TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Р.С.Европа

Зелено светло за транзицијата на Бајден во Белата куќа

Р.С.Европа - пред: 1 час

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп на 23 ноември го одобри почетокот на транзицијата кон тимот на избраниот претседател Џо Бајден, скоро три недели по изборите. Трамп рече дека се согласува со одлуката на федералната агенција ...

89 поврзани вести »

Граѓани и пратеници заеднички во борба против загадувањето

Р.С.Европа - пред: 2 часа

Формирана е интерпарламентарна група од 39 пратеници од девет политички партии, кои преку подобри законски решенија ќе се борат против загадувањето и климатските промени. Групата е формирана на иницијатива на граѓанската организација „О2 Иницијатива.

Македонски парадокс – во ек на криза просечната плата зголемена за 2 илјади денари

Р.С.Европа - пред: 4 часа

Отпуштањето на работниците со ниски примања, но и зголемувањето на платите во здравството, образованието и културата доведоа со зголемување на просечната плата во државата за 2 илјади денари, иако македонската економија доживува пад.

13 поврзани вести »

Ни двојно повеќе тестови за ковид во Битола не се доволно

Р.С.Европа - пред: 16 часа

Во ковид лабораторијата во Битола првин се правеа по 50 тестови, сега по 130, но и тоа не е доволно да се задволат потребите на жителите од регионот што го опфаќа Центарот за јавно здравје Битола.

52 поврзани вести »

Бугарското МНР за РСЕ кажа што точно бара Софија

Р.С.Европа - пред: 22 часа

Бугарското МНР излезе со тврдења за низа прекршувања на Договорот за добрососедство, меѓу кои и различно толкување на терминот заедничка историја во документи. Од македонското МНР засега нема одговор.

215 поврзани вести »

МОТ– чувар на огнот за театарот на иднината

Р.С.Европа - пред: 23 часа

Дванаесет претстави на театри од регионов и од нашата земја обединети под мотото „Ќе има утре!“ ќе бидат прикажани на 45 јубилеен Млад отворен театар што ќе се одржи од 24 ноември до 3 декември.

35 поврзани вести »

Корона и марихуана - вие коментирате

Р.С.Европа - 23.11.2020

Или „идемо на Марс“ коментира еден од многуте на најавите на премиерот Зоран Заев за легализација на пушењето марихуана во кафулињата „Море Тито да стане едну недељу да заведе ред!“ – постирала Станислава Станојковиќ на кумановски, а Драган Сани ...

„Мамутска операција“ на УНИЦЕФ за испорака на вакцини за ковид-19

Р.С.Европа - 23.11.2020

Агенцијата за деца на ОН, УНИЦЕФ соопшти дека планира да испорача 2 милијарди вакцини за ковид-19 и милијарда шприцеви следната година во „мамутска операција“ која опфаќа 92 земји во развој.

312 поврзани вести »

Идејата не е Собранието да биде целосно онлјан, тврди Џафери

Р.С.Европа - 23.11.2020

Повикот до пратениците од опозицијата е да останат вклучени во работата на Собранието. Навреме се соопштени сите идеи. Три месеци зборуваме за тоа. Собранието нема целосно да работи онлајн.

89 поврзани вести »

Македонија ќе набави 400 илјади вакцини против корона

Р.С.Европа - 23.11.2020

Три вакцини се во фаза на одобрување, а се очекува процесот да заврши до крајот на годината. Државата обезбеди 400 илјади вакцини или 800 илјади дози. Вакцинацијата пак би започнала во првото тромесечие од наредната година.

312 поврзани вести »