TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

BiznisPRO

За една година летот Белград-Чикаго го искористиле 40.000 патници

BiznisPRO - пред: 23 часа

Во годината што измина од воспоставувањето на директна авиолинија меѓу Белград и Чикаго, „Ер Србија“ на оваа линија превезла повеќе од 40.000 патници и речиси 750 тони стока, соопшти денеска „Ер Србија“.

2 поврзани вести »

„Тиквеш“ ги претстави своите модерни практики пред учесниците на регионалната Винска летна школа

BiznisPRO - пред: 1 ден

Модерните агротехнички и вински практики и иновативни модели во лозарството, како и мерки за намалување на влијанието на климатските промени, беа во фокусот на стручното предавање што го организираше Винарската визба „Тиквеш“ во М6 Едукативниот ...

12 поврзани вести »

Усвоен закон: Неработна недела за трговските работници во Босна

BiznisPRO - 16.05.2024

Домот на народите на Парламентот на Федерацијата Босна и Херцеговина (ФБиХ) денеска го усвои предлог-законот со кој, меѓу другото, се предвидува неделите и празниците да бидат неработни за вработените во трговијата.

ВТОР ДЕН ОД САМИТОТ НА МАКЕДОНИЈА2025:  Дигитализацијата и елиминирање на корупцијата – предуслови за забрзан економски ...

BiznisPRO - 16.05.2024

ВТОР ДЕН ОД САМИТОТ НА МАКЕДОНИЈА2025: Дигитализацијата и елиминирање на корупцијата – предуслови за забрзан економски раст Скопје, 16.05.2024 – Дигитализацијата, како една од приоритетните области на делување и платформата за забрзан економски раст ...

22 поврзани вести »

Утврдени нови цени на горивата

BiznisPRO - 16.05.2024

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се намалува за 1,072 ден/кг, во однос на малопродажната цена утврдена со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 13.05.2024 година и со тоа ...

21 поврзани вести »

Европската комисија покрена постапка против Мета

BiznisPRO - 16.05.2024

Комисијата е загрижена дека системите на Фејсбук и Инстаграм, вклучувајќи ги и нивните алгоритми, можат да поттикнат зависност од однесувањето кај децата и да развијат т.н. ефект на зајачка дупка.

4 поврзани вести »

ЦЕФТА и Заедничкиот регионален пазар како инструмент за забрзана интеграција кон ЕУ пазарот

BiznisPRO - 16.05.2024

Денес, во Котор се одржа Регионалната средба на лидерите од Западен Балкан под слоганот „Еден регион, заедничка визија“. Овој настан ги собра лидерите од Западен Балкан, како и претставниците на бројни организации и клучни актери во процесите на ...

60 поврзани вести »

Касите за самопослужување пристигнаа во Лидл Србија

BiznisPRO - 16.05.2024

Денеска во продавницата во Србија започна со работа првата самопослужна каса на малопродажниот синџир Лидл. Со отварање на каса за самопослужување на потрошувачите, компанијата започна динамичен процес на воведување на овој тип на каса во своите ...

Инфлацијата и Црна Гора: Цените на производите и услугите се за 5,4% повисоки од пред една година

BiznisPRO - 16.05.2024

Цените на производите и услугите за лична потрошувачка во Црна Гора во април, мерени со индекс на потрошувачки цени, во однос на истиот период лани, се во просек повисоки за 5,4 отсто, објави денеска Дирекцијата за статистика – МОНСТАТ.

2 поврзани вести »

Познат моден бренд кој нашите жени го обожаваат банкротираше! Ги затвораат сите продавници, 1.500 луѓе останале без ...

BiznisPRO - 16.05.2024

Познатиот трговски ланец Esprit оваа среда ќе поднесе барање за стечај пред окружниот суд во Дизелдорф, пишува германскиот магазин за модната и текстилната индустрија „Tekstil Virtschaft“.

4 поврзани вести »

14 македонски студентки по технички науки на првиот глобален состанок на иницијативата Global Engineer Girls на ...

BiznisPRO - 16.05.2024

14 македонски студентки по технички науки на првиот глобален состанок на иницијативата Global Engineer Girls на Групацијата Лимак Речиси 250 студентки по технички науки, од кои 14 од Северна Македонија, беа дел од првиот заеднички состанок што се ...

10 поврзани вести »

“Алкалоид“ со две признанија за придонес во безбедноста и здравјето на своите вработени

BiznisPRO - 16.05.2024

Грижата за вработените и постојаното унапредување на условите за работа, како клучни стратешки цели на „Алкалоид“, се препознаени и афирмирани и од стручните здруженија од областа на безбедноста и здравјето при работа.

23 поврзани вести »