TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Локално

📽 Новинар отворено го коментираше изгледот на Адам Драјвер, еве што му одговори актерот

Локално - пред: 4 часа

За време на неодамнешното интервју со водителот на Си-Ен-Ен, Крис Валас, актерот Адам Драјвер беше прашан за неговиот изглед. Имено, водителот забележал дека Адам „не изгледа како типична филмска ѕвезда“ и го прашал дали тоа му помогнало или ја ...

2 поврзани вести »

Ковачевски ја поздрави меѓународната поддршка која ја доби МВР во успешното расчистување на грозоморните убиства

Локално - пред: 4 часа

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Брисел, каде е во работна посета, на завршната сесија на скринингот на Северна Македонија, во контекст на важноста на меѓународната соработка која земјата ја има со партнерите од ЕУ и со земјите од регионот и ...

63 поврзани вести »

📸 Путин на едниот крај од салата, гостите на другиот: Објасни зошто дистанцата е неопходна

Локално - пред: 4 часа

Рускиот претседател Владимир Путин вчера стоеше доста далеку од новите странски амбасадори во Русија, сцена која потсетува на периодот на пандемијата на коронавирус. На церемонијата во Кремљ, рускиот претседател ги прифати акредитивните писма на ...

11 поврзани вести »

Правда побара од турските власти Палевски да биде задржан во притвор поради екстрадиција

Локално - пред: 4 часа

Министерството за правда од надлежните турски власти побара Љупчо Палевски да биде задржан во притвор поради екстрадиција се до завршувањето на постапката. Очекуваат од Република Турција веднаш да постапи по нивното барање.

113 поврзани вести »

Зиков: Во ситуација која произлезе од Ковид кризата, добрите медиуми доаѓаат до шанса

Локално - пред: 5 часа

„Што се однесува до „Капитал“, не можам да кажам дека стагнира магазинот. Еден од проблемите којшто се случи за медиумите во светот беше Ковид кризата. Таа си го направи своето од аспект на реструктурирање на издавачките компании, телевизии, радиа, ...

4 поврзани вести »

Јакимовски: Кој би можел да претпостави дека Палевски носи во себе ваков ѕвер, има информации дека осомничените ...

Локално - пред: 5 часа

Во секој човек постои ѕвер. Кој би можел да претпостави дека Палевски носи во себе ваков ѕвер. Кога и Хичкок би режирал филм, не би му текнало вакво нешто – дури и таткото да биде вмешан. Не знаеме дека и на истражителите дали се ова им е јасно, ...

Иран лансираше капсула со животни во вселената

Локално - пред: 5 часа

Иран денеска објави дека лансирал капсула чии патници се животни, со цел да се подготви да испрати астронаути во наредните години. Во извештајот на официјалната новинска агенција ИРНА, министерот за телекомуникации, Иса Зарепур, се цитира дека ...

10 поврзани вести »

Петок, 8 декември, неработен ден за сите граѓани

Локално - пред: 5 часа

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ„ бр.21/98 и 18/07), 8 декември 2023 година (петок), ”Св. Климент Охридски”, е неработен ден за сите граѓани на Република ...

23 поврзани вести »

Семејствата на израелските заробеници бесни на Нетанјаху: „Хамас ги врати, не ти“

Локално - пред: 5 часа

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху се сретна со семејствата на заробениците ослободени од Газа на средбата која израелските медиуми ја опишаа како многу напната. Средбата се одржала во екот на засилените борби во опколениот Појас Газа.

347 поврзани вести »

Мелони за реформата на буџетот на ЕУ: „Не треба да се каже ДА ако не можете да го почитувате тоа“

Локално - пред: 5 часа

Италија нема да ја прифати реформата на Пактот за стабилност и раст на Европската унија, доколку смета дека новите буџетски правила се неостварливи, изјави денеска италијанската премиерка Џорџа Мелони, пренесува АНСА.

