TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Алсат-М

Најдобар начин за подготовка на зеленчук

Алсат-М - 22.05.2019

Дали знаете кој е најдобриот начин за подготовка на зеленчукот? Како да го задржите вкусот, свежината и витамините? Кои методи се најдобри? Одговорот на сите прашања зависи од видот на зеленчукот.

Франција прва ги забрани пестицидите штетни за пчелите

Алсат-М - 22.05.2019

Франција ги забранува пестицидите кои се смета дека се закана за животот на пчелите. Станува збор за пет супстанции кои истражувачите докажале дека се фатални за пчелните семејства. Пестицидите се употребуваат за запрашување на културите во ...

Зеленски ќе ги праша Украинците дали сакаат преговори со Русија

Алсат-М - 22.05.2019

Украинскиот претседател Володимир Зеленски размислува да распише референдум на кој граѓаните на Украина би се изјасниле дали прифаќаат или се против преговори со Русија, изјави синоќа шефот на претседателскиот Кабинет, Андриј Богдан.

12 поврзани вести »

Столтенберг во јуни повторно во Скопје

Алсат-М - 22.05.2019

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг и членови на Северноатлантскиот Совет на 2 и 3 јуни ќе допатуваат во Скопје. Тие ќе имаат средби со државниот врв во врска со процесот на пристапување на земјава во Алијансата.

48 поврзани вести »

Џафери во чест на Св. Кирил ќе ја предводи македонската делегација во Рим

Алсат-М - 22.05.2019

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, на 24 мај ќе ја предводи државната делегација за одбележување на традиционалната манифестација „Македонија во чест на св. Кирил“, во Светата столица во Рим.

55 поврзани вести »

Конечно придвижување, договорот на Тереза Меј прифатлив за Ирска?

Алсат-М - 22.05.2019

Новиот договор на британскaтa премиерка Тереза ​​Меј, чија цел е да се дојде до Брегзит, се чини прифатлив за Ирска, клучниот партнер во преговорите, рече ирскиот премиер Лео Варадарк. „Отсекогаш разговаравме за тоа, ако договорот за повлекување (на ...

58 поврзани вести »

Заседава Воениот комитет на НАТО

Алсат-М - 22.05.2019

Воениот комитет, највисокото воено тело на НАТО на денешната седница во Брисел ќе ја разгледува одбраната на Алијансата и натамошните заложби. На седницата со која претседавамаршалот Сер Стјуарт Пич ќе учествува и генералниот секретар на НАТО кој ќе ...

18 поврзани вести »