TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

CivilMedia

Триесет и две сообраќајки викендов во Скопје, двајца загинати

CivilMedia - 23.04.2018

Пешак и возач на патничко моторно возило загинале во две од вкупно 32 сообраќајки случени во текот на изминатиот викенд на подрачјето на СВР Скопје. Во 20 сообраќајки полесно биле повредени 23 лица, а во 10 била причинета материјална штета.

38 поврзани вести »

Инвестиции за долгорочен економски развој

CivilMedia - 23.04.2018

Форум на тема „Инвестиции за долгорочен економски развој“ со фокус на агро-бизнисот ќе се одржи денеска во Велес, во рамки на проектот на УСАИД, Партнерство за подобра бизнис регулатива. Во официјалниот дел обраќања ќе имаат Александар Зарков ...

4 поврзани вести »

Судир меѓу десничарски групи и мигранти во Грција

CivilMedia - 23.04.2018

Неколку лица се повредени во вчерашните инциденти на грчкиот остров Лезбос меѓу радикално десничарски групи граѓани, бегалци и мигранти кои протестираа на плоштадот во градот Митилини и полицијата.

14 поврзани вести »

Сеул ја запре пропагандата против Пјонгјанг

CivilMedia - 23.04.2018

Јужна Кореја денеска ја стопира пропагандата, која повеќе од две години преку граница ја спроведува против Северна Кореја. Одлуката е донесена неколку дена пред самитот на лидерите на двете земји, што се очекува да биде фокусиран на нуклеарната ...

80 поврзани вести »

Секој жител на Македонија лани созадал по 379 килограми отпад

CivilMedia - 23.04.2018

Во текот на минатата година во Македонија е собран комунален отпад од 635.875 тони, а количеството на вкупно создаден комунален отпад изнесува 786.881 тони, објави Државниот завод за статистика.

23 поврзани вести »

Светски ден на книгата и авторското право

CivilMedia - 23.04.2018

Светскиот ден на книгата и авторското право по УНЕСКО ќе се одбележи денеска во Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски – Скопје“. Пред присутните е најавено обраќање на министерот за култура Роберт Алаѓозовски, шпанскиот ...

27 поврзани вести »

Штрајкови во Грција против приватизација на електрецентрали

CivilMedia - 23.04.2018

Со прекини во снабдувањето со електична енергија во целата земја, синдикатите на вработените во енергетиката во Грција од синоќа почнаа 48-часовни протести поради најавената приватизација на електроцентрали и јагленокопи во државата.

3 поврзани вести »

Анархисти ја нападнале Амбасада на Франција во Атина

CivilMedia - 23.04.2018

Грчката полиција уапси член на анархистичката група Рубикон, откако нејзини членови ја нападнале и фрлале со бои врз Француската амбасада и Францускиот конзулат во Атина. Електронското издание на „Катимерини“ јави дека уапсените најверорајно се дел ...

15 поврзани вести »

Лозинка: „Зборено е со Заев!“

CivilMedia - 23.04.2018

пишува: Би било губење на време и простор овдека да се повторуваат научно добро утврдените, преовладувачки автократски карактеристики на граѓаните на Македонија, особено на овој милион и половина што се останати во неа.

Скопска премиера на „Види ја ти неа“

CivilMedia - 23.04.2018

Скопската публика ќе има можност вечер во рамки на 21. Скопски филмски фестивал да го гледа кратометражниот игран филм „Види ја ти неа“. Проекцијата е во 19 часот во во Кино Милениум. Филмот беше прикажан на 38.

54 поврзани вести »

Филмска работилница „Како се пишува, режира и продуцира прв игран филм“

CivilMedia - 23.04.2018

Филмска работилница насловена „Како се пишува, режира и продуцира прв игран филм“ ќе се одржи денеска на Универзитетот за аудиовизуелни уметности, Европска Филмска, Театраска и Танцива Академија – Скопје.

54 поврзани вести »

Трамп не планира да го смени Малер

CivilMedia - 23.04.2018

Белата куќа соопшти дека американскиот претседател Доналд Трамп не планира да го смени специјалниот обвинител Роберт Малер, ниту заменикот на јавниот обвинител Род Розенстајн. Директорот на службата за правни работи на Белата куќа, Марк Шорт рече ...

Главниот ревизор за ИПА во посета на Европскиот суд на ревизори

CivilMedia - 23.04.2018

Тричлена делегација од Ревизорското тело за ревизија на инструментот за претпристапна помош од Република Македонија, предводена од Адем Цури, главен ревизор за ИПА денеска и утре престојува во посета на Европскиот суд на ревизори во Луксембург.

12 поврзани вести »

Седници на неколку собраниски комисии

CivilMedia - 23.04.2018

Седници денеска ќе одржат собраниските комисии за одбрана и безбедност, за надзор над работата на УБК и Агенцијата за разузнавање, за труд и социјална политика и законодавно-правната. Предлог – закон за изменување и дополнување на Законот за ...

86 поврзани вести »

Урко ќе сведочи на рочиштето за „Тенк“

CivilMedia - 23.04.2018

Во Кривичниот суд за денеска е закажано ново рочиште за предметот на СЈО „Тенк“, што се однесува за набавката на луксузниот мерцедес од 600 илјади евра. Пред Судот денеска исказ треба да дадат нови сведоци, меѓу кои и шефот на обезбедувањето на ...

Извештајот на СЈО пред Комисијата за политички систем

CivilMedia - 23.04.2018

Извештај за сработеното денеска на седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците ќе поднесе Специјалното јавно обвинителство за периодот од 15 септември 2017 до 15 март 2018 година.

86 поврзани вести »

Нови 28 километри автопат

CivilMedia - 23.04.2018

Автопатската делница Демир Капија Смоквица, по шест години изградба, ќе биде пуштена во употреба денеска, со што се добива целосно автопатско решение долж Коридорот 10 на територијата на Македонија.

221 поврзани вести »

Деветнаесет години од бомбардирањето на РТС

CivilMedia - 23.04.2018

Со полагање на венци и цвеќе на спомненикот „Зошто“ денеска ќе биде одбележана 19-годишнината од загинувањето на вработените во Радио-телевизија Србија при бомбардирањето во 1999 година. На комеморацијата ќе присуствуваат и Жени во црно и Жени од ...

13 поврзани вести »

Сончево со температура до 30 степени

CivilMedia - 23.04.2018

Времето денеска ќе биде претежно сончево и топло со слаб ветер од северен правец. Мининалните температури ќе се движат од три до девет степени, а максималните од 22 до 30 степени. УВ индексот е седум.

23 април низ вековите

CivilMedia - 23.04.2018

– Денеска е Светски ден на книгата и авторското право. Во Стратфорд е роден Вилијам Шекспир, англиски поет и еден од најголемите драмски писатели во светот. Во своите многубројни драмски дела уметнички силно ги прикажал универзалните човекови дилеми ...

2 поврзани вести »