TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Курир

ТФТ и МЗТ Скопје ја отвораат новата сезона во македонското кошаркарско првенство

Курир - пред: 12 часа

Со натпреварот ТФТ – МЗТ Скопје Аеродром, вечер во 19 часот ќе почне сезоната 2022/23 во македонската кошаркарска лига. Натпреварот ќе се игра во салата на СРЦ „Кале“. Екипата од Аеродром ја брани шампионската титула од минатата сезона, додека ТФТ е ...

29 поврзани вести »

Општина Гази Баба доделува стипендии на талентирани ученици и ученици спортисти

Курир - пред: 12 часа

Општина Гази Баба распиша Конкурс за доделување на стипендии на талентирани ученици и ученици спортисти од територија на општина Гази Баба. За конкурсот градоначалникот Бобан Стефковски утрово информираше на својата официјална страна на Фејсбук на ...

12 поврзани вести »

СПМ до Спасовски: Гас маски, панцири и плочи имат снемано од „задоволната“ полиција, зошто после 6 години од вашето ...

Курир - пред: 12 часа

Гас маски, панцири и плочи ИМАТ СНЕМАНО од “задоволната” Полиција! Синдикат на полиција во Македонија во интерес на полициските службеници, реши да истражува малку на “Google” и социјалните мрежи, а воедно направи споредба од фактичката состојба на ...

2 поврзани вести »

Гвардиола проговори за „клаузулата Реал Мадрид“ во договорот на Халанд

Курир - пред: 12 часа

Ерлинг Халанд продолжува да го импресионира фудбалскиот свет и синоќа постигна нови два гола во Лигата на шампиони. Веќе подолго време кружат шпекулации дека Норвежанецот е голема желба на Реал Мадрид и дека во договорот има опција да го напушти ...

55 поврзани вести »

Еве зошто некои од нас имаат добра, а некои лоша ориентација во просторот

Курир - пред: 13 часа

Во последниве денови, научниците од Универзитетот во Лондон, со помош на генијална комбинација на виртуелна реалност и создавање слики во мозокот, истражуваа зошто некои луѓе се подобро ориентирани во просторот и зошто некои секогаш мораат да ...

3 поврзани вести »

Побрзо и помеко: Тесто за пица БЕЗ КВАСЕЦ и стасување, готово за само 2 МИНУТИ (РЕЦЕПТ)

Курир - пред: 13 часа

Пицата е едно од јадењата што се јаде низ целиот свет, сите ја сакаат, а се подготвува брзо и лесно. Еве ги сите состојки што ќе ви требаат: 150 милилитри топла вода 3 лажици масло една лажичка сол 250 грама меко брашно 3 лажички прашок за пециво ...

2 поврзани вести »

СТАПЧИЊА ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ! Вкусна ужинка за добар почеток на денот (РЕЦЕПТ+ВИДЕО)

Курир - пред: 13 часа

Ако сакате да направите нешто вкусно за ужина, ви ги препорачуваме овие солени стапчиња со сирење СОСТОЈКИ: 200 мл млеко 2 лажици масло 10 гр квасец 1 лажичка шеќер 300-350 гр брашно 100 гр сирење 2 лажички ајвар ...

3 поврзани вести »

ЛИСНАТО ТЕСТО ПОЛНЕТО СО ЧОКОЛАДО! Задоволство за сите сетила! (РЕЦЕПТ+ВИДЕО)

Курир - пред: 13 часа

Сѐ што ви треба е лиснато тесто и чоколадо и магијата може да започне Состојки : пакување лиснато тесто 1 чоколадо бадеми жолчки за премачкување шеќер во прав за посипување ...

2 поврзани вести »

Цените на недвижностите во постојан раст, становите во вториот квартал од годината поскапени за 16,5 отсто

Курир - пред: 13 часа

Цените на недвижностите во третиот квартал годинава во државава се зголемиле за 21,2 отсто, во однос на истиот квартал од минатата година. Во периодот јули-септември годинава, споредено со претходните три месеци, растот на цените на недвижностите е ...

31 поврзани вести »

Без вода неколку улици од Кисела Вода

Курир - пред: 13 часа

Без вода денеска се дел од корисниците лоцирани на улиците „Емил Зола“, „Невена Георгиева – Дуња“, „Виктор Иго“, „Драга Стојановска“ и „Христо Татарчев“. Како што соопшти ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје, прекин е поради дефект во шахта на улица ...