3 поврзани вести »

📽 Бритни Спирс повторно објави видео на кое е ЦЕЛОСНО ГОЛА

Локално - пред: 5 часа

Поп ѕвездата Бритни Спирс објави уште едно контроверзно разголено видео. Во видеото потполно голата пејачка ги држи градите со раце, долниот дел е во преден план, а брадавиците ѝ се сокриени со ситно емоџи со срце.

4 поврзани вести »

Ковачевски од Брисел: ЕУ е нашиот најголем економски партнер

Локално - пред: 5 часа

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски денеска во рамки на работната посета на Брисел, се обрати и ја отвори последната сесија од скрининг процесот на Северна Македонија, посветена на Кластер 6 кој ги опфаќа: ...

40 поврзани вести »

Македонија втора година по ред нема да учествува на Евровизија

Локално - пред: 5 часа

Македонската Радио Телевизија ја информира јавноста за донесената одлука идната година да не учествува на Изборот за песна на Евровизија што ќе се одржи во Малме, Шведска. Оттаму велат дека ваквата одлука е во најдобар интерес на граѓаните, имајќи ...

30 поврзани вести »

„Бистро-матно“: БАРОМЕТАР НА КОРУПЦИЈА за месец ноември 2023 година

Локално - пред: 5 часа

Транспаренси Интернешнл-Македонија продолжува да ја спроведува редовната месечна активност за следење на случаи и дејствија поврзани со коруптивни однесувања и борбата против корупцијата, што ја нарековме „Бистро-Матно“.

2 поврзани вести »

Полски државјанин фатен кај езеро Треска со лекови без соодветна документација

Локално - пред: 5 часа

На 05.12.2023 во 16.25 часот од страна на полициски службеници од СВР Скопје – Полициско одделение Сарај, поточно во близина на езерото Треска, приведен е Л.В.П.(59), полски државјанин. Тој бил затекнат со патничко возило „мерцедес“, со полски ...

24 поврзани вести »

Денес ќе биде испратено барањето за екстрадиција на Палевски од Турција

Локално - пред: 6 часа

Се очекува во текот на денот да биде подготвено барањето за екстрадиција од Министерството за правда за Љупчо Палевски – Палчо, првоосомничениот за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, кој вчера беше уапсен во Турција.

569 поврзани вести »

ТАВ инсталираше уред вреден 2,4 милиони евра за скенирање за системот за ракување со багаж на скопскиот аеродром

Локално - пред: 6 часа

ТАВ Македонија, подружница на ТАВ Аеродроми, ја заврши надградбата на системот за ракување со багаж и инсталацијата на нов уред за скенирање багаж на скопскиот аеродром, што претставува уште една капитална инвестиција во вредност од 2,4 милиони евра.

20 поврзани вести »

Ова е лицето кое го возело Палевски од Белград до Турција, објавил ФОТОГРАФИЈА додека го криел осомничениот

Локално - пред: 6 часа

Министерството за внатрешни работи синоќа откри дека уште едно лице кое му помагало на осомничениот Љупчо Палевски-Палчо да стигне до посакуваната дестинација – Турција. Струмичанецот Стефан Димковски, татко на две деца, е возачот кој од Белград до ...

569 поврзани вести »

Последната група од приведените Хрвати денеска даваат исказ пред истражните грчки судии

Локално - пред: 6 часа

Последната група од 20 приведени Хрвати денеска пристигна да дадат исказ пред истражните грчки судии. Многумина од нив пристигнаа со медицински маски за да не бидат видени. Сите тие треба да ги потврдат изјавите што ги дале на првиот распит.

Трамп: Нема да бидам диктатор ако се вратам на власт, освен првиот ден

Локално - пред: 6 часа

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека доколку се врати на власт во 2025 година, нема да биде диктатор, „освен првиот ден“. Тој го кажа ова за Fox News, на прашањето дали ќе се одмаздува ако се врати во Овалната соба, пренесува ...

26 поврзани вести »