TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Канал5

Мицкоски: Јасно е кој е главата на „Рекет"

Канал5 - пред: 13 часа

Не треба ние воопшто и да размислуваме ниту да одгонетнуваме ребуси. Јасно е што подразбира окотоподот наречен „Рекет" во случајов, кој е главата на тој октопод. Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во врска со случајот „Рекет" ...

19 поврзани вести »

Спасовски-Сасоли: Успешните реформи и новата методологија важни чекори кон старт на преговорите

Канал5 - пред: 13 часа

Сасоли и Спасовски се согласија дека успешните реформи и новата методологија се важни чекори кон скорешно отпочнување на преговорите за членство. Премиерот Оливер Спасовски денеска во Брисел имаше средба со претседателот на Европскиот Парламент (ЕП) ...

32 поврзани вести »

„Само Вистина“ вечерва со Невенка Стаменковска и Дамјан Манчевски

Канал5 - пред: 13 часа

Во вечерашната „Само Вистина“ ќе дебатираат Невенка Стаменковска и Дамјан Манчевски. Драги сограѓани, навивачи и аполитични, кој ќе добие поголема доверба, а чија математика ќе биде „попрецизна“ за да направи влада, вечерва жешкиот икс е резервиран ...

59 поврзани вести »

Димитриеска-Кочоска: Министерката да одговори колку ја чинат државата вработувањата по објавата за избори

Канал5 - пред: 13 часа

-Зошто се кријат овие податоци? Зар на граѓаните им е потребно право децидно и експлицитно утврдено, за „транспарентна" министерка да им удоволи со податоци на кој начин се трошат нивните пари, прашува Димитриеска Кочоска.

19 поврзани вести »

Чулев: МВР по налог на ЈО реализирало ПИМ за лица од „Рекет"

Канал5 - пред: 14 часа

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев на денешната прес – конференција потврди дека МВР по налог на ОЈО реализирало ПИ – мерки за лица опфатени со случајот „Рекет". – Во однос на наведените три лица објавени во јавноста, МВР по налог на ОЈО ги ...

77 поврзани вести »

Трипуновски ја критикува работата на Агенцијата за храна и ветеринарство

Канал5 - пред: 14 часа

Напоменав дека годишните наредби и програми за мониторинг не се донесени, иако веќе втор месец од 2020 година тече, а кои се исклучително важни за заштита на јавното здравје, безбедноста на храната и здравствената заштита на животните.

33 поврзани вести »

Британците ги избраа најдобрите автомобили на годината

Канал5 - пред: 14 часа

Одредени се победници во девет категории- од Рено Клио до Порше Тајкан. Жири комисијата составена од 29 автомобилски новинари ги објави имињата на победниците во изборот „ Car of the Year UK 2020“.

2 поврзани вести »

За седум дена истекува јавниот повик за финансиска поддршка за Центрите за развој на планинските региони

Канал5 - пред: 14 часа

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) потсетува дека јавниот повик за поднесување барања за финансиска поддршка преку Програмата за капитални субвенции истекува за седум дена, заклучно со 25-ти овој месец.

10 поврзани вести »

Чулев: Во март се очекуваат 100.000 обрасци за патни исправи, по итна постапка ќе бидат издадени 650

Канал5 - пред: 14 часа

МВР очекува во март да добие 100.000 обрасци за патни исправи. Во моментов се преостанати 3.700 обрасци, од нив 650 ќе бидат за издавање патни исправи по итна постапка, а останатите ќе се издаваат по приоритет.

83 поврзани вести »

Дури и производството и продажбата на Ајфон се погодени заради Коронавирусот

Канал5 - пред: 14 часа

Компанијата Епл соопшти денес дека производството и продажбата на Ајфон е погодена заради Коронавирусот, како и дека испораките ширум светот привремено ќе бидат ограничени. Произведувачот на Ајфон е првата голема американска компанија која соопштила ...

