TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Канал5

Во град во Еквадор телата на жртвите од коронавирусот лежат по улици (ВИДЕО)

Канал5 - 03.04.2020

Во еквадорскиот град Гвајакил, поради пандемија на коронавирус, градот регистрира преоптоварување на системот за здравствена заштита, оставајќи ги телата на починатите на улиците, јавува Си-Ен-Ен.

9 поврзани вести »

Повеќе од 90 земји побарале итна помош од ММФ

Канал5 - 03.04.2020

Повеќе од 90 земји побарале итна финансиска помош од Меѓународниот монетарен фонд поради пандемијата на коронавирус што доведе до невидена економска криза, рече денеска директорката на ММФ, Кристалина Георгиева.

42 поврзани вести »

Најубавата во УФЦ борбите, сосема гола се забавува во изолација (ФОТО)

Канал5 - 03.04.2020

Откако откри дека таа и нејзиниот сопруг Остин Вандерфорд вежбаат голи, најубавата светска учесничка во УФЦ борби, Пејџ Ванзант сподели уште една гола фотографија. На неа, со грбот се свртени кон камерата, а задниците ги кријат чашите со виски и ...

Почина авторот на најнежните љубовни балади

Канал5 - 03.04.2020

Американскиот соул пејач Бил Витерс, кој ги напиша и испеа песните Lean on Me, Aint No Sunshine и Lovely Day, почина на 82-годишна возраст. Причината за смртта биле проблеми со срцето, потврди неговото семејство, пренесува „Гардијан“.

11 поврзани вести »

Турција од полноќ ги затвора дома помладите од 20 години

Канал5 - 03.04.2020

Во Турција, на полноќ стапува во сила забраната за излегување на улиците за лица под 20 години, како дел од мерките за борба против коронавирусот, рече претседателот Реџеп Таип Ердоган. Властите, исто така, ги затворија границите на 31 град за ...

129 поврзани вести »

Влада: Правните и физичките лица можат да извезуваат 70 отсто

Канал5 - 03.04.2020

Владата вечерва на седница донесе Одлука за изменување и дополнување на Одлуката за ограничување на извозот на пченица и наполица и брашно од пченица и наполица. Според одлуката, на правните и физичките лица кои се извозници на брашно од пченица и ...

80 поврзани вести »

ММФ позитивно одговорил на барањето на земјава за одобрување на Инструментот за брзо финансирање во висина од 175,2 ...

Канал5 - 03.04.2020

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) позитивно одговорил на барањето на нашата земја да ѝ биде одобрен Инструментот за брзо финансирање во висина од 175,2 милиони евра . ММФ позитивно одговорил на барањето на нашата земја да ѝ биде одобрен ...

39 поврзани вести »

Алијанса за Албанците: Хаосот создаден попладнево во Куманово, како резултат на владините мерки, ја зголеми ...

Канал5 - 03.04.2020

Владата попладнево воведе полициски час во општина Куманово – целосна забрана за викенд, со почеток од 21 часот во петок (денес) до 17 часот во понеделник. Хаосот создаден попладнево во Куманово, како резултат на овие мерки, ја зголеми загриженоста ...

25 поврзани вести »

Теретаните во целиот свет се затворени , но не и за Џенифер Лопез (ФОТО)

Канал5 - 03.04.2020

Бројот на заразени со коронавирус во Соединетите држави се зголемува од час во час, а граѓаните се молат да останат во своите домови за да се спречи ширење на инфекцијата. Така е и со Џенифер Лопез (50), која тврдеше дека таа и нејзиниот свршеник ...

132 поврзани вести »

СДСМ: Мицкоски намерно излажа дека државата има само 100 теста, неодговорно го плаши и паничи народот

Канал5 - 03.04.2020

Целата држава, институциите, граѓаните, службениците, сите бескомпромисно се борат против коронавирусот, само фрустрираниот Христијан Мицкоски очајни шири лажни вести и неоснована паника, реагираат од СДСМ на наводите на лидерот на ВМРО - ДПМНЕ..

