TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Basketball

Сениорките повторно против коцкестите дами и уште два силни противника, за пласман на ЕП

Basketball - пред: 16 мин

Нашата репрезентација во женска конкуренција ќе се надигрува со репрезентациите на Летонија, Хрватска и Германија во рамките на квалификациите за Европското првенство закажано за 2021-та година, откако на ждрепката во Минхен беа извлечени групите.

63 поврзани вести »

ГЛАВЧЕВ: Го избрав Работнички поради Мираковски

Basketball - пред: 1 час

Актуелниот вицешампион меѓу последните тргна по засилувања. Во Градски парк пристигна Горан Главчев, довчерашен играч на Блокотехна. Искусниот плејмејкер за basketball.mk ги објаснува причините поради кои се одлучил за ...

6 поврзани вести »

ВОЈДАН: Само ако сме сериозни, може да се надеваме

Basketball - пред: 2 часа

Капитенот на нашата селекција ни изјави дека имаме реални шанси за пласман на следниот континентален собир, иако групата што ја добивме навидум е спектакуларно комплексна за предвремени математики.

63 поврзани вести »

Главчев е нов играч на Работнички

Basketball - пред: 3 часа

Најтрофејниот тим во Македонија го донесе првото засилување за новата ...

6 поврзани вести »

ДАВИТКОВ: На Косово му вративме, на ред е Естонија

Basketball - пред: 3 часа

Нашиот селектор најави нови засилувања за репрезентацијата, разговарано е со неколку странци кои што прифатиле, нашата шанса за пласман на ЕП се ...

63 поврзани вести »

Многу познаници и должници во квалификациите за следното ЕП

Basketball - пред: 4 часа

Македонија ќе игра во група со Русите, селекција што ни беше среќна за нашето прво учество на ЕП 1999, иако тогаш во квалификациската група два пати загубивме, а во Скопје дојдоа со 7 играчи, но и голем должник од ЕП 2011 и борбата за бронзата.

63 поврзани вести »

Зошто Авдија не игра за Србија?

Basketball - пред: 7 часа

МВП на последното европско првенство во А дивизијата, за кошаркари до 20 години, е Дени Авдија, синот на некогашниот кошаркар на Црвена звезда, Зуфер Авдија. Во едно интервју за српските медиуми, таткото на несудиениот српски репрезентативец објасни ...

2 поврзани вести »

Авдија сам ја победи Шпанија

Basketball - пред: 7 часа

Младинското првенство во Израел заврши со славје и злато за домашната селекција, по триумфот против Црвената фурија со 92:84, во Шломо Груп Арена во Тел Авив. Ова беше второ последователно злато во третото редоследно финале за Израелците во ...

2 поврзани вести »

Адетокумбо во Лејкерс!

Basketball - пред: 8 часа

Иако се чинеше дека е готов ростерот за новата сезона, втората најтрофејна франшиза во НБА додаде уште еден играч. Нов член на тимот е помладиот брат на Јанис Адетокумбо, Костас кој доаѓа од Далас Маверикс.

7 поврзани вести »

Обрадовиќ и Јасикевичуис ќе се вратат во Панатинаикос

Basketball - пред: 21 часа

Актуелниот претседател на најтрофејната грчка екипа имаше големо интервју за грчките медиуми во коешто изјави дека славните тренер и играч на детелинките од Атина, повторно ќе бидат дел од фамилијата ПАО.

Словаците по втор пат ни „очитаа буквица“ на ЕП до 20 години

Basketball - пред: 21 часа

Со новиот катастрофален пораз на првенството за младинци во Матозињош, Португалија, нашата репрезентација го освои 16-то место со само една победа во седум одиграни натпревари. Во вториот пораз од истиот противник, со 87:52.

5 поврзани вести »

На следното младинско ЕП ќе играме во иста дивизија со Србите

Basketball - пред: 21 часа

Селекцијата на нашиот северен сосед ги заврши настапите на континенталниот собир за играчи на возраст до 20 години, со победа против репрезентацијата на Летонија во рамките на првенството во А дивизијата.

5 поврзани вести »

Трет супертим во ЛА, со никнејм Треилблејзерс

Basketball - пред: 21 часа

Училиштето Сиера Кењон кое што се наоѓа во градот Лос Ангелес и е познат расадник на кошаркарски таленти во поновата историја, следната сезона ќе ги има во своите редови синовите на Леброн Џејмс и Двејн Вејд.