TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Kumanovo News

Нема да се тестираат од коронавирус лицата кои немаат симптони, а поминале самоизолација

Kumanovo News - тукушто објавено

- Согласно Заклучоците на Комисијата за заразни болести содржани во записникот бр. 09-982/34 од 31.03.2020 година, Министерството за здравство ги известува сите лица кои поминале период од 14 дена во самоизолација (домашна изолација) и немаат ...

208 поврзани вести »

Се преврте возило на магистралниот пат Куманово-Крива Паланка

Kumanovo News - пред: 2 часа

Во несреќата е предизвикана е матерјална штета, а патниците во автомобилот поминале со полесни повреди. Екипа од ТППЕ Куманово учествувале на вадење на колата од каналот со едно возило и 4 пожарникари.

Неколку улици без вода поради дефекти на водоводната мрежа

Kumanovo News - пред: 2 часа

Според ЈП Водовод тоа се: бул. „Октомвриска Револуција“ (Табакана), ул. 302, нас. „Ајдучка Чешма“, ул. „Бранко Радичевиќ“. Интервенција на канализационата мрежа ќе има на: ул. „Доне Божинов“, ул. „11 Октомври“ и бул.

2 поврзани вести »

Кризна состојба во Куманово и редовна дезинфекција на заедничките простории од управителите на зградите, побара Кризнио ...

Kumanovo News - пред: 17 часа

На состанокот беа донесени следниве препораки, заклучоци и мерки: - Бараме од Владата да прогласи кризна состојба во Општина Куманово и да воведе посебен контролен режим на сите влезови и излези во градот со контролни пунктови, со цел да се примени ...

29 поврзани вести »

Парични казни за кумановци кои не ги почитувале здравствените прописи и се степале во време на полициски час

Kumanovo News - пред: 18 часа

Првиот обвинет на 19 март пристигнал од Република Хрватска, земја со среден ризик за ширење на заразната болест COVID-19. При влез во државата потпишал изјава дека ќе спроведе самоизолација во период од 14 дена во неговиот дом, согласно мерките и ...

166 поврзани вести »

Медицинска сестра од Куманово, која работи во Скопје позитивна на коронавирус

Kumanovo News - пред: 22 часа

- Една медицинска сестра од Куманово којашто патува и е на работно место на Клиниката за пулмологија, минатата недела била во резервен тим во општа добра состојба. Без никакви симптоми дошла на работа во понеделникот и вчера почувствувала зголемена ...

278 поврзани вести »

Уште 7 новозаболени од коронавирус во Куманово

Kumanovo News - пред: 23 часа

По градови: Скопје- 7, Куманово-7, Прилеп-2, Тетово-5, Струга-2, Гевгелија -1, Кочани -1. Една 65-годишна пациентка од Струга ноќеска починала. Според местото на живеење, досега случаи на КОВИД-19 се регистрирани во: Скопје – 183 Куманово – 54 Дебар ...

1408 поврзани вести »

Кумановка заразена со коронавирус се породила на клиника во Скопје

Kumanovo News - пред: 23 часа

Пациентката роди живо машко новороденче кое е недоносено и во моментов се наоѓа на одделот за интезнивна нега и терапија на ГАК. Новороденчето е изолирано и е во добра општа состојба, не е на респиратоена машина туку само е со кислородна хауба.

102 поврзани вести »

Обвинителството предложи парична казна од 2000 евра за кумановец заради непочитување на самоизолација

Kumanovo News - 01.04.2020

Обвинетиот на 18 март, допатувал од Србија-земја со средно ниво на ризик. Иако, на граничниот премин бил предупреден за здравствените прописи и потпишал изјава, постапил спротивно на одлуката на Владата на Република Северна Македонија, која се ...

166 поврзани вести »

Интензивни врнежи на снег во Куманово

Kumanovo News - 01.04.2020

Утрово врнежи има во целава земја и речиси насекаде се од снег, а дожд врне само во крајните јужни делови. На повисоките места дува слаб до умерен северен ветер. Времето денска ќе биде облачно со врнежи од снег, а само во долниот тек на Повардарието ...

68 поврзани вести »

Граѓаните да се јавуваат само ако се во животнозагрозувачка состојба, апелираат од Итна помош

Kumanovo News - 01.04.2020

- Затоа ве молиме да не ја злоупотребувате Итната медицинска помош за барање на транспорт до болницата, за посети на хронично болни кои имаат таблетарна терапија препишана од матичен лекар или лекар специјалист, како и пациенти кои се во изолација, ...

278 поврзани вести »

Kумановецот кој почина од коронавирус се заразил од роднина кој дошол од Франција

Kumanovo News - 31.03.2020

Тој рече дека пациентот од Кумановската болница прво бил пренесен во болницата „8 Септември“ каде што иницијално е третиран, а откако му се влошила состојбата, па доцна синоќа е префрлен на Клиниката за инфективни болести во Скопје, каде за жал не ...

278 поврзани вести »

Будно се следи состојбата со коронавирусот во Куманово, кажа Филипче

Kumanovo News - 31.03.2020

- Многу рано е да се каже дали ова е драматично зголемување. Ќе ја пратиме будно состојбата и во текот на следните денови, свесни сме за барањата, но барања стигнуваат и од повеќе општини.

72 поврзани вести »

Нови препораки за заштита од коронавирус издаде Општинскиот кризен штаб

Kumanovo News - 31.03.2020

На состанокот беа донесени следниве препораки, заклучоци и мерки: - Се задолжуваат стамбените домари (Вектор плус, Стамбен домар, Стамбен сервис, Проект 142) да вршат дезинфекција на стамбените згради за кои имаат договор за одржување секој ден и ...

29 поврзани вести »

Зелените пазари ќе работат три дена во неделата

Kumanovo News - 31.03.2020

- Тоа да се одвива под посебен режим на работа во деновите вторник, четврток и недела со работно време од 08:00 до 14:00 часот. Во тој период да се воведе задолжителна редарска служба. Купувачите да се контролираат и да носат заштитни маски, а ...

8 поврзани вести »

Три пункта за дезинфекција на возилата кои влегуваат во градот

Kumanovo News - 31.03.2020

Според градоначалникот Максим Димитривеки, во наредните неколку дена ќе се монтира ваква опрема на сите влезови и излези од Општината. - Денеска отворивме три пункта за дезинфекција на возилата кои влегуваат во градот, утре следуваат уште три нови, ...

50 поврзани вести »

Општина Куманово отвори сметка за помош на најзагрозените граѓани

Kumanovo News - 31.03.2020

Градоначалникот на Општина Куманово, Максим Димитриевски, ги повика сите кои се во можност да помогнат. - Апелирам до сите добронамерни граѓани и општествено одговорни компании да ни се приклучат и во рамките на своите можности да помогнат, заедно ...

Парична казна за двајца кумановци, се движеле низ градот во време на полициски час

Kumanovo News - 31.03.2020

Обвинетите на 25.03.2020 година за време на полицискиот час со возило се движеле низ градот и со тоа не постапиле според прописите и наредбите со кои се определуваат мерки за сузбивање или спречување на заразната болест Ковид 19, односно не ја ...

166 поврзани вести »

Еден починат и 23 новозаболени од коронавирус во Куманово

Kumanovo News - 31.03.2020

Починатиот од Куманово имал дијабет, атријална фибрилација, хипертензија и обезност, додека починатиот од Дебар имал ХОБ (Хронично обструктивен бронхит) и хипертензија и примал терапија за двете хронични заболувања.