TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Курир

Скопје: 174 санкционирани возачи, 20 без возачка

Курир - пред: 13 часа

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (05.10.2022) продолжи со контролите во областа на сообраќајот. На територија на град Скопје изречени се вкупно 174 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 11 санкции, 20 ...

44 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Прв ден откако Ковачевски е мандатар за влада фирмата основана од него Пиксел груп добива 203 илјади евра ...

Курир - пред: 13 часа

Прв ден откако Ковачевски е мандатар за влада фирмата основана од него Пиксел груп добива 203 илјади евра државна помош, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата истакнуваат дека во период од 2019 година до 2021 година Пиксел груп основана од дезертерот ...

56 поврзани вести »

Прва средба на Европската политичка заедница, на маса Украина и енергетската криза

Курир - пред: 14 часа

Во Прага денеска за првпат ќе се одржи средба на Европската политичка заедница, на неа ќе учествуваат 44 лидери од сите земји од континентот во широка смисла, јави дописничката на МИА од Брисел.

171 поврзани вести »

Шаленберг предупредува на голем миграциски бран

Курир - пред: 14 часа

Шефот на австриската дипломатија Александар Шаленберг пред денешниот состанок во Белград предупреди дека доколку не се преземат итни мерки, следниот миграциски бран може да биде полош од оној во 2015 година.

36 поврзани вести »

ОПЕК го намалува производството на нафта

Курир - пред: 14 часа

– Групата земји извознички на нафта ОПЕК Плус, во која спаѓа и Русија, одлучи да го намали производството на нафта и на тој начин да влијае на растот на цените, потег што може да нанесе нов удар на глобалната економија и да ги зголеми цените на ...

60 поврзани вести »

Француската влада ги снабдува бензиските пумпи од стратешките резерви

Курир - пред: 14 часа

Француската влада објави дека по штрајковите во рафинериите и складишта за енергенси кои го прекинаа производството и ги блокираа испораките на гориво во Франција, посегна до националните стратешки резерви на нафта за да обезбеди снабдување со ...

13 поврзани вести »

Загинаа 15 мигранти во потонат чамец во близина на грчкиот остров Лезбос

Курир - пред: 14 часа

Во потонат чамец источно од грчкиот остров Лезбос, загинале 15 мигранти, а спасени се пет, додека во тек се две спасувачки акции на грчката крајбрежна служба, едната во близина на Лезбос, другата во близина на островот Китира, јави дописничката на ...

37 поврзани вести »

СЗО: Во Гамбија повеќе од 60 деца починаа од индиски сируп за кашлица

Курир - пред: 14 часа

Смртта на десетици деца од Гамбија од акутни повреди на бубрезите можно е да е поврзана со контаминирани сирупи за кашлица и настинки од индиски производител на лекови, генералниот директор на Светска здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом ...

19 поврзани вести »

Ќерката на Серена влезе во тоалетот, а тенисерката ја снимаше – кога дозна со каква „играчка“ ќе си игра ќе се ...

Курир - пред: 14 часа

Поранешната тенисерка Серена Вилијамс на Тик Ток сподели видео кое буквално го насмеа целиот свет. Имено на видеото се гледа како нејзината пет годишна ќерка Олимпија го помешала тампонот со играчка за мачка.

3 поврзани вести »

Почнува новата концертна сезона на оркестарот на Филхармонија

Курир - пред: 14 часа

Со концертот „Зорнина“, на кој како солисти ќе настапат пијанистите Алексеј Володин и Едит Пења, вечерва почнува новата сезона на оркестарот на Филхармонија „Дамар на слободата“. Диригент е Гудни А.

18 поврзани вести »

Наредна недела антикризни мерки за граѓаните и компаниите, апел за одговорно однесување кон енергенсите

Курир - пред: 14 часа

Најави и консултации за мерки и помош во справувањето со последиците од енергетската криза и потребната набавка на енергенси, го одбележаа и вчерашниот ден. Заклучокот од вчерашната седница на владиниот Економски совет е дека енергетската состојба е ...

40 поврзани вести »

Ден за високи гости на вежбата „Seven stars 2022“

Курир - пред: 15 часа

На армискиот полигон „Криволак“, денеска ќе се реализира Ден за високи гости на вежбата „Seven stars 2022“ во организација на Бригадата за Југоисточна Европа (СЕЕБРИГ), каде ќе биде прикажана теренска вежба на која ќе се демонстрираат активности на ...

20 поврзани вести »

Денес е зачнувањето на Св. Јован Крстител: Овој ден се прославува милоста, чудото и мудроста Божја

Курир - пред: 15 часа

Зачнувањето на Св. Јован Крстител Овој ден се прославува милоста, чудото и мудроста Божја; милоста кон побожните и праведни родители на Св. Јован, старецот Захарија и старицата Елисавета, коишто целиот живот посакуваа и просеа од Бога едно дете; ...

5 поврзани вести »

Сончево со мала облачност, ќе дува слаб северен ветер

Курир - пред: 15 часа

Времето ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 0 до 9, а максималната ќе достигне од 19 до 25 степени.

73 поврзани вести »

Лефков: Во аферата „Броило“ има очигледно тргување и корупција преку фирмата која ја основал Ковачевски со неговиот ...

Курир - пред: 23 часа

Во аферата „Броило“ станува збор за соларниот картел, кој се формира со формирањето на фирмата која ја основаат Ковачевски кој сега ни е премиер и неговиот кум Паунов, кој практично фирмата ја формираат на 5 месеци откако СДСМ доаѓа на власт, изјави ...

56 поврзани вести »

Таткото-монструм немал милост: Познато е како си ја убил својата 2-годишна ќерка Петра

Курир - пред: 23 часа

Девојчето (2) кое во Вршац беше убиено од татко ѝ Марко Б.(35) и се обеси, како што дознава Телеграф, починала од задушување, односно гушење со вода. -Наодите од обдукцијата се комплетни, детето се удавило, изјави соговорникот на српскиот портал, од ...

13 поврзани вести »

СЗО: Во Уганда 29 лица починаа од ебола, меѓу нив и здравствени работници

Курир - пред: 23 часа

Дваесет и девет лица, меѓу нив четворица здравствени работници, починаа од ебола во Уганда, откако пред две недели властите прогласија епидемија во централниот дел на земјата, соопшти денеска Светската здравствена организација.

6 поврзани вести »

ОВИЕ 7 намирници треба да ги јадете во есен, за да бидете здрави во зима

Курир - пред: 23 часа

Доколку во организмот наесен внесувате одредени намирници кои изобилуваат во витамини, подобро ќе го подготвите организмот за зимата. Есента е вистинското време да се подготвите за студените зимски денови, што подразбира и подготовка на оргамизмот и ...

Лани лажел за примена вакцина, а сега кумановецот доби кривична пријава

Курир - пред: 23 часа

СВР Куманово поднесе кривична пријава против С.Н.(22) од Куманово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување исправа“. Во текот на 2021 година, пријавениот набавил дигитален зелен сертификат, односно потврда за ...

Доаѓа нивната сезона: Мандарини треба да јадете секој ден, дознајте зошто!

Курир - пред: 23 часа

Мандарините се одличен избор, затоа што содржат двојно повеќе витамин Ц од портокалите, а само едно големо овошје задоволува 53 проценти од дневните потреби за овој витамин кој е моќен антиоксиданс.

4 поврзани вести »