавирусот, сепак, може да трае со години поради големата невработеност.

15 поврзани вести »

Има докази дека убиството на Флојд е извешено со умисла, тврди адвокатот Бен Крамп

А1 On - пред: 20 часа

Адвокатот на семејството на убиениот Афроамерикенец Џорџ Флојд, Бен Крамп, изјави дека има доволно докази да се потврди дека обвинетиот полицаец Дерек Шовин постапил со умисла. Шовин е обвинет за убиство од трет степен, но Крамп тврди дека станува ...

251 поврзани вести »

Маја: За отповикување на Болсонаро кога ќе дојде време

А1 On - пред: 20 часа

Претседателот на долниот дом на бразилскиот Конгрес, Родриго Маја изјави дека „кога ќе дојде време за тоа“, тој ќе одлучи дали ќе поведе постапка за да се отповика претседателот Жаир Болсонаро поради неговото управување со кризата предизвикана од ...

17 поврзани вести »

Ријад Ал-Малики: Израелскиот план за анексија на делови од Западниот брег е објавување војна против палестинскиот народ

А1 On - пред: 20 часа

Палестинскиот министер за надворешни работи Ријад ал-Малики изјави дека планот на израелската Влада за анексија на делови од окупираниот Западен Брег е еден вид објавување војна против палестинските интереси.

5 поврзани вести »

Погребот на Џорџ Флојд закажан за 9 јуни, соопштија адвокатите на семејството

А1 On - пред: 20 часа

Погребот на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој беше убиен од полицијата минатата недела, ќе се оддржи на 9 јуни во Хјустон, во сојузната држава Тексас, соопштија адвокатите на семејството, пренесе ДПА.

251 поврзани вести »

Обама го осуди насилството во протестите во САД и ги пофали ненасилните демонстранти

А1 On - пред: 21 часа

Поранешниот американски претседател Барак Обама го осуди насилството во протестите низ САД за расната нееднаквост и прекумерната полициска употреба на сила и ги пофали ненасилните демонстранти кои бараат реформи.

119 поврзани вести »

Бела куќа: Министерство за правда ќе ја прогласи Антифа за терористичка група во САД

А1 On - пред: 21 часа

Американското Министерство за правда одлучи да ја третира Антифа како домашна терористичка група, соопшти синоќа Белата куќа. Портпаролот на Белата куќа, Кејли МекКени, на брифинг изјави дека има доволно докази дека Антифа е одговорна за насилството ...

26 поврзани вести »

Од Ковид 19 во САД во следниот месец може да умрат уште 20.000 лица, смета Том Елиот поранешен директор на ЦДЦ

А1 On - пред: 21 часа

Поранешниот директор на американските Центри за контрола и превенција на болестите „ЦДЦ“, Том Ерден, денеска изјави дека мисли дека во следниот месец од Ковид-19 во земјата може да умрат уште 20.000 лица.

7 поврзани вести »

Помпео: САД размислуваат за прифаќање луѓе од Хонг Конг

А1 On - пред: 21 часа

Соединетите Американски Држави ја разгледуваат можноста за прифаќање луѓе од Хонг Конг како одговор на притисокот од Кина да наметне закони за национална безбедност во поранешната британска колонија, изјави државниот секретар на САД, Мајк Помпео.

44 поврзани вести »

СЗО: Зголемен бројот на заразени во Северна и Јужна Америка

А1 On - пред: 21 часа

Северна и Јужна Америка бележат забрзано зголемување на бројот на заразени со коронавирусот, предупреди Светската здравствена организација (СЗО). Извршниот директор на програмата за вонредни случаи на СЗО, Мајк Рајан рече дека Централна и Јужна ...

65 поврзани вести »

Трамп ја ангажира војската да ги растера демонстрантите во Вашингтон

А1 On - пред: 21 часа

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа ја ангажираше војската и Националната гарда за да ги растера демонстрациите околу Белата куќа, а потоа се прошета во паркот до блиската црква да се фотографира со Библија.

119 поврзани вести »

Џорџ Флојд починал од задушување, покажала обдукцијата

А1 On - пред: 21 часа

Резултатите од обдукција извршена врз телото на Џорџ Флојд, а побарана од семејството, покажаа дека тој починал од задушување поради притисок врз неговиот грб и вратот затоа што полицаецот Дерек Шовин неколку минути клечел врз неговиот врат и ги ...

251 поврзани вести »

Зголемен број заразени со Ковид-19, можно воведување карантин во одредени општини

А1 On - пред: 21 часа

Бројот на заразени со Ковид-19 вчера значително се зголеми. Регистрирани беа 89 нови случаи заразени со коронавирус од кои најголемиот дел се од Скопје-35. Висока бројка на заразени вчера имаше и во Штип, каде беа регистрирани 27 нови случаи, во ...

482 поврзани вести »

Катица Јанева ќе даде завршни зборови во „Рекет”

А1 On - пред: 21 часа

Поранешната специјална обвинителка, сега обвинета во случајот „Рекет”, Катица Јанева, денеска во Кривичниот суд ќе ги даде своите завршни зборови за овој судски предмет, по што ќе се отвори патот да се закаже рочиште за објавување на пресудата.

118 поврзани вести »

СДСМ инсистира на 5 јули, за ВМРО-ДПМНЕ изборите не се приоритет

А1 On - пред: 21 часа

По пропуштената можност за договор пред воведувањето на новата вонредна состојба, власта и опозицијата ја продолжуваат јавната дебата и меѓусебните обвинувања околу терминот за одржување на предвремените парламентрани избори.

188 поврзани вести »

Во автобус само со маска, укинат бесплатниот превоз за пензионерите

А1 On - пред: 21 часа

Граѓаните кои ќе користат јавен превоз мора да носат заштитни маски, а автобусите задолжително редовно да се дезинфицираат. Превозниците треба да водат сметка и за бројот на патниците што ќе се превезуваат, а максимална искористеност, според ...

93 поврзани вести »

Приемен испит за новата Математичко-информатичка гимназија

А1 On - пред: 21 часа

Приемен испит за ученици кои се заинтересирани да се запишат во новото училиште – Математичко-информатичка гимназија ќе се организира денеска и во четврток, со писмено проверување на нивното знаење по предметите математика (2 јуни) и физика (4 јуни).

31 поврзани вести »

Онлајн прогласување на победници од натпреварот „Зелени идеи“ 2020

А1 On - пред: 21 часа

Здружението за социјални иноваци „АРНО“ денеска на онлај настан ќе ги прогласи победниците од националниот натпревар „Зелени идеи“ 2020, што се одржува шеста година по ред. Поради КОВИД-19 и во интерес на општото здравје и безбедност, сите ...

6 поврзани вести »