TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Магазин

Женскиот манастир во кој се случуваат чуда: Слепите прогледуваат, а немите прозборуваат…

Магазин - тукушто објавено

Мештаните од околните села на местото викано Џунис, кое се наоѓа во истоименото село на подрачјето од градот Крушевац, раскажуваат за женскиот манастир Џунис во нишката епархија, од каде многу неподвижни откако ќе се напиеле од чудотворната вода од ...

Мицотакис: Резултатот од Самитот не е добар ни за Грција!

Магазин - пред: 29 мин

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис за време на прес-конференцијата во Брисел за резултатите од Самитот на ЕУ, говорејќи за проширувањето на Унијата, порача дека одлуката не била добра ниту за Македонија, ниту за Грција и за целиот Балкан.

53 поврзани вести »

ФРЧКОСКИ: “Жртвата Заев треба да ја остави во Брисел и да се врати во Македонија како ЛАВ”

Магазин - пред: 43 мин

Професорот Љубомир Фрчоски во вечерашното гостување во „24Анализа“ на 24Вести ТВ рече дека притисок од опозицијата ќе има доколку Заев се покаже како нокаутиран, приказната за жртва треба да ја остави во Брисел и треба да се врати како што би рекле ...

6 поврзани вести »

КОЈ Е ЕМАНУЕЛ МАКРОН, човекот кој и кажа НЕ на Македонија кон патот на Европската Унија?

Магазин - пред: 2 часа

Емануел Макрон кој се изјасни за НЕ за почеток на преговори на Македонија во Европската унија е француски политичар, јавен службеник и поранешен инвестициски банкар, избран за претседател на Француската Република на 7 мај 2017 година.

270 поврзани вести »

МОДЕН ПОГОДОК: Нашата прва дама во фустан за кој уште долго време ќе се зборува(ФОТО)

Магазин - пред: 3 часа

Првата дама на Република Македонија Елизабета Пендаровска, со својот елегантен стил во последниот период имаме прилика често да ја гледаме во јавноста. И откако ја воодушеви јавноста на отворањето на канцеларијата Младихаб во центарот на Скопје со ...

2 поврзани вести »

ДЕТАЛНА МЕТЕО АНАЛИЗА ЗА ЗИМА 2019/2020: Врнежи од снег и снежна бајка во зимскиот период!

Магазин - пред: 4 часа

Со оглед на тоа дека десетиот месец од годината полека поминува а за дестина дена навлегуваме во месец ноември а времето е невообичаено топло за овој дел од годината со температури кој се повисоки од нормалните дури за околу десет степени, така ќе ...

6 поврзани вести »

НАЈЧЕВСКА: „Дајте бре не цмиздрете туку засукајте ракави- СИТЕ КРИМИНАЛЦИ ВО ЗАТВОР„

Магазин - пред: 4 часа

Сакате да кажете дека промените кои се направени а кои соодветствуваат на вредносниот систем на ЕУ се бадијала? Дали тоа значи дека сме ги правеле само да влеземе во ЕУ, а не затоа што ги разбираме и мислиме дека тој вредносен систем е она што може ...

4 поврзани вести »

Емануел Макрон доаѓа во посета на Република Македонија!

Магазин - пред: 4 часа

Францускиот претседател Емануел Макрон на завршната прес-конференција на Европскиот самит во Брисел поздравувајќи ја храброста на премиерите на Република Македонија и Албанија, Зоран Заев и Еди Рама најави дека наскоро ќе ги посети двајцата ...

270 поврзани вести »

ИСТОРИСКИ ДЕН ЗА НАСА: Кристина Кох и Џесика Мејр се првите астронаутки кои прошетаа во Вселената!

Магазин - пред: 5 часа

Првата прошетка на жени астронаути во вселената се одржала денес, а нивната прва задача е поправка на дефектот на електроенергентскиот систем на Меѓународната вселенска станица – ISS. Американските астронаутки Кристина Кох и Џесика Меир влегуваат во ...

27 поврзани вести »

Меркел жали дека немало консензус за отворање преговори со Северна Македонија и Албанија

Магазин - пред: 5 часа

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало консензус меѓу лидерите на ЕУ за отворање пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија. Меркел по самитот на лидерите на ЕУ во Брисел рече дека не е тајна ...