132 поврзани вести »

Град во Шпанија се изолира од светот, немаат болни од корона

Канал5 - 03.04.2020

Утврдениот град Захара де ла Сиера во јужниот дел на Шпанија е изграден за низ историјата да се одбрани од непријателот. Маорите и христијаните се бореле за него во средниот век, а Французите во 1812 година ја дигнале тврдината во воздух.

3 поврзани вести »

Целосна забрана за движење во Куманово од вечерва во 21 до понеделник во 5 часот

Канал5 - 03.04.2020

Двајца пациенти, еден од Куманово, а другиот од Тетово починаа на Клиниката за инфективни болести.. Бројот на новозаболени во последното деноноќие е 46.. Фокусот од вечерва се сели кон Куманово, каде за половина час ќе стапи на сила полициски час ...

151 поврзани вести »

МЗ со реакција на наводите на Христијан Мицкоски: Тестови за утврдување на присуство на коронавирус има доволно, ...

Канал5 - 03.04.2020

Најостро ги осудуваме инсинуациите, обвинувањата и невистинитите информации дека во нашата земја има тестови за само неколку дена, пласирани од Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето во емисијата „Само интервју“ на Канал 5 ТВ.

117 поврзани вести »

Влада: Одобрена набавка на 200 респираторни машини

Канал5 - 03.04.2020

Владата на денешната 34-та седница, донесе одлука за забрана и посебен режим на движењето на населението (полициски час) во Општина Куманово. Владата донесе одлука за забрана и посебен режим на движењето на населението (полициски час) во Општина ...

44 поврзани вести »

„Само Интервју” со Христијан Мицкоски

Канал5 - 03.04.2020

Во вечерашното „Само Интервју” гостуваше Христијан Мицкоски. Ме плаши танцувањето со сиромаштијата на граѓаните. Оние кои што сакаат да се тестираат треба да им се даде да го сторат тоа, рече Мицкоски во вечерашното гостување во „Само Интервју“.

132 поврзани вести »

Пропаѓа најстариот занает во Германија – проститутките не смеат да се вратат дома

Канал5 - 03.04.2020

Пандемијата на коронавирус ги погоди и илјадниците странски проститутки во Германија кои станаа бездомници скоро преку ноќ, откако инаку законските бордели беа затворени од тамошните власти.

12 поврзани вести »

Притвор од 30 дена и три кривични пријави за жител на Пирок , удрил и повредил полицаец за време на полициски час

Канал5 - 03.04.2020

Судија во претходна постапка му одредил мерка притвор од 30 денови, а полицијата поднесе три кривични пријави за 33-годишниот М.А од Пирок кој ноќеска беше приведен поради повредување полицаец, оштетување полициски возила и наплатна рампа .

24 поврзани вести »

МЗ : Починатиот пациент од Куманово на Инфективната клиника во Скопје - позитивен на Ковид-19

Канал5 - 03.04.2020

Министерството за здравство информира дека пациентот од Куманово кој доцна синоќа почина на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје бил заболен од коронавирус. За овој пациент, Министерството за здравство информираше денеска во ...

151 поврзани вести »

Робот во Тунис проверува како се спроведува карантинот (ВИДЕО)

Канал5 - 03.04.2020

Властите во Тунис поставија полициски робот на улиците на главниот град за да обезбедат почитување на карантинот за време на пандемијата на коронавирус. Ако роботот забележи лице на улица, доаѓа до него и го прашува што прави надвор.

5 поврзани вести »

Германија ги обвини САД: Ни украдовте 200 000 заштитни маски, ги плативме

Канал5 - 03.04.2020

Властите на Берлин ги обвинија Соединетите држави дека пресретнале пратка од 200.000 маски за лице, за кои што Берлин веќе платил. САД извршија „чин на модерно пиратство“, рече денес Андреас Гисел, министер за внатрешни работи на Берлин.

67 поврзани вести »