TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фактор

Лобито на Белгија успеа, нема санкции за дијамантите од Русија

Фактор - 29.09.2022

Ниту во осмиот нацрт-пакет санкции на ЕУ против Русија не се најдоа дијамантите, иако истиот е насочен кон повеќе скапоцени метали. Во 2021 оваа трговија и донела над 4,5 милијарди евра на Москва.

17 поврзани вести »

ОТКРИЕНА 4 ДУПКА НА СЕВЕРЕН ТЕК? Европски разузнувачи тврдат дека виделе руски бродови кај местото каде што истекува ...

Фактор - 29.09.2022

Во понеделникот и вторникот, европските безбедносни претставници забележале бродови на руската морнарица во близина на местото на истекување на гас на гасоводите „Северен тек“, јавува Си-Ен-Ен.

213 поврзани вести »

ИЗДАДЕН МЕТЕОАЛАРМ: Хаос во Ријека поради невремето, загина маж, поплавени бројни институции (ВИДЕО)

Фактор - 29.09.2022

Нови врнежи се очекуваат денеска, а метеоролозите најавија дека ќе наврнат и до 100 литри дожд на метар квадратен. Силно невреме со грмотевици ја погоди областа Риека во средата. Големи количества дожд предизвикаа поројни поплави на улиците на ...

19 поврзани вести »

Дали го знаете осмото светско чудо: Црквата Св. Ѓорѓија

Фактор - 29.09.2022

Православната црква Свети Ѓорѓија е монолитен храм кој се наоѓа во Лалибела, Етиопија. Христијанскиот храм бил изграден во текот на 13 век. Овој храм бил изграден најдоцна од единаесетте цркви во областа, па честопати се нарекува и како Осмо светско ...

Волстрит порасна по шест дена пад, падна и акцијата на „Apple“

Фактор - 29.09.2022

На Волстрит, индексот S&P 500 силно порасна во средата, најмногу благодарение на корекцијата на цените на акциите по шестдневниот пад, додека инвеститорите беа охрабрени и од падот на приносите на обврзниците.

4 поврзани вести »

Ијан беснее во Флорида, катастрофални поплави: Милиони се без струја, потона брод, области претворени во езера (ВИДЕО)

Фактор - 29.09.2022

Ураганот Ијан бесенееше во Флорида во средата, придружен со силни ветрови и обилни врнежи од дожд кои предизвикаа „катастрофални“ поплави и прекин на електричната енергија низ американската сојузна држава.

156 поврзани вести »

ГОСПОДИНОВ: КРИТИЧНИОТ ОСВРТ НА ФАКТОР Е НАЈГОЛЕМ АРГУМЕНТ ЗА КВАЛИТЕТОТ, придонес кон јавното мислење

Фактор - 29.09.2022

Илија Господинов, Претседател на УО на МАСИТ- Стопанска комора за информатички и комуникациски технологии Честитам голема 10ка! Фактор е еден од водечките медиуми во нашата земја, и ми претставува големо задоволство да го честитам Вашиот јубилеј од ...

МИРИСА ЛИ ПРЕТСТОЈНАВА ЗИМА ОПАСНО НА МАЗУТ - Владата со Србија преговара за „размена на гас за струја“, финален исход ...

Фактор - 29.09.2022

Мириса ли претстојнава зима опасно на мазут, е прашањето што почнаа да си го поставуваат граѓаните, откако Владата вчера многу јасно соопшти дека за загревање на скопјани нема да нарачува гас преку „Макпетрол“ од компанијата „Гаспром“, туку ...

87 поврзани вести »

„Детето“ кое никој не може да го обори со рака: Опасен противник

Фактор - 29.09.2022

Александар Топроли стана хит на Интернет затоа што тој е човек кој се чини дека ги има најсилните раце на светот ... Ова младо момче има 18 години и потекнува од Русија, а неодамна го посети Њујорк каде што се реши на улица да обори раце со секое ...