2 поврзани вести »

Невеста средe венчавка легна на подот – кога ќе го видите младоженецот, се ќе ви биде јасно, за момент подзинаа сите ...

Курир - пред: 13 часа

Џесика темелно си ја испланирала венчавката. Фустан, цвеќе, ресторан… Како и секоја невеста, сакале еден посебен ден во друштво на блиските. Професорката по теологија од Индијана го посветила својот живот на црквата, па и не не чуди нејзината идеја ...

Предвидувања на познавачи: Кралот Чарлс можеби ќе го следи примерот на кралицата Маргрета

Курир - пред: 13 часа

Кралското семејство на Данска неодамна објави дека четирите внуци на кралицата Маргрета ги губат титулите принц и принцеза, на 1 јануари 2023 година. Монархот притоа соопшти дека тоа е во согласност и со другите кралски куќи во Европа.

24 поврзани вести »

ПСЖ му нуди на Меси да потпише нов договор според шемата 1+1

Курир - пред: 13 часа

Раководството на Пари Сен-Жермен е во преговори за продолжување на договорот со Лионел Меси. Францускиот клуб му нуди на 35-годишниот Аргентинец да потпише нов договор 1+1, пренесува „Goal“.

50 поврзани вести »

Пендаровски се сретна со учесниците на конференцијата „Зелена агенда за Западен Балкан“

Курир - пред: 13 часа

Претседателот Стево Пендаровски вчеравечер ги прими учесниците на конференција на високо ниво „Зелена агенда за Западен Балкан“, што во организација на институтот Аспен од Германија се одржува во Скопје.

18 поврзани вести »

Ден на италијанскиот стрип на „Џифони Македонија“ со авторите на „Дилан Дог“

Курир - пред: 13 часа

Алесандро Билота и Серџо Џерази, автори на „Дилан Дог“, Валтер Бујо, Меркурио Лои и други денеска ќе бидат гости на 10. Филмски фестивал на млади „Џифони Македонија“. Во Младинскиот културен центар во 16 часот тие ќе одржат предавање на тема „Фокус ...

36 поврзани вести »

Герила акција во Скопје: „Народот пати, Таче ќеш млати“ (ФОТО)

Курир - пред: 13 часа

Изминатата ноќ се случи герила акција во која на повеќе локации осамнаа плакати со ликот на македонскиот премиер Димитар Ковачевски. Истите се во неколку скопски општини, а дел од нив се во Ѓорче Петров, на Железничка, пред мостот на Бихачка, како и ...

10 поврзани вести »

Радев: Ќе ги обезбедам сите услови за да има време за дијалог меѓу партиите

Курир - пред: 13 часа

Претседателот на Бугарија, Румен Радев најави дека на парламентарните партии ќе им ги обезбеди сите услови според Уставот, за да имаат доволно време за дијалог и разговори за формирање стабилно мнозинство за формирање влада на државата.

51 поврзани вести »

Приведен криумчар на мигранти, превезувал лица од Сирија

Курир - пред: 13 часа

На 05.10.2022 во 18.50 часот на регионален пат Удово – Демир Капија, во близина на с.Градец, полициски службеници од Полициската станица за гранични проверки и граничен надзор „Богородица“ го лишиле од слобода М.А.(23) од Лозово.

19 поврзани вести »

Мицкоски: СДС ја зголеми цената на струјата за компаниите за 2.5 пати, сега плаќаат 8 ма најскапа струја во Европа, а ...

Курир - пред: 14 часа

Македонското стопанство во првото полугодие од 2022 година плаќа осма најскапа струја (слика 1) во Европа според EUROSTAT и Државниот завод за статистика. Невистина е дека владата се грижи за стопанството.

40 поврзани вести »

Најстудено во Берово, измерена минусна температура

Курир - пред: 14 часа

Во Берово изутринава е најстудено, каде се измерени – 2 степени, а најтопло е во Дојран, 9 степени. Како што соопшти УХМР, до 8:30 часот 0 степени се измерени во Лазарополе, 1 во Битола, 2 во Маврови Анови, 3 во Крива Паланка, Тетово, Прилеп, ...

54 поврзани вести »