211 поврзани вести »

ПЕНДАРОВСКИ ИСПРАТИ ПОРАКА ДО НАЦИЈАТА: Време е да се обединиме – претседателот закажа лидерска во недела

Магазин - пред: 6 часа

Лидерска средба на иницијатива на претседателот Стедво Пендаровски, на која ќе присустуваат претседателите на најголемите парламентарни политички партии и од власта и од опозицијата ќе се одржи в недела во 17:00 часот во „Вила Водно“ На лидерската ...

202 поврзани вести »

Ексклузивно адвокатот на Зоки Кичеец за КОД: Еве што кажал Кичеец за аферите РЕКЕТ(видео)

Магазин - пред: 7 часа

КОД дознава: Познати скопски адвокати и нотари добиле казна по 11 милиони евра вредната зделка со Дијамед. Екс- сопственичката Вера Иванова ја проширува кривичната пријава против Ден Дончев и Венко Филипче.

ГЕРОСКИ: “ЗАЕВ И ДИМИТРОВ СЕ ЛУЃЕ БЕЗ ОБРАЗ И СРАМ, премиерот што не дава оставка, не дава„

Магазин - пред: 8 часа

Заев што не дава оставка, не дава. Тоа се очекуваше. Арен маж на зборот не си стои, нели. Добро, ај ќе се правиме мутави и ќе поверуваме дека Борисов го убедил… Претседателот на Европскиот Совет Доналд Туск, изјави дека Европската Унија ќе се ...

Мондолони: Франција е за старт на преговорите, но откако ќе бидат исполнети условите

Магазин - пред: 8 часа

По неуспешниот обид за датум на преговори со ЕУ, министерот за надворешни работи на Франција реши да го даде својот став за земјите од Балканот. Тој нагласува дека Франција, исто така, бара реформи и на процесот на преговори, особено во делот со ...

35 поврзани вести »

Рафаел Надал утре се ЖЕНИ!Фоторепортерите ја ополија Мајорка, местото каде ќе биде церемонијата на венчавката

Магазин - пред: 9 часа

Свадбените звона ќе тропнат во домот на еден од најодбрите тенисери на денешицава. Рафаел Надал ќе се ожени утре на Мајорка со својата дологодишна девојка Марија Франсиско Парело која шпанските медиуми ја нарекуваат Чиска.

14 поврзани вести »

ЗАЕВ И ДИМИТРОВ ЌЕ СИ ПОДНЕСАТ OCTABKИ: Последни информации од Брисел – Заев најавил ocтaвкa, Димитров се поздравил со ...

Магазин - пред: 9 часа

Зоран Заев ќе си поднесе оставка, дознава „Инфомакс“ од доверливи и добро упатни извори во СДСМ. Ваквата одлука на Заев доаѓа по неуспехот во Брисел и недобивањето на датум за почеток на преговори со ЕУ и покрај промената на државното име, договорот ...

122 поврзани вести »

40 дена од смрта на Гру: Го прегрна крстот и заплака на цел глас – тажан е сликата на белградските гробишта

Магазин - пред: 10 часа

Навршија 40 тажни денови откако трагично настрада Далибор Андонов Гру, а сопругата Даница, заедно со неговите родители, родни и пријатели, пристигна во Орловаќ носејќи голем венец. За потсетување, Раперот Далибор Андонов Гру (46) загина на 11 ...

3 поврзани вести »

Макрон си заминал од денешниот состанок на Европскиот совет

Магазин - пред: 11 часа

Францускиот претседател, Емануел Макрон, го напуштил денешното продолжение на Европскиот совет, соочен со жестока критика од повеќемина колеги од други земји-членки поради тоа што не се согласува со одлука за отворање преговори со С.

270 поврзани вести »

Кои компании ќе се офајдат од законот за канабис?

Магазин - пред: 11 часа

Дали „ќарот“ на семејството Заеви се крие зад злоупотребата на европското знаменце за предлог законот за опојни дроги? Во истиот предвидено е да се дозволи извоз на сувиот цвет од канабис, кој може да се користи како опојна дрога.

Драма на небото, Вилијам и Кејт на пеколен лет – еве што се случувало во авионот

Магазин - пред: 11 часа

Вистинска драма на небото на Пакистан. Војвотката од Кембриџ Кејт Мидлтон (37) и нејзиниот сопруг, принцот Вилијам (37), доживеале вистинска драма на четвртиот ден од нивната официјална посета на Пакистан.

19 поврзани вести »