TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Канал5

Германија планира даночни олеснувања и милион нови полначи за електрични автомобили

Канал5 - пред: 8 часа

Малцинскиот партнер во коалицијата со Ангела Меркел, Социјалдемократската партија , бара изградба на дополнителни милион полначи за електрични автомобили . ,,За да се продаваат електричните автомобили во Германија уште подобро , потребни ни се ...

2 поврзани вести »

Неделен хороскоп од 16. до 23. септември 2019 година

Канал5 - пред: 8 часа

Неделен хороскоп за периодот од понеделник , 16. септември до 23. септември 2019 година. Девица 23.8.-23.9. Љубов Сега веќе знаете како да попуштите и да прифаќате компромиси. Од таму и вашата врска ќе се развива кон добро.

13 поврзани вести »

Ципрас: Многу сум горд на Договорот од Преспа

Канал5 - пред: 9 часа

Лично јас сум многу горд на Договорот од Преспа, договор што останува и ќе остане во историјата, рече лидерот на грчката опозициска партија СИРИЗА, Алексис Ципрас одговарајќи на новинарско прашање на денешната прес-конференција.

52 поврзани вести »

Кандидатот за еврокомесар за правда од Белгија е осомничен за корупција

Канал5 - пред: 9 часа

Белгискиот кандидат за еврокомесар , министерот за надворешни работи , Дидие Рејндерс , е соочен со прелиминарна истрага во врска со перење пари во ДР Конго , објавија белгиските медиуми. Овие обвиненија беа изнесени од поранешен член на белгиската ...

13 поврзани вести »

Изет Меџити, нов претседател на огранокот на ДУИ во Чаир

Канал5 - пред: 9 часа

Изет Меџити е новиот претседател на огранокот на ДУИ во Чаир. Меџити, кој беше единствениот кандидат номиниран за претседател на овој огранок, доби едногласна поддршка од околу 60 членови на Изборното собрание на Демократската унија за интеграција ...

25 поврзани вести »

Зеќири, Костадинов и Жерновски во Трново: Ги исполнивме главните столбови на програмата „За живот во Македонија"

Канал5 - пред: 9 часа

Потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зеќири, членот на ИО , Костадин Костадинов и членот на ЦО , Андреј Жерновски присуствуваа на традиционалниот социјалдемократски пикник во „Трновски ветар" во Крива Паланка.

9 поврзани вести »

Евгениј Поп Ацев победник на Велешкиот пливачки маратон

Канал5 - пред: 9 часа

Евгениј Поп Ацев од пливачкиот клуб „Вардар 2018" го освои првото место на шестиот „Велешки пливачки маратон" на 10 километри кој се одржа на езерото „Младост". Поп Ацев на целта стигна за 2:10:26, а за МИА рече дека ова е негово четврто учество на ...

20 поврзани вести »

ВМРО- ДПМНЕ: СДСМ и Филипче ја потценуваат интелигенцијата на пациентите и медицинскиот персонал

Канал5 - пред: 9 часа

СДСМ и Филипче ја потценуваат интелигенцијата на пациентите и медицинскиот персонал, но и сите граѓани кои гледаат дека оваа власт го урнисува здравството и од него создава, алатка за терање бизнис, реагираат од ВМРО - ДПМНЕ.

82 поврзани вести »

Хаос во Хонг Конг : Демонстрантите со молотови коктели , полицијата со солзавец и водени топови (ВИДЕО)

Канал5 - пред: 9 часа

Полицијата во Хонг Конг денеска корисртеше солзавец и водени топови за да ги растера демонстрантите кои кон нив фрлаа со молотови коктели и цигли во близина на зградата на парламентот и пред канцеларијата на централната влада.

51 поврзани вести »

Бесен морски лав и помогна на полицијата да фати криминална банда

Канал5 - пред: 10 часа

Неделава во Австралија е разбиена меѓународна криминална банда , која шверцувала дрога. Најголема помош во операцијата полицијата добила од разбеснет морски лав. Тој спречил да избегаат двајца странски државјани , осомничени како дел од групата .

