TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Граѓански збор

Бесими: Четвртиот пакет мерки има три столба – социјален, опоравување на бизнисот и фискална и финансиска стабилност

Граѓански збор - пред: 9 часа

Четвртиот пакет на мерки ќе се заснива на три столба – социјален и здравствен, кој ќе се однесува на граѓаните и нивниот стандард, вториот столб ќе биде за бизнисите односно економската активност и работните места, сите активности што подразбираат ...

45 поврзани вести »

Битиќи: Владата обезбедува поддршка на компаниите на целата територија на Северна Македонија

Граѓански збор - пред: 9 часа

Вицепремиерот за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи во рамки на серијата консултативни средби, вчера изврши работна посета на општините Дебар и Маврово-Ростуше, ја посети фабриката на Еуроедил Холдинг и ...

81 поврзани вести »

Пробиштипјанец почина откако паднал од покрив при чистење оџак

Граѓански збор - пред: 9 часа

На 23.09.2020 околу 09.30 часот во СВР Штип било пријавено дека во Клиничка болница Штип со тешки телесни повреди бил донесен Ј.М.(56) од с.Злетово, кој по укажаната помош починал. Според пријавеното, тој се здобил со повредите откако паднал од ...

20 поврзани вести »

Филипче: Реновиран Центарот за дијабетес при Клиниката за ендокринологија

Граѓански збор - пред: 9 часа

Министерот за здравство Венко Филипче вчера го посети реновираниот амбулантско-поликлинички дел за прием на пациенти со дијабетес – Центарот за дијабетес при Универзитетската клиника за ендокринологија, дијабетес и болести на метаболизмот, соопшти ...

24 поврзани вести »

Рангелова ослободена од обвинението за „Насилство во Општина Центар”

Граѓански збор - пред: 9 часа

Обвинителството се откажува од гонење за лицата Даниела Рангелова, Милан Андоновски и Борче Богдановски, изјави обвинителката Фатиме Фетаи на денешното судење за насилствата пред Општина Центар во јуни 2013 година.

116 поврзани вести »

(ВИДЕО) Костадинов: Над 1.300 компании добија бескаматни кредити за справување со последиците од коронакризата, следува ...

Граѓански збор - пред: 9 часа

Уште во првите недели од коронакризата, Владата предводена од СДСМ презеде суштински мерки и политики за ублажување на негативните последици врз економијата, изјави на денешната прес-конфернција Костадин Костадинов, портпарол и пратеник на СДСМ.

28 поврзани вести »

Фетаи бара најстроги казни за Груевски и Јанакиески како поттикнувачи на насилствата пред Општина Центар

Граѓански збор - пред: 9 часа

Судот за поттикнувачите на насилствата пред Општина Центар Никола Груевски и Миле Јанакиески треба да бидат најстроги за да се одвратат сите други од такви намери во иднина, изјави во завршниот збор обвинителката Фатиме Фетаи на денешното судење за ...

116 поврзани вести »

(ВИДЕО) Кузеска: Со изборот на Мизрахи за член на Извршниот комитет, Мицкоски ја потврди антиевропската матрица на ...

Граѓански збор - пред: 9 часа

Со изборот на Мизрахи за член на Извршниот комитет, Мицкоски ја потврди антиевропската матрица на ВМРО-ДПМНЕ, изјави на денешната прес-конференција Богданка Кузеска, портпаролката на СДСМ.

30 поврзани вести »

Средба Битиќи – Техада: Соработка за реализација на проекти за подобар стандард на граѓаните

Граѓански збор - пред: 9 часа

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи денеска оствари средба со амбасадорката на Швајцарија Сибил Сутер Техада, со која разговарале за имплементацијата на тековните проекти кои се реализираат со поддршка на Швајцарската агенција за ...

81 поврзани вести »

МЖСПП: Постигнат Договор за издавање на градежната дозвола од општина Гостивар за санација на Русино

Граѓански збор - пред: 9 часа

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини денеска ги прими на консултативна средба претставниците на граѓанската иницијатива „Стоп Русино“ и градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари.

