TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Алсат-М

Во сабота повторно се враќаат преговорите за Законот за јавно обвинителство

Алсат-М - пред: 23 часа

Работните групи на власта и опозицијата за Предлог законот за јавното обвинителство повторно ќе се состанат во сабота. По неофицијалните преговори за технички прашања, во текот на викендот се очекува да бидат надминати суштинските разлики.

Иран ќе им дозволи на жените да гледаат меѓународни фудбалски натпревари: Посебни влезови и трибини

Алсат-М - пред: 23 часа

На иранските жени ќе им биде дозволено да одат на стадиони и да ја гледаат машката фудбалска репрезентација, информира денеска министерот за спорт Масуд Солтанифар. – Направени се сите неопходни подготовки за да можат жените, првично само за ...

23 поврзани вести »

Џип удрил во 42-годишен маж

Алсат-М - 19.09.2019

Во Штип денеска повреден е 42-годишен пешак, кој ја преминувал улицата на мостотот кај „Стопанска банка“. Во него удрил џип марка „сузуки“, управуван од 60-годишен возач. Пешакот е хоспитализиран во штипската Клиничка болница, каде му се ...

15 поврзани вести »

ЕВН дел од вежбата „Национален одговор 2019“

Алсат-М - 19.09.2019

Во касарната „Јане Сандански“ во Штип се одржа вежба за справување со елементарни непогоди „Национален одговор 2019“. Сценариото на вежбата е временска непогода со обилни врнежи во регионот на Штип, излевање на реката Брегалница и поплави во ...

Ангеловска: Повеќе пари за приватниот и јавниот сектор

Алсат-М - 19.09.2019

Новата министерка за финансии Нина Ангеловска пред пратениците се обиде да објасни каде ќе се распределат предвидените пари преку ребалансот на буџетот. Според неа, ќе се обезбедат повеќе пари за повисоки плати во приватниот и јавниот сектор, ...

161 поврзани вести »

Џонсон би можело повторно да го суспендира парламентот

Алсат-М - 19.09.2019

Британскиот премиер, Борис Џонсон би можело повторно да го суспендира парламентот дури и ако британскиот Врховен суд пресуди дека неговата првобитна суспензија е незаконска, стои во судскиот поднесок што на својот профил на твитер го објави ...

10 поврзани вести »

На 1 октомври Трочани ќе одговара пред пратениците во ЕП

Алсат-М - 19.09.2019

Кандидатот за нов комесар за соседство и проширување на ЕУ, Ласно Трочани, на 1 октомври ќе одговара на прашања на европските парламентарци. Парламентот на Европа мора да се изјасни за способностите и подготвеноста на сите новоименувани комесари, ...

Османи: Германската влада ќе побара од Бундестагот одобрување на датум за преговори

Алсат-М - 19.09.2019

Вицепремиерот, Бујар Османи, објави дека во Берлин добил потврда од државниот секретар за европски прашања на Германија, Михаел Рот, дека германската влада во октомври ќе го поддржи додeлувањето на датум за преговори.

43 поврзани вести »

Викендов треба да се знае дали наставниците ќе стапат во генерален штрајк во октомври

Алсат-М - 19.09.2019

На средбата која во текот на викендот се очекува да се одржи меѓу претставниците на синдикатот на образованието – СОНК и Министерството за образование се очекува да разјасни дали наставниците ќе стапат во генерален штрајк во октомври.

2 поврзани вести »

ИТ секторот бара власта да спроведе законски промени

Алсат-М - 19.09.2019

ИТ индустријата бара од властите измени на неколку закони за овој сектор полесно да функционира. Сметаат дека Законот за работни односи е многу строг и потребно е негово либерализирање. Велат дека ИТ кадарот од земјава не си заминува поради висината ...

16 поврзани вести »

Пендаровски: На дезинформациите треба да одговориме со поголема транспарентност

Алсат-М - 19.09.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска присуствуваше и се обрати на првиот конститутивен состанок на Акциската група за координација на институциите на државата за борба против дезинформации и напади на ...

63 поврзани вести »

ХОТАМ – Светски тур-оператори се откажуваат од Македонија

Алсат-М - 19.09.2019

Поради долгите и комплицирани административни процедури за добивање на субвенции и нивната неисплата и за последните три години наназад, странските тур-оператори ја заобиколуваат земјава, реагираат од туристичкиот сектор.

2 поврзани вести »

Убиен холандскиот фудбалер Келвин Мајнард

Алсат-М - 19.09.2019

Холандскиот фудбалер Келвин Мајнард синоќа е убиен со огнено оружје во Амстердам. Полицијата сѐ уште не го знае мотивот и е во потрага по очевидци на настанот. Убиството се случи доцна синоќа во центарот на градот, а како што пренесува Би-Би-Си, 32 ...

9 поврзани вести »

„Рекорд“ попладнево ќе биде пешачка зона!

Алсат-М - 19.09.2019

Градските власти денеска од 18 часот ќе ја затворат за сообраќај улицата кај „Рекорд“, објави на својот фејсбук профил градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов. Како што наведува Шилегов, во тој период се предвидени и повеќе забавни активности за ...

Разбојници ограбиле француски дворец од 17 век

Алсат-М - 19.09.2019

Непознати сторители влегле во еден од најраскошните француски дворци од 17 век, по што ги врзале сопствениците и украле поголема количина скапоцености во вредност од најмалку два милиони евра.

20 поврзани вести »

Белгиски ловец Ф-16 урна во Франција

Алсат-М - 19.09.2019

Француските власти соопштија дека белгиски ловец Ф-16 денеска се урнал на западот на Франција, а пилотите се катапултирале пред падот. Портпаролката на полицијата рекла дека на местото на падот има големо полициско присуство и оти истрагата е во тек.

41 поврзани вести »

Костадинов: Дали Камчев е финансиер на кампања на ВМРО-ДПМНЕ?

Алсат-М - 19.09.2019

Портпаролот и пратеник на владејачката СДСМ, Костадин Костадинов, на денешната партиска прес конференција побара лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски да одговори дали Орце Камчев е финанисер на изборна кампања на најголемата ...

54 поврзани вести »

(ВИДЕО) Трамп се потпиша на ѕидот на границата со Мексико

Алсат-М - 19.09.2019

Претседателот на САД, Доналд Трамп, се потпиша на новоизградениот ѕид на границата со Мексико, нарекувајќи го „безбедносен систем од светска класа“, кој ќе биде практично непробоен. До сега се изградени 106 километри од ѕидот, а уште 403 се во ...

62 поврзани вести »

Во владата почна состанокот на Акциската група за борба против дезинформации

Алсат-М - 19.09.2019

Во македонската влада почна конститутивниот состанок на Акциската група за координација на државните институциите за борба против дезинформации и напади на демократијата. Како што на почетокот најави министерот без ресор, задолжен за комуникации, ...

63 поврзани вести »

Одбраната во „Талир 2“ не сака Ристоска да биде обвинителка во случајот

Алсат-М - 19.09.2019

Одбраната на обвинетите во случајот „Талир 2“, што досега го водеше СЈО, на денешното рочиште побара одложување на судењето поради промена на бројот на предметот и легитимноста на решението на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески да ѝ го додели ...

140 поврзани вести »