TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Алсат-М

Белгиски ловец Ф-16 урна во Франција

Алсат-М - 19.09.2019

Француските власти соопштија дека белгиски ловец Ф-16 денеска се урнал на западот на Франција, а пилотите се катапултирале пред падот. Портпаролката на полицијата рекла дека на местото на падот има големо полициско присуство и оти истрагата е во тек.

41 поврзани вести »

Костадинов: Дали Камчев е финансиер на кампања на ВМРО-ДПМНЕ?

Алсат-М - 19.09.2019

Портпаролот и пратеник на владејачката СДСМ, Костадин Костадинов, на денешната партиска прес конференција побара лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски да одговори дали Орце Камчев е финанисер на изборна кампања на најголемата ...

54 поврзани вести »

(ВИДЕО) Трамп се потпиша на ѕидот на границата со Мексико

Алсат-М - 19.09.2019

Претседателот на САД, Доналд Трамп, се потпиша на новоизградениот ѕид на границата со Мексико, нарекувајќи го „безбедносен систем од светска класа“, кој ќе биде практично непробоен. До сега се изградени 106 километри од ѕидот, а уште 403 се во ...

57 поврзани вести »

Во владата почна состанокот на Акциската група за борба против дезинформации

Алсат-М - 19.09.2019

Во македонската влада почна конститутивниот состанок на Акциската група за координација на државните институциите за борба против дезинформации и напади на демократијата. Како што на почетокот најави министерот без ресор, задолжен за комуникации, ...

62 поврзани вести »

Одбраната во „Талир 2“ не сака Ристоска да биде обвинителка во случајот

Алсат-М - 19.09.2019

Одбраната на обвинетите во случајот „Талир 2“, што досега го водеше СЈО, на денешното рочиште побара одложување на судењето поради промена на бројот на предметот и легитимноста на решението на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески да ѝ го додели ...

Лондон достави до Брисел предлози за алтернативен договор за Брегзит

Алсат-М - 19.09.2019

Велика Британија испрати во Брисел дел од писмените предлози за промена на Договорот за Брегзит, дознава Ројтерс од дипломатски извори. Претходно финскиот премиер, Анти Рине, чија земја претседава со ЕУ, по состанокот со францускиот претседател во ...

39 поврзани вести »

Палмер оптимист за добивање датум во октомври

Алсат-М - 19.09.2019

САД се надеваат дека Европскиот совет во октомври ќе донесе одлука за отпочнување на пристапните преговори со Македонија, изјави американскиот специјален пратеник за Западен Балкан, Метју Палмер во интервју за Гласот на Америка.

51 поврзани вести »

„Ситроен“ удри во запрежно возило кај Кавадарци, возачот на запрегата тешко повреден

Алсат-М - 19.09.2019

Возач на запрежно возило со тешки повреди заврши во болницата во Кавадарци по судир со патничко возило на патот Кавадарци-Неготино. Како што се наведува во полицискиот извештај: На 18.09.2019 во 19.40 часот на патот Кавадарци – Неготино, на местото ...

16 поврзани вести »

Тракторист загина при судир со автомобил на патот Струга-Дебар

Алсат-М - 19.09.2019

Тракторист од охридско почина на комплексот клиники „Мајка Тереза“ во Скопје кадешто бил пренесен по сообраќајка со патничко возило на регионалниот пат Струга-Дебар. Како што се наведува во полицискиот извештај: На 18.09.2019 во 18.55 часот на ...

18 поврзани вести »

Макрон и Конте: ЕУ мора да го смени системот за прием на мигранти

Алсат-М - 19.09.2019

ЕУ мора да воведе нов автоматски систем за прием на мигрантите спасени во Средоземното море, изјавија лидерите на Италија и Франција, Џузепе Конте и Емануел Макрон. Италија долго се жали дека е оставена сама да се бори со стотици илјади мигранти кои ...

20 поврзани вести »

Реми во Атина, Олимпијакос достигна негатива од два гола!

Алсат-М - 19.09.2019

Фудбалерите на Олимпијакос и Тотенхем ремизираа со резултат од 2:2 (1:2) во Атина во првиот натпревар од групата – Б во Лигата на шампионите. Тотенхем имаше два гола предност, преку Хари Кејн, во 26-тата и Лукас Моуре, во 30-тата, но домаќините ...

Ѕвезда поразена во Минхен, Баерн ги казни грешките (3:0)

Алсат-М - 19.09.2019

Фудбалерите на Црвена ѕвезда изгубија од Баерн во Минхен со резултат од 3:0 (1:0), во натпреварот од првото коло од групата – Б во Лигата на шампионите. Прек околу 70.000 гледачи на Алијанц арената, меѓу кои повеќе од 5.000 навивачи на Ѕвезда, ...

СДСМ: Нови мерки со ребалансот на буџетот за ново покачување на платите

Алсат-М - 19.09.2019

СДСМ како одговорна партија продолжува со креирање и имплементација на реални и развојни економски мерки кои економијата ја движат напред и носат се повеќе пари во семејните буџети, велат во партиското соопштение од владејачката СДСМ.

162 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Дали парите од „Рекет“ можеби завршиле на Илинденска?

Алсат-М - 19.09.2019

Истрагата во случајот Рекет е фарса, која има за цел да го одвлече вниманието на јавноста од Зоран Заев и врвот на власта, без кој милионскиот рекет и воопшто не би бил можен, пишуваат во денешното партиско соопштение од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Ристовска доби одобрение да го застапува „Талир2“

Алсат-М - 19.09.2019

Обвинителката Ленче Ристоска доби одобрение од Јавниот обвинител, Љубомир Јовески, да го застапува обвинението во предметот „Талир 2“. Во случајот обвинети се поранешниот премиер, Никола Груевски и екс генералниот секретар на владата, Кирил ...

Радев: Без решени меѓусоседски односи нема безрезервна поддршка за Македонија

Алсат-М - 19.09.2019

Бугарскиот претседател Румен Радев пред бугарската комисија задолжена за решавање на историските прашања со нашата земја, порачал дека Бугарија не може да биде безрезервен поддржувач на евроинтеграциските процеси на Македонија ако Комисијата не е ...

51 поврзани вести »

Палмер: идната косовска влада треба да ги суспендира царините

Алсат-М - 19.09.2019

Специјалниот претставник на САД за западен балкан Метју Палмер изјави дека следната косовска влада мора да биде подготвена да ги суспендира царините кои, како што наведе, „се пречка за продолжување на дијалогот меѓу Белград и Приштина“.

51 поврзани вести »

Истражување, лекот за депресија се крие во нашите гени

Алсат-М - 19.09.2019

Сè што не е холистички пристап во лекувањето на депресијата денес е маргинално за третирање на пациенти, а одговорноста треба да ја сносат лекарите, вели професор Ли Ен Вилијамс од лабораторијата на Универзитетот Стенфорд.

3 поврзани вести »

(ВИДЕО) Реставриран „Пакардот“ на Тито од 1948 година

Алсат-М - 19.09.2019

Синиот пакард на Јосип Броз Тито е реставриран речиси 40 години по неговата смрт. “Оваа убавица овде, е пакард од 1948 година”, изјави Милош Бојаниќ, пејач и вљубеник во луксузни автомобили.

(ВИДЕО) Мечка провалила во автомобил и ги изела сите колачи

Алсат-М - 19.09.2019

Мечка во Њу Џерси не можеше да одолее на мирисот од свежи колачи оставени во еден автомобил, па затоа го скрши стаклото од возилото и ги изеде сите колачиња. Слаткарката Кристин Ален вели дека мечката ги изела сите колачи со чоколадо, ванила и ...