Време: Денес облачно, но топло и на места дожделиво-од недела очекувајте пад на температурите

Фактор - 29.09.2022

Прилично облачно време не очекува овој четврток. УХМР најавува дожд попладне во посеверните делови од земјава. Ќе дува и ветер а максималните дневни температури ќе се искачат од 22 до 29 степени.

77 поврзани вести »

Каде има поевтина струја од таа што ја плаќаме по унгарска цена?

Фактор - 29.09.2022

Дали уште треба цената на струјата што се постигнува на берзата во Унгарија да биде референтна за македонскиот пазар и домашните фирми да плаќаат по тие цени? Кратката анализа на „Фактор“ за тековните цени покажува дека на бугарската берза се ...

Скапата струја го погодува и телекомуникацискиот сектор во Македонија

Фактор - 29.09.2022

Кризата со електричната енергија го погодува и телекомуникацискиот сектор, а енормно високите цени на електричната енергија може да влијае и на комуникациските услугите во нашата земја. И додека многу се зборува инфлација во скоро сите сектори, ...

11 поврзани вести »

Како да го држите високиот притисок под контрола пред да преминете на лекови: Советува д-р Александар Шишонин

Фактор - 29.09.2022

Со висок крвен притисок се соочуваат голем број луѓе. Како да го намалиме крвниот притисок на природен начин? Покрај адекватна исхрана, се препорачува и вежбање, а сет на вежби против хипертензија изработи познатиот руски лекар Александар Шишонин.

ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ ВЕТУВА - скопјани ќе имаат парно, основните и средните училишта ќе бидат на регулиран пазар

Фактор - 28.09.2022

Парно за скопјани ќе има на 15 октомври, порача премиерот Димитар Ковачевски на вонредната пресконференција одржана вечерва. Оваа вонредна пресконференција тој ја одржа заедно со вицепремиерот Фатмир Битиќи, министрите за финансии и за економија, ...

183 поврзани вести »

АКО НЕ СЕ ОБЕЗБЕДИ ГАС ОД СРБИЈА, ТОПЛАНИТЕ ЌЕ РАБОТАТ НА МАЗУТ - советникот на Владата за енергетика ветува парно за ...

Фактор - 28.09.2022

Во домовите во Скопје ќе има парно на 15 октомври, вели Виктор Андонов, советник за енергетика во Кабинетот на премиерот. Во прилог на ваквото тврдење Андонов рече дека за разговорите со Србија за набавка на гас постои оптимизам кај двете страни ...

87 поврзани вести »

Буди неверојатна енергија во вас: Парфемот Burberry Brit Rhythm

Фактор - 28.09.2022

Burberry Brit Rhythm е жив, дрвенест, ароматичен парфем кој буди енергија во вас. Има мажествени ноти кои му даваат потполна заводливост и уникатен мирис. Токму тоа е и мамка за жените. Горните ноти носат мирис на свеж босилек, вербена, зачинет ...

Генерали Инвестментс: Внимателно, неизвесноста и нестабилноста на пазарите се високи

Фактор - 28.09.2022

Портфолио менаџерите во Генерали Инвестментс составија резиме за тековните случувања кои влијаат врз пазарот на капитал и актуелни совети за инвеститорите. Берзанските индекси годинава ги достигнаа најниски те вредности Септември е историски најлош ...

Францускиот амбасадор во официјална работна посета на „Алкалоид“

Фактор - 28.09.2022

Делегација од Амбасадата на Франција, предводена од Н.Е. Амбасадорот Сирил Бомгартнер, оствари работна посета на „Алкалоид“ АД Скопје. Целта на посетата на високиот дипломатски претставник, чиј домаќин беше Генералниот директор и Претседател на УО, ...

3 поврзани вести »

Владата ќе набавува централа што ќе произведува струја од дизел

Фактор - 28.09.2022

Владата на една од последните седници донела одлука за набавка на централа која работи на дизел гориво и со можност од 25 мегавати треба да произведува електрична енергија. Виктор Андонов, советникот за енергетика на Владата, на денешната ...

9 поврзани вести »