TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Локално

ВИДЕО: Тејлор Свифт се расплака среде концерт пеејќи ја песната за нејзината баба

Локално - пред: 17 часа

Американската пејачка Тејлор Свифт се расплака за време на нејзиниот концерт во Аризона, САД, пред неколку дена, додека изведуваше песна посветена на нејзината почината баба Марџори Финлеј.

4 поврзани вести »

Николоски: Пресудите за Македонците од Бугарија ќе бидат вметнати во Извештајот на Советот на Европа

Локално - пред: 17 часа

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски утрово инофмирал дека во април на редовната сесија на парламентарното собрание во Советот на Европа во која една од главните точки е спроведување на пресудите од Европскиот суд за човекови права, ...

15 поврзани вести »

Бугарското МНР ќе се жали во ЕУ за бришењето на клубот „Иван Михајлов“

Локално - пред: 17 часа

Институциите во Скопје не изнесоа вистински аргументи за оспорување на регистрацијата на бугарските здруженија, изјавил денеска заменик-министерот за надворешни работи на Бугарија, Костадин Коџабашев на прес-конференција, како реакција на вчерашното ...

62 поврзани вести »

Шојгу беше прашан кога и како ќе заврши војната, погледнете ја неговата реакција (ВИДЕО)

Локално - пред: 17 часа

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу во интервју за медиумската куќа ТВ Звезда на руското министерство за одбрана беше прашан како ќе заврши војната во Украина. Шојгу на прашањето одговори: „Секоја војна завршува со мир“.

23 поврзани вести »

„Ванчо Михајлов“ после бришењето од Централниот регистар: „Забранети, но не и поразени“

Локално - пред: 17 часа

Формално непостоечкиот бугарски клуб „Иван Михајлов“ од Битола реагираше после вчерашното бришење од Централниот регистар на Македонија. Од клубот на својот Фејсбук профил објавија фотографија со амблемот на здружението и натпис: „Забранети, но не и ...

48 поврзани вести »

Хоспитализирана мајката на Шакира, состојбата е сериозна

Локално - пред: 17 часа

Шакира последните неколку месеци минува низ тежок период, а се чини дека на лошите вести им нема крај бидејќи нејзината мајка Нидија Рипол заврши во болница во Барселона. Странските медиуми прво објавија дека таа доживеала мозочен удар, а потоа ...

10 поврзани вести »

Скопјанец ширел говор на омраза на Фејсбук

Локално - пред: 17 часа

Скопјанец доби кривична пријава поради недолични коментари на Фејсбук и ширење омраза, велат од охридската полиција. СВР Охрид поднесе кривична пријава против И.С.(36) од Скопје поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „ширење ...

7 поврзани вести »

Кој ќе ја плати цената на муницијата со осиромашен ураниум?

Локално - пред: 18 часа

Најмалку седум лица загинаа, а многумина се ранети во вчерашните напади на руски беспилотни летала врз регионот на Киев, соопштија украинските власти. Регионалната воена управа на Киев на својот канал Телеграм објави дека е оштетен „цивилен објект“ ...

66 поврзани вести »

Битолската полиција лиши од слобода 62 дилери во првите два месеци од годината

Локално - пред: 18 часа

Во текот на првите два месеци од 2023 година на подрачјето на СВР Битола во врска со недозволена трговија со дрога од слобода биле лишени од слобода 62 лица (40 во Битола и 22 во Прилеп), биле извршени 13 претреси на домови и други простории(8 во ...

17 поврзани вести »

Најсреќните луѓе припаѓаат на овие хороскопски знаци

Локално - пред: 18 часа

Многумина веруваат во астрологијата и веруваат дека хороскопските знаци влијаат на нивните особини и судбина. Според популарното верување, некои хороскопски знаци се сметаат за посреќни од другите.

43 поврзани вести »

Герасимовски: ТД „Енергија Центар“ од вчера регистрирано во Централниот регистар

Локално - пред: 18 часа

Општина Центар вчера во Централниот регистар го регистрираше трговското друштво за производство и продажба на електрична енергија од обновливи извори „Енергија Центар“ и со тоа општината и официјално го доби второто општинско јавно претпријатие.

17 поврзани вести »

Меѓународниот кривичен суд изрази загриженост поради руските закани

Локално - пред: 18 часа

Меѓународниот кривичен суд (МКС) изрази загриженост поради руските „закани“ кои уследија по издавањето налог за апсење на претседателот Владимир Путин за воени злосторства. Изјавата на Меѓународниот кривичен суд дојде откако поранешниот руски ...

92 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Арсовска е позната по синтагмата „Лажи, лажи Дано“

Локално - пред: 18 часа

ВМРО-ДПМНЕ утрово побара извинување од градоначалничката на град Скопје, Данела Арсовски, поради како што велат, лагите упатени кон лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и Златко Перински, во тој момент директор на ЈП Водовод и канализација – ...

60 поврзани вести »

На Волстрит, порастот на каматните стапки ги сруши индексите

Локално - пред: 18 часа

Американските индекси паднаа откако ФЕД продолжи да ги зголемува каматните стапки, истовремено признавајќи дека превирањата во банкарскиот сектор би можеле да ја забават и онака кревката економија. Акциите на регионалните банки доведоа до пад.

167 поврзани вести »

Тилев: До декември да го отвориме првиот кластер Темели и да се зафатиме со „чистење“ на државата од корупција и ...

Локално - пред: 19 часа

Европската интеграција не се мери со „давање“ и „земање“, ниту се мери со пари, иако инвестициите секако не се за занемарување. Европската интеграција значи да сакате да му припаѓате на европско општество, да бидете дел од него, да ги почитувате ...

4 поврзани вести »

МАСАКР ВО САД: Татко си ги застрелал своите три мали деца додека спиеле

Локално - пред: 19 часа

Поранешен војник си ги застрелал трите деца додека спиеле во неговиот дом во Јужна Каролина додека нивната мајка избезумено барала помош, соопштија властите. Поранешниот војник убил и колега на поранешната сопруга, а потоа се самоубил.

4 поврзани вести »

201 санкциониран возач во Скопје, 46 за брзо возење

Локално - пред: 19 часа

Секторот за внатрешни работи Скопје во текот на вчерашниот ден (22.03.2023) продолжи со контролите во областа на сообраќајот. На територија на град Скопје изречени се вкупно 201 мерка, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 46 санкции, 16 ...

41 поврзани вести »

Земјотрес со јачина од 4,7 степени ја потресе Албанија

Локално - пред: 19 часа

Земјотрес со јачина од 4,7 степени според Рихтеровата скала синоќа ја потресе Албанија, по што следеа три послаби земјотреси, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар (EMSC). Земјотресот се случил во 02:43 часот на длабочина од пет ...

88 поврзани вести »

Бербок пред доаѓањето во Скопје: Местото на С. Македонија е во ЕУ

Локално - пред: 19 часа

Шефицата на германската дипломатија, Аналена Бербок вчера порачала дека местото на С. Македонија е во ЕУ. Ова го истакнала таа пред денешната посета на Скопје и средбите со државниот врв. Бербок потенцирала дека „големите надежи и очекувања што ги ...

106 поврзани вести »

Аки Рахимовски доби замена: Ова е новиот пејач на Парни ваљак (ФОТО)

Локално - пред: 19 часа

Легендарниот пејач на групата Парни ваљак, Аки Рахимовски, почина во јануари минатата година. Една година по смртта на Аки Рахимовски, овој популарен бенд излезе со соопштение во кое откри дека нов пејач на Парни ваљак ќе биде Игор Дрвенкар.

24 поврзани вести »