Голем пожар во близина на селото Таор (ВИДЕО)

Канал5 - пред: 10 часа

Попладнево околу 15 часот во близина на скопското село Таор избувна пожар , што го зафати каналот и трските во околината. Според информациите од командантот на противпожарната служба на град Скопје , Владимир Симоновски , пред половина час три ...

87 поврзани вести »

Хрватски музичар преживеал сообраќајка , а потоа одржал концерт (ФОТО)

Канал5 - пред: 11 часа

Сплитскиот музичар , позџнат од групата ,,Далеке Обале” , Борис Хрепиќ – Хрепа , доживела сообраќајна несреќа додека патувал на концерт. ,,Возејќи кон Каштели , нешто пред Пирова, наеднаш ,,Бум” , се се зацрни , како да не погоди топ, при голема ...

2 поврзани вести »

Освен зголемена безбедност, ќе има и едукативна кампања за сузбивање на насилството врз ,,белите мантили”

Канал5 - пред: 11 часа

Освен зголеманата безбедност во болниците, здравствените власти ќе почнат и едукативна камапања за сузбивање на насилството во здравствени установи, по серијата инциденти врз лекари и медицински персонал.

82 поврзани вести »

Ужасна слика во Аеродром – Со секира убиени бездомни кучиња, казната за сурово постапување со животни е три илјади евра

Канал5 - пред: 11 часа

Страотна слика на искасапени кучиња ги пречека рано утрината жителите на зграда во скопски Аеродром. Непознат сторител со секира во текот на ноќта ги убил кучињата – скитници, кои со години живееле во тоа маало. Игор Манасиевски ја следи сторијата.

37 поврзани вести »

Советот на јавни обвинители утре ќе решава за статусот на обвинителите во СЈО

Канал5 - пред: 11 часа

Катица Јанева е минато, статусот на другите обвинители на СЈО ќе се знае утре. Катица Јанева замина во историјата, прашањето кое преостанува е каков статус ќе добијат специјалните обвинители на кои со разрешувањето на Јанева им престана мандатот, но ...

294 поврзани вести »

Низ Москва , наместо тенкови , парадираа комунални возила (ВИДЕО)

Канал5 - пред: 11 часа

Иако под парада во Москва, најчесто се подразбира дефиле на моќна воена технологија и илјадници војници, руската престолнина вчера покажа дека може да организира и помалку необична парада.

Преговорите за Законот за ЈО продолжуваат, без предвидлив епилог

Канал5 - пред: 11 часа

15-ти септември неформалниот рок за гласање на Законот за јавно обвинителство измина. Власта и опозицијата и понатаму далеку од договор. По неуспешната лидерска средба премиерот Заев изнесе два нови предлози кои и официјално се доставени во ВМРО ...

72 поврзани вести »

СДСМ: Со недели ВМРО-ДПМНЕ врши притисок врз обвинителството и судството

Канал5 - пред: 11 часа

Во ВМРО-ДПМНЕ, буквално ништо не се менува, партијата се уште работи по инструкции од Будимпешта. Груевизмот зрачи, се наведува во соопштението од СДСМ. Игор Јанушев, Христијан Мицкоски и врвот на ВМРО-ДПМНЕ се послушници на почесниот претседател во ...

90 поврзани вести »

Арсовски: Заев се обидува со неправна гимнастика политички да влијае врз правото во државава

Канал5 - пред: 11 часа

Зоран Заев се обидува со неправна гимнастика политички да влијае врз правото во државава, рече на прес конференција портпаролот на ВМРО – ДПМНЕ, Димче Арсовски. На дело се случува рушење на правната држава и правниот систем, со цел Зоран Заев да ...

61 поврзани вести »

Туск во вторник во Скопје, Османи утре во Брисел

Канал5 - пред: 11 часа

Во пресрет на одлуката за добивање датум за почеток на преговорите со Унијата во октомври, во вторник во посета на Македонија ќе допатува претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. Тој ќе има средба со премиерот Зоран Заев, а по разговорите ќе ...

27 поврзани вести »