TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Канал5

Зеленски: Русија нема сила повторно да го нападне Киев

Канал5 - тукушто објавено

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски во интервју за Агенцијата Франс прес (АФП) изјави дека не верува оти Русија има сила повторно да го нападне Киев. Тие немаат сила за голема офанзива против главниот град, како што имаа на почетокот на ...

117 поврзани вести »

Изложбата „Пикасо, можеби јас“ на Фидановски гостува во Вараждин

Канал5 - тукушто објавено

Уметникот Филип Фидановски ќе ја претстави својата изложба „Пикасо, можеби јас“ во Вараждин, во организација на Друштвото на керамичари на Хрватска. Оваа изложба на Фидановски досега беше поставена во Скопје, Кичево, Охрид, Битола и Куманово, а за ...

6 поврзани вести »

Младите и пчеларството во фокусот на одбележувањето на Светскиот ден на пчелата

Канал5 - пред: 25 мин

Светскиот ден на пчелата - 20 Мај годинава ќе биде одбележан под темата „Младите ангажирани во заштита на пчелите“. Одбележувањето на Светскиот ден на пчелата ќе се одржи на плоштадот „Филип Втори“ во населба Автокоманда и на платото пред Факултетот ...

5 поврзани вести »

САД: Можни се терористички напади врз претставници на ЛГБТ заедницата ширум светот

Канал5 - пред: 39 мин

Владата на САД ги предупреди американските државјани да бидат внимателни поради евентуални терористички напади врз претставниците на ЛГБТ заедницата ширум светот. - Поради потенцијалниот ризик од терористички напади, демонстрации или акти на ...

12 поврзани вести »

Баку: Франција да престане со неоснованите тврдења против Азербејџан

Канал5 - пред: 53 мин

Министерството за надворешни работи на Азербејџан вчера ги отфрли „навредливите обвиненија“ и повтори дека Баку не е поврзан со протестите во Нова Каледонија. - Наместо да го обвинува Азербејџан дека наводно ги поддржува протестите за независност во ...

39 поврзани вести »

Град Скопје: Без соодведни документи и дозволи се монтира панорамско тркало во Карпош

Канал5 - пред: 1 час

Град Скопје, во рамки на своите надлежности изврши надзор, превзема мерки и го казни правното лице, но тој сепак НАСИЛНО продожува да работи. Ја известуваме јавноста дека правното лице Дизниленд Реквизити, фирма од Чаир регистрирана пред само еден ...

17 поврзани вести »

Саутемптон противник на Лидс во финалето на плејофот за пласман во Премиер лигата

Канал5 - пред: 1 час

Саутемптон синоќа го победи Вест Бромвич во реванш полуфиналниот натпревар од плејофот на Чемпионшип со 3:1. Средбата се одржа на стадионот „Сент Мери“ во Саутемптон. Во првото полувреме немаше постигнати голови.

20 поврзани вести »

Протести во Перу поради новиот закон за трансродови лица

Канал5 - пред: 1 час

Околу 500 демонстранти вчера во главниот град на Перу, Лима побараа укинување на новиот закон кој ги опишува трансродовите лица, меѓу другото, како ментално болни кои можат да добијат здравствени бенефиции.

Тошковски: Службено лице од МВР фатено со над 10.000 евра од извршено кривично дело Измама

Канал5 - пред: 1 час

Овластено службено лице вработено во МВР фатено на лице место со над 10 илјади евра од извршено кривично дело Измама, соопшти министерот за внатрешни работи во техничката влада Панче Тошковски. На ден 17.05.2024г. лицето И.М.

34 поврзани вести »

ОЈО: Предложен притвор за осомничен за двојно убиство во Стајковци

Канал5 - пред: 2 часа

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување мерка притвор за лице осомничено дека сторило кривични дела – Убиство според член 123 став 2 точка 2 од Кривичниот законик.

