TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Курир

Белгиски принц се заразил со ковид-19: Ги прекршил мерките и бил на забава

Курир - пред: 17 часа

Внукот на белгискиот крал Филип, принцот Јоаким, се заразил со ковид-19 откако присуствувал на забава во Кордоба, Шпанија, за која шпанските медиуми објавија дека била организирана спротивно од мерките за заштита.

18 поврзани вести »

Џенифер Лопез станува газдарица на бејзбол клуб од Њујорк?

Курир - пред: 18 часа

Атрактивната и светски позната пејачка Џенифер Лопез заедно со својот сопруг Алекс Родригез наскоро би можеле да станат сопственици на американскиот бејзбол тим од МЛБ-лигата, Њујокт Метс, најави „Њујорк Пост“.

6 поврзани вести »

Велат не нема, но еве сме по цел свет- Македонци од Америка во маици со лик на Делчев

Курир - пред: 18 часа

Македонски иселеници во Соединетите Американски Држави носејќи маици со ликот на македонскиот револуционер Гоце Делчев порачаа: Велат не нема, но еве сме по цел ...

Премиерот на БИХ кој набави сомнителни респиратори оди во притвор?

Курир - пред: 18 часа

Обвинителството на Босна и Херцеговина предложи едномесечен притвор за премиерот на Федерацијата на БиХ, Фадил Новалиќ, суспендираниот директор на Федералната управа за цивилна заштита, Фахрудин Солак и сопственикот на „Сребрена малина“, Фикрет ...

17 поврзани вести »

Трамп ги предупреди демонстрантите: Соберете се пред Белата Куќа, но ќе ве пречекаат најжестоките кучиња

Курир - пред: 18 часа

Претседателот на САД, Доналд Трамп денеска изјави дека демонстрантите кои протестираат против смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд, за време на полициското апсење, може да бидат пречекани со „најжестоките кучиња и најопасното оружје што го видел ...

217 поврзани вести »

Почина еден од најголемите фанови на Академија Пандев – Гокче Горан Пандев

Курир - пред: 18 часа

Еден од најголемите подржувачи и следбеници на Академија Пандев, популарниот Гокче од Струмица кој има идентично име и презиме како и сопственикот на клубот Горан Пандев, почина. Ова го потврдија од прволигашот кој неодамна почна со подготовките за ...

4 поврзани вести »

Силјановска: Една слика, думи рој

Курир - пред: 18 часа

„Сликата со г-дин Дехари наликува на политичка средба во штабот на УЧК, а не во канцеларија на градоначалник на Кичево, град во Република Македонија! Министерката за одбрана и градоначалникот МОРА да знаат дека членот 20, став (4 ) на Уставот на ...

33 поврзани вести »

Пешевска: Власта нема ниту план ниту реална проценка за тоа што треба да се превземе за да се надмине пандемијата

Курир - пред: 19 часа

Последните бројки на заразени и починати од вирусот јасно покажува дека власта нема ниту план ниту реална проценка за тоа што треба да се превземе за да се надмине пандемијата. Наместо соочување со реалноста и превземање на чекори за заштита на ...

187 поврзани вести »

На Италијанците никако да им тргне: Повторно раст на бројот на починати

Курир - пред: 19 часа

Дневниот број на починати од корона вирус во Италија порасна во однос на претходниот ден, но е намален бројот на новозаразени. Во последните 24 часа во оваа земја починале 111 лица, додека вчера регистрирани беа 87 смртни случаи.

280 поврзани вести »

Променливо облачно со пороен дожд и грмежи

Курир - пред: 19 часа

Времето денеска ќе биде променливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд и грмежи. Како што најавува УХМР, ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец. Минималната температура ќе биде од 4 до 13, а максималната од 16 до 24 ...