282 поврзани вести »

СДСМ: Сите го поздравуваат носењето на Законот за ЈО, само на криминалците од ВМРО-ДПМНЕ не им одговара

Канал5 - пред: 14 часа

Усвојувањето на Законот за Јавно обвинителство е поздравено од САД, од ЕУ, од Европската комисија, од амбасадори, сите го поздравуваат само на криминалците од ВМРО-ДПМНЕ и извршителот Мицкоски не им одговара.

135 поврзани вести »

Јавноста исклучена од денешното рочиште за „Рекет"

Канал5 - пред: 14 часа

Судот ја исклучи јавноста од денешното рочиште на „Рекет", на кое теба да бидат презентирани преостанатите три фолдери од усб-то на Зоран Милевски-Кичеец. Судијката Васка Николовска-Масевска, одлуката ја образложи со тоа што го посочила ...

210 поврзани вести »

Гасоводот од Грција во земјава ќе влезе меѓу Богородица и Стојаково

Канал5 - пред: 14 часа

Претставници на АД во државна сопственост „Национални енергетски ресурси" денеска на состанок кај гевгелискиот градоначалник Сашо Поцков презентираа дека гасоводот од Грција во нашата земја ќе влезе меѓу селата Богородица и Стојаково.

20 поврзани вести »

Поради течење на токсичен гас во Пакистан умреле девет лица

Канал5 - пред: 14 часа

Поради течење на токсичен гас во Карачи, Пакистан умреле девет лица а стотина се разболеле, соопшти денес полицијата. Нови четири смртни случаи со кои бројот на умрени се зголеми на девет предизвика паника во Карачи и загриженост дека ситуацијата е ...

4 поврзани вести »

Мицкоски со мерки за инфраструктурен бум, нов автопат Велес - Битола, да нема неасфалтиран регионален пат

Канал5 - пред: 14 часа

Македонија со Заев стана држава на апсурди во која премиерот кој владееше три години со неправда се свести пред избори дека требало правда. Апсурди во која владејачката партија поседува штаб за креирање на кризи, во исто време кога кај нас работи ...

45 поврзани вести »

Жбогар: Усвоените реформски закони ја потврдуваат заложбата на земјата за интеграција во ЕУ

Канал5 - пред: 15 часа

Го поздравувам усвојувањето на повеќе реформски закони, вклучително и Законот за јавно обвинителство. Нивната имплементација треба да го зајакне владеењето на правото и ќе овозможат подобра професионализација и ефикасност на судството за добробит на ...

Фото: Фотошопираниот струк на Дара Бубамара

Канал5 - пред: 15 часа

Популарната српска пејачка дара Бубамара повторно се „заиграла“ со фотошопот. Но, сега атрактивната пејачка не била многу вешта со фотошопот. Русокосата пејачка обожува на социјалните мрежи да објавува свои фотки во секси бикини.

2 поврзани вести »

Фото: Стеф Кари ја тренира повредената рака

Канал5 - пред: 15 часа

Еден од најдобрите кошаркари во НБА лигата, ѕвездата на Голден Стејт Стеф Кари се рехабилитира од скршеницата на раката. Поради повредата на раката маестралниот плејмејкер на Воините го пропушти Ол Стар викендот во Чикаго, како и поголем дел од ...

31 поврзани вести »

Во Куманово вчера беше прегазено 10 - годишно дете

Канал5 - пред: 15 часа

Во Куманово вчера беше прегазено 10- годишно дете и со тешки повреди било префрлено во болница. Настанот се случил вчера во 17 часот и 25 минути кога на улица „Доне Божинов“ во Куманово патничко возило „фолксваген шаран“, со австриски национални ...

37 поврзани вести »

Пуштен е во употреба билетот за едно возење, чини 50 денари

Канал5 - пред: 15 часа

Пуштен е во употреба билетот за едно возење,може да се купи во сите возила на ЈСП Скопје и во билетарниците на јавното претпријатие. Билетот чини 50 денари, согласно одлуката на Советот на град Скопје за изменување и дополнување на одлуката за ...

40 поврзани вести »