29 поврзани вести »

Казнети 123 возачи во Скопје, 21 без возачка дозвола

Канал5 - пред: 2 часа

Вкупно 123 мерки се изречени во текот на вчерашниот ден на територија на Град Скопје во контролите во областа на сообраќајот. Како што информира денеска МВР, 21 санкција е за возење без возачка дозвола, девет мерки за минување на затворен сигнал ...

24 поврзани вести »

Премиера на претставата „Парови“ во Драмски театар

Канал5 - пред: 2 часа

На сцената „Ристо Стефановски“ во Драмски театар Скопје вечер со почеток во 20 часот премиерно ќе биде изведена претставата „Парови“ на авторката Ана Ристоска-Трпеноска и во режија на Ивана Ангеловска.

16 поврзани вести »

Коалиција „Вреди“: Правдата победи, волјата на граѓаните ќе надвладее

Канал5 - пред: 2 часа

Ја поздравуваме одлуката на Управниот суд, која е во согласност со волјата што ја изразија граѓаните на 8 мај. Оваа одлука уште еднаш докажува дека надежта за граѓаните во државата доаѓа, а манипулациите и криминалот на оваа хибридна моќ паѓаат.

7 поврзани вести »

Избор на најуспешни жени менаџерки од земјава и регионот

Канал5 - пред: 2 часа

Најуспешните жени менаџерки од земјава и регионот ќе бидат наградени денеска на манифестација што по 28-ми пат ја организара „Марили“. Годинава, ќе бидат наградени и ќе добијат статуетка „Жена водилка“ 13 менаџерки, од кои 10 се од земјава, а три од ...

8 поврзани вести »

Во Скопје денеска ќе се одржи првиот „Dog Fest"

Канал5 - пред: 2 часа

Сите љубители на кучиња денеска имаат можност да се дружат на првиот „Dog Fest" што ќе се одржи во Скопје. Настанот ќе почне во 12 часот и ќе трае до 16 часот, а организаторите најавуваат забавни игри за милениците и едукација на голем простор ...

13 поврзани вести »

Концерт од проектот „New Еra“ на Никола Мицевски

Канал5 - пред: 2 часа

Концерт од проектот „New Еra“ на композиторот Никола Мицевски ќе биде изведен вечер во „Јавна соба“. -Проектот „New Era” претставува симбиоза на различни жанрови, едно филмско начело фузирано со етно, рок и електро основи во служба на пијаното и ...

5 поврзани вести »

Бесплатен влез во музејските институции за 18 Мај - Меѓународниот ден музеите

Канал5 - пред: 2 часа

„Музеи за едукација и истражување“ е мотото под кое денеска ќе се одбележи 18 Мај - Меѓународниот ден на музеите, датум кој музејските институции низ светот со разновидни активности го одбележуваат од 1977 година.

33 поврзани вести »

Индијана се избори за мајсторка во серијата со Њујорк

Канал5 - пред: 2 часа

Индијана пејсерс ноќеска го победи Њујорк никс во шестиот натпревар од второто коло на НБА плејофот со 116:103. Резултатот во серијата прв до четири победи сега е израмнет 3:3 и за пласман во полуфиналето ќе одлучува мајсторка.

19 поврзани вести »

Премиера на претставата за млади „Адамс Фемили“ во Албанскиот театар за деца и млади

Канал5 - пред: 2 часа

Во НУ Албански театар за деца и млади во Скопје вечерва ќе се одржи премиера на претставата за млади „Адамс Фемили“ со адаптација и во режија на Теа Беговска. -Фамилија Адамс е приказна со која сите сме растеле и за поголемиот дел од публиката е ...

10 поврзани вести »

Утринска уметничка акција на Озбек Ајваз

Канал5 - пред: 2 часа

Во денешните утрински часови, уметникот Озбек Ајваз кај фонтаната ,,Лотус” во гратскиот парк во Скопје, го претстави неговото последно дело во соработка со архитектката Натали Велеска, кое е дел од проектот за проблемот со јавните вециња во градот.

2 поврзани вести »