30 поврзани вести »

СДСМ: Мерката од 14.500 денари по вработен им помогна на околу 120.000 вработени

Граѓански збор - 23.09.2020

Стотици илјади работни места се спасени, обезбедена е помош за десетици илјади компании, благодарение на ефикасните и навремени мерки, што ги презеде Владата предводена од СДСМ за справување со економските последици од пандемијата со коронавирусот, ...

Заев-Гир: Треба да се реформираат сите области, особено владеењето на правото

Граѓански збор - 23.09.2020

Потребно е да реформираат сите области, особено владеењето на правото кое што е еден од клучните кластери во преговорите според новата методологија за проширување на ЕУ – да биде отворено прво и да биде затворено последно.

79 поврзани вести »

Д-р Стевановиќ: Во зима ќе биде уште потешко да го намалиме ризикот од инфекција со Ковид-19 ако не се придржуваме до ...

Граѓански збор - 23.09.2020

Со доаѓањето на зимата ќе биде уште потешко да се заштитиме и да го намалиме ризикот од инфекција со новиот коронавирус, доколку строго и принципиелно сите не се придржуваме до препорачаните мерки.

Заев: Потребно е да продолжи фокусот за решавање на прашањето за Црквата

Граѓански збор - 23.09.2020

Премиерот Зоран Заев денеска во врска со писмото до вселенскиот патријарх Вартоломеј, во кое уште еднаш бара од него да се заложи за признавање на афтокефалниот статус на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, истакна тоа потребно ...

59 поврзани вести »

Јанушев веќе не е претставник на ВМРО-ДПМНЕ за „Талир“, рочиштето се одложи

Граѓански збор - 23.09.2020

Немаше кој да ја преставува партијата ВМРО ДПМНЕ денеска на рочиштето од судскиот процес Талир. Доскорешниот секретар Игор Јанушев повеќе не е овластен преставник, оти беше разрешен од оваа функција и сега е само пратеник рече одбраната.

Кузеска: 309.000 граѓани добија платежни картички во вредност од 26.8 милиони евра, продолжуваме со грижа за граѓаните ...

Граѓански збор - 23.09.2020

Владата предводена од СДСМ презеде и презема ефикасни и навремени мерки за полесно справување со економските последиците предизвикани од коронавирусот. Од самиот почеток на пандемијата, главниот фокус се најранливите граѓани кои и најмногу се ...

Костадинов: Со именувањето на Ковачки, наместо демократизација Мицкоски спроведува милитаризација на ВМРО-ДПМНЕ

Граѓански збор - 23.09.2020

Ништо не се менува во ВМРО-ДПМНЕ.Со изборот на членови на Извршниот комитет Мицкоски ја потврди режимската, криминална матрица на оваа партија, која се уште е раководена и уредувана од Никола Груевски.

33 поврзани вести »

„ВИК“ доби државна помош за втор инвестициски циклус во ТИРЗ Прилеп

Граѓански збор - 23.09.2020

Компанијата „ВИК (WIK) Македонија“ денеска доби државна поддршка за вториот инвестициски проект на компанијата во технолошко-индустриската развојна зона (ТИРЗ) Прилеп во вредност од 2,5 милиони евра во кој се предвидува да се вработат нови 100 лица.

81 поврзани вести »

ФИТР: 2,35 милиони евра за поддршка на 84 микро и мали стартап компании

Граѓански збор - 23.09.2020

Заменик-претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи, министерот за економија Крешник Бектеши и директорот на Фондот за иновации и технолошки ...

38 поврзани вести »

Метеоролозите најавуваат невреме – драстична промена во сабота

Граѓански збор - 23.09.2020

Денеска во текот на попладневните часови и кон крајот на денов ќе има локален развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, информира метеорологот Славчо Попоски.

83 поврзани вести »