TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Frontline

Јовановска: Одјавите во Агенцијата за вработување незначат секогаш престанок на работниот однос

Frontline - 08.04.2020

Агенцијата нуди услуга на работодавачите да спроведуваат пријава и одјава од задолжително социјално осигурување, а тоа значи дека лицата можат да бидат пријавени за социјалното сигуровање, но можат да бидат и одјавени.

17 поврзани вести »

(ФОТО) Масовна акција на дезинфекција во Прилеп

Frontline - 08.04.2020

Во организација на Општина Прилеп, во изминатите два дена беше организирана масовна акција за дезинфекција на улиците во сите населби од градот. Истовремено, дезинфицирани беа и повеќе објекти на државни институции, влезови во згради, парковски и ...

95 поврзани вести »

Фонд од 2 милиони евра за помош на туризмот откако ќе заврши кризата со коронавирусот

Frontline - 08.04.2020

Државата во наредните денови ќе формира фонд за туризам кој ќе работи во рамки на Министерството за економија и ќе има над два милиони евра на располагање за да им излезе во пресрет на угостителите, хотелиерите и туристичките агенции за надминување ...

101 поврзани вести »

Филипче: Брзо закрепнување на сите пациенти, се надевам на позитивни вести сè почесто

Frontline - 08.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче со порака на Фејсбук им посака брзо закрепнување на сите пациенти и истакна дека очекува сè почесто да слушаме позитивни вести, откако вечерва беше објавено дека од коронавирусот се оздравени двајца пациенти од ...

21: СДММ и УМС заедно го дезинфицираа Свети Николе, ЈСП од утре со нов возен режим, најмногу тројца во еден автомобил, ...

Frontline - 08.04.2020

Преглед на вести во 21 часот ЌЕ се организира превоз со возила на ЈСП и со други возила за лицата што имаат дозволи и одат на работа во време на забрана за движење, пред сè, за вработените во здравствени установи и Клиничкиот центар, кои не можат ...

7 поврзани вести »

Организиран превоз за здравствените работници во полициски час

Frontline - 08.04.2020

Во соработка со Град Скопје ќе се организира превоз со возила на ЈСП и со други возила за лицата што имаат дозволи и одат на работа во време на забрана за движење, пред сè, за вработените во здравствени установи и Клиничкиот центар, кои не можат ...

Во автомобил најмногу тројца и сите со маски и ракавици, за време на полициски час

Frontline - 08.04.2020

Повеќе од тројца патници, вклучително и возачот не смеат да се возат во ист автомобил, е едно од ограничувањата за време на вонредната состојба во државава, соопшти Славјанка Петровска, дополнителен заменик на министерот за внатрешни работи.

34 поврзани вести »

ЈСП го прилагоди возниот ред според продолжениот полициски час

Frontline - 08.04.2020

Јавното сообраќајно претпрјатие (ЈСП) Скопје информира дека од утре, четврток (9.04.2020 год), па секој работен ден, јавниот превоз ќе функционира од 5 до 9 часот, па од 13 до 16 часот, односно од 9 до 13 часот автобуси нема да сообраќаат.

28 поврзани вести »

Две лица од Штип оздравени од Ковид -19

Frontline - 08.04.2020

Министерството за здравство информира дека денеска попладне се регистрирани уште две лица од Штип оздравени од Ковид-19, кои со лесна слика на болеста беа на домашно лекување, а под постојан надзор на лекарскиот тим од болницата во Штип.

Видеосесија, прашања и одговори за полицискиот час со Манчевски, Бектеши и Петровска

Frontline - 08.04.2020

Видеосесија „КОВИД-19, прашања и одговори за полицискиот час“ на која говорат министрите Крешник Бектеши и Дамјан Манчевски и дополнителната заменичка-министерка за внатрешни работи Петровска за сите детали поврзани со новите рестрикции на движењето ...

997 поврзани вести »

Максим Димитриевски: Сочувство до семејствата, не заборавајте – не сте сами Куманово е со вас

Frontline - 08.04.2020

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски изрази сочувство до семејствата на починатата родилка и до сите починати од корона вирусот. Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски изрази сочувство до семејствата на починатата родилка и до ...

997 поврзани вести »

Каде се издаваат дозволи за движење за време на полициски час и за кои категории на граѓани

Frontline - 08.04.2020

Владата информира кои институции даваат дозволи во услови на ограничено движење на граѓаните на целата територија на државата и за кои категории на граѓани. Владата информира кои институции даваат дозволи во услови на ограничено движење на граѓаните ...

(ФОТО галерија) Градоначалникот на Св. Николе ги обедини младите од СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ во борбата против корона вирусот

Frontline - 08.04.2020

На иницијатива од градоначалникот на Св Николе, Сашо Велковски денес младите од УМС и СДММ заеднички реализираа акција за дезинфекција на улиците и јавните површини на територија на Општина Свети Николе.

7 поврзани вести »

18: Пристигна помошта од Турција, 800 милиони евра помош од ЕУ за Западен Балкан, почина родилката позитивна на ...

Frontline - 08.04.2020

Преглед на вести до 18 часот БРОЈОТ ни се удвојува на пет-шест дена, а тоа е класичен експоненцијален пораст. Тука друго чаре нема, освен радикален lock-down (затворање, карантин), за да максимално се редуцираат веројатностите за меѓучовечки ...

Д-р Даниловски: Нема друго чаре освен радикалени мерки и карантин

Frontline - 08.04.2020

Нашите мерки, дури и оние пред овие, не вродија со плод. Бројот ни се удвојува на пет-шест дена, а тоа е класичен експоненцијален пораст. Тука друго чаре нема, освен радикален lock-down (затворање, карантин), за да максимално се редуцираат ...

Четири нови смртни случаи во Србија, вкупно 2.666 заразени од Ковид-19

Frontline - 08.04.2020

Четирите починати се од машкиот пол, со што од досега починатите лица 48 се од машкиот пол и 17 се жени, со просечна страрост од 64,6 години, додека вкупната смртност во однос на заразените изнесува 2,43 отсто, изјави на денешната владина прес ...

16 поврзани вести »

Одобрени првите бескаматни кредити за поддршка на 136 мали и средни компании

Frontline - 08.04.2020

Владата ја задолжи Развојната банка на Северна Македонија АД да склучи договори за кредит со кредитобарателите кои ги исполнуваат условите и критериумите за бескаматни кредити. Според информацијата на Развојната банка на Северна Македонија, од ...

93 поврзани вести »

(ВИДЕО) Пожар во стан во зграда во Куманово

Frontline - 08.04.2020

Во стан во зграда на булеварот „Трета МУБ“ во Куманово, попладнево околу 16 часот избил пожар. Првичните непотврдени информации се дека пожарот започнал во кујната на станот. Наводно, на шпорет било заборавено тенџере со масло.

44 поврзани вести »

Владата го одложи извршувањето на казна затвор за лица осудени до три години

Frontline - 08.04.2020

Одложување на извршувањето на упатните акти за извршување на казната затвор на лица осудени до три години и тоа до 1 септември 2020 година, освен за предметите каде постои опасност за застарување на казната, предвидува Уредбата со законска сила, што ...

139 поврзани вести »

(ВИДЕО) Турска помош од маски, скафандери и тестови пристигна во земјава

Frontline - 08.04.2020

Турција попладнево со авион на турската армија што слета на Меѓународниот аеродром – Скопје и достави на Северна Македонија помош во медицински материјали за справување со коронавирусот. Помошта се состои од 50.000 парчиња заштитни медицински маски, ...

81 поврзани вести »