60 поврзани вести »

Формула 1 доби датум за старт на сезоната

Курир - пред: 19 часа

Миниестерството за здравство на Австрија денеска даде дозвола за одржување на две трки во Формула 1 шампионатот во земјата на 5-ти и 12-ти јули со што и официјално ќе стартува новата сезона со три месеци задоцнување.

18 поврзани вести »

Ристески до Шекеринска: Радо, ти си срам и мизерија за Македонија и својот народ,

Курир - пред: 19 часа

Без ни малку срам ја разрешивте Рашела Мизрахи за прес-конференција пред табла на која пишува “Република Македонија”….Сега многу ме интересира како ќе реагира техничкиот Премиер и Влада за испадот на Рада со амблемите на УЧК во позадина?!?! Како ...

2 поврзани вести »

Грозданов: Сеад Кочан и Трансмет се елиминирани на етничка база!

Курир - пред: 19 часа

Вчера вечер во дебатната емисија “Заспиј ако можеш” на ТВ Алфа се емитуваше третото продолжение од сагата на фамилијата Кочан. Во емисијата гостинот Виктор Грозданов повторно со своите раскажувања поткрепени со документација и преписки помеѓу ...

2 поврзани вести »

Агитпроп економија – пишува д-р Кирил Миноски

Курир - пред: 19 часа

По својата дефиниција Агитпропот подразбира „агитација“ и „пропаганда“или политичка пропаганда карактеристична за комунизмот од советскиот тип. Главната карактеристика на Агитпропот се политичките памфлети кои што се пласираат преку контролираните ...

4 поврзани вести »

Астеруд: Не Радмила, во голема грешка си и треба да се извиниш

Курир - пред: 20 часа

„Не, Радмила, во голема грешка си, и треба да ги признаеш, и грешката, и повредата. Главната поента не е дали воената криза од 2001 е далеку за нас (?!), ама кога веќе ја користиш за поентирање, да потсетам дека во период пост-воена криза, за ...

7 поврзани вести »

Скопјанка го пријавила таткото во полиција за семејно насилство

Курир - пред: 20 часа

Мајка и ќерка од скопската населба Карпош биле физички нападнати во нивниот дом. Во СВР Скопје, С.П.(28) од Скопје, на 29.05.2020 во 02.40 часот, пријавила дека околу 00.00 часот во семејниот дом на ул.„Никола Тесла“ таа и нејзината мајка В.П.

19 поврзани вести »

ФОТО: Техничкиот премиер Спасовски на партиски состанок во Бутел со службено возило

Курир - пред: 20 часа

Техничкиот премиер Оливер Спасовски „брка“ партиска агенда со државни ресурси, односно користи државно службено возило за партиски цели. Фотографиите се направени пред општинската организација на СДСМ во ...

80 поврзани вести »

Томовски: Дали мерките и препораките од Влада не важат за функционерите од сдс?

Курир - пред: 21 часа

Дали мерките и препораките од Влада не важат за функционерите од сдс? Јован Митрески екс координатор на пратеничка група на сдс и актуелен кандидат за пратеник исто така од сдс од Струга, Васко Ковачески моментално директор на АД Елем а воедно и шеф ...

4 поврзани вести »

Се гради дивоградба и се сечат дрва кај Св. Стефан (ВИДЕО)

Курир - пред: 21 часа

По парапетчето во Градиште, никнува нов ѕид овој пат кај Св Стефан. Денес тешка градежна механизација работи на градба на нелегален објект на самиот брег на Охридско Езеро, во месноста Свети Стефан каде се сечат дрва и се гради потпорен ѕид, ...

14 поврзани вести »

Костовски: СДСМ ги продава македонските интереси

Курир - пред: 21 часа

Најчудно е тоа што има изненадени, многу е чудно човек да биде изненаден на ваков потег од функционер на СДС. Тие се спремни да направат многу повеќе од тоа да се сликаат со амблем под кој еден куп наши деца, мајки, жени се оставени без домаќинот, ...

4 поврзани вести »