TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фактор

ИЗДАДЕН МЕТЕОАЛАРМ: Хаос во Ријека поради невремето, загина маж, поплавени бројни институции (ВИДЕО)

Фактор - 29.09.2022

Нови врнежи се очекуваат денеска, а метеоролозите најавија дека ќе наврнат и до 100 литри дожд на метар квадратен. Силно невреме со грмотевици ја погоди областа Риека во средата. Големи количества дожд предизвикаа поројни поплави на улиците на ...

16 поврзани вести »

Дали го знаете осмото светско чудо: Црквата Св. Ѓорѓија

Фактор - 29.09.2022

Православната црква Свети Ѓорѓија е монолитен храм кој се наоѓа во Лалибела, Етиопија. Христијанскиот храм бил изграден во текот на 13 век. Овој храм бил изграден најдоцна од единаесетте цркви во областа, па честопати се нарекува и како Осмо светско ...

Волстрит порасна по шест дена пад, падна и акцијата на „Apple“

Фактор - 29.09.2022

На Волстрит, индексот S&P 500 силно порасна во средата, најмногу благодарение на корекцијата на цените на акциите по шестдневниот пад, додека инвеститорите беа охрабрени и од падот на приносите на обврзниците.

4 поврзани вести »

Ијан беснее во Флорида, катастрофални поплави: Милиони се без струја, потона брод, области претворени во езера (ВИДЕО)

Фактор - 29.09.2022

Ураганот Ијан бесенееше во Флорида во средата, придружен со силни ветрови и обилни врнежи од дожд кои предизвикаа „катастрофални“ поплави и прекин на електричната енергија низ американската сојузна држава.

156 поврзани вести »

ГОСПОДИНОВ: КРИТИЧНИОТ ОСВРТ НА ФАКТОР Е НАЈГОЛЕМ АРГУМЕНТ ЗА КВАЛИТЕТОТ, придонес кон јавното мислење

Фактор - 29.09.2022

Илија Господинов, Претседател на УО на МАСИТ- Стопанска комора за информатички и комуникациски технологии Честитам голема 10ка! Фактор е еден од водечките медиуми во нашата земја, и ми претставува големо задоволство да го честитам Вашиот јубилеј од ...

МИРИСА ЛИ ПРЕТСТОЈНАВА ЗИМА ОПАСНО НА МАЗУТ - Владата со Србија преговара за „размена на гас за струја“, финален исход ...

Фактор - 29.09.2022

Мириса ли претстојнава зима опасно на мазут, е прашањето што почнаа да си го поставуваат граѓаните, откако Владата вчера многу јасно соопшти дека за загревање на скопјани нема да нарачува гас преку „Макпетрол“ од компанијата „Гаспром“, туку ...

167 поврзани вести »

Каде има поевтина струја од таа што ја плаќаме по унгарска цена?

Фактор - 29.09.2022

Дали уште треба цената на струјата што се постигнува на берзата во Унгарија да биде референтна за македонскиот пазар и домашните фирми да плаќаат по тие цени? Кратката анализа на „Фактор“ за тековните цени покажува дека на бугарската берза се ...

Скапата струја го погодува и телекомуникацискиот сектор во Македонија

Фактор - 29.09.2022

Кризата со електричната енергија го погодува и телекомуникацискиот сектор, а енормно високите цени на електричната енергија може да влијае и на комуникациските услугите во нашата земја. И додека многу се зборува инфлација во скоро сите сектори, ...

12 поврзани вести »

ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ ВЕТУВА - скопјани ќе имаат парно, основните и средните училишта ќе бидат на регулиран пазар

Фактор - 28.09.2022

Парно за скопјани ќе има на 15 октомври, порача премиерот Димитар Ковачевски на вонредната пресконференција одржана вечерва. Оваа вонредна пресконференција тој ја одржа заедно со вицепремиерот Фатмир Битиќи, министрите за финансии и за економија, ...

167 поврзани вести »