TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Р.С.Европа

Војната нè научи да не планираме долгорочно, велат украинските бегалци во Македонија

Р.С.Европа - тукушто објавено

Речиси една година по руската инвазија врз Украина, дел од украинските бегалци во Македонија се сеќаваат на 24 февруари, денот кој засекогаш го промени нивниот живот. Иако велат дека во Македонија се добро прифатени, тие се надеваат војната што ...

Пожар во руска нафтена рафинерија во близина на границата со Украина

Р.С.Европа - пред: 34 мин

Пожар избувнал денеска во нафтена рафинерија во јужниот дел на руската област Ростов во близина на границата со Украина кој подоцна бил изгаснат, објавија руските државни медиуми, цитирајќи го Министерството за вонредни состојби.

Русија бара арбитража поради неиздавање визи за нејзините дипломати во ОН

Р.С.Европа - пред: 1 час

Русија денеска ги обвини Соединетите држави дека не им дале визи на руските делегати во Обединетите нации и дека го ограничиле движењето на нивните дипломати. Во интервју за новинската агенција РИА, претставникот на руското Министерство за ...

Ѓоргиев: смислени тенденции за нарушување на периодите на добри односи меѓу Скопје и Софија

Р.С.Европа - пред: 2 часа

Последните случувања во македонско - бугарските односи влијаат и врз работата на заедничката Комисија за историски и образовни прашања, смета нејзиниот копретседател Драги Ѓоргиев. Според него, се забележува тенденција односите меѓу Скопје и Софија ...

24 поврзани вести »

Зеленски во Британија на средба со премиерот Сунак

Р.С.Европа - пред: 2 часа

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ќе отпатува за Британија за да се сретне со премиерот Риши Сунак, соопшти кабинетот на Сунак. Ова е прво такво патување откако Русија испрати свои војници во Украина во февруари минатата година.

35 поврзани вести »

Шефот на МААЕ укажа на важноста од дипломатските напори за иранската нуклеарна програма

Р.С.Европа - пред: 2 часа

Шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Рафаел Гроси ја истакна важноста од заживување на дипломатските напори за ограничување на иранската нуклеарна програма, велејќи дека ситуацијата може брзо да се влоши доколку преговорите не ...

5 поврзани вести »

Бајден: никогаш не е добро да се обложуваш против Америка

Р.С.Европа - пред: 3 часа

Американскиот претседател Џо Бајден во неговиот втор говор за состојбата на Унијата пред двата дома на Конгресот ја осуди руската инвазија на Украина и ја промовираше американската поддршка за владата во Киев.

48 поврзани вести »

Зимските услови и последователните потреси ги отежнуваат спасувачките напори во Турција и Сирија

Р.С.Европа - пред: 3 часа

Спасувачките екипи денеска ја продолжуваат потрагата по преживеани од силниот земјотрес што во раните утрински часови на 6 февруари ги погоди источна Турција и Сирија. Официјални лица велат дека бројот на загинати во двете земји е повеќе од 8.300 ...

900 поврзани вести »

Вашингтон ја одобри продажбата на системот Химарс на Полска

Р.С.Европа - пред: 4 часа

САД објавија дека одобриле продажба на 18 ракетни системи Химарс на Полска, земја членка на НАТО што се граничи со Украина, за 10 милијарди долари. „Планираната продажба ќе ги подобри воените цели на Полска во однос на обновувањето на капацитетите, ...

6 поврзани вести »

Леброн Џејмс стана најдобар стрелец во НБА лигата

Р.С.Европа - пред: 4 часа

Американскиот кошаркарски великан Леброн Џејмс го постави рекордот на Националната кошаркарска асоцијација (НБА) најдобар стрелец во историјата на НБА, со вкупно 38.388. 38 годишниот Џејмс има просек од 27,2 поени по натпревар.

51 поврзани вести »

Бајден во говорот за состојбата на Унијата вети дека ќе ја заштити земјата

Р.С.Европа - пред: 4 часа

Американскиот претседател Џо Бајден во неговиот втор говор за состојбата на Унијата ја осуди руската инвазија на Украина и ја промовираше американската поддршка за владата во Киев. „Заедно го направивме она што Америка секогаш го прави најдобро.

48 поврзани вести »

Бројот на жртвите во земјотресот во Турција и Сирија надмина 7.200

Р.С.Европа - пред: 5 часа

Бројот на загинати од земјотресот во Турција и Сирија надмина 7.200 и веројатно ќе се зголеми уште повеќе бидејќи леденото време и бројните последователни потреси ги попречуваат напорите за спасување и покрај огромната меѓународна помош.

900 поврзани вести »

Пожар во американска фабрика за беспилотни летала во Летонија

Р.С.Европа - пред: 16 часа

Во фабрика за беспилотни летала во Летонија, која произведува беспилотни летала за војската на Украина и за сојузниците во НАТО денеска избувнал пожар. Дваесетина полициски автомобили, девет противпожарни возила и пет возила на брза помош се упатиле ...

11 поврзани вести »

Пет жртви во експлозија на гас во зграда во Русија

Р.С.Европа - пред: 16 часа

Најмалку пет лица загинаа денеска во експлозија на гас во зграда на пет ката во градот Јефремов, кој се наоѓа јужно од руската метропола Москва, соопштија локалните власти на регионот. „Досега се спасени седум лица, за жал пет лица загинаа“, ...

2 поврзани вести »

МВР: Приведени неколку лица за оштетувањето на македонскиот клуб во Благоевград

Р.С.Европа - пред: 16 часа

Неколку лица се приведени за оштетувањето на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров“ во Благоевград, велат од МВР за РСЕ, откако, како што додаваат оттаму, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вчера покренал иницијатива до неговиот ...

74 поврзани вести »

Украина ќе добие над 100 тенкови

Р.С.Европа - пред: 17 часа

Германскиот министер за одбрана Борис Писториус кој беше во ненадејна посета на Киев најави денеска дека Украина ќе добие повеќе од 100 борбени тенкови од постариот тип Леопард 1 од неколку европски земји.

32 поврзани вести »

Борел: Дезинформациите се оружје на Русија за контрола и дестабилизација

Р.С.Европа - пред: 18 часа

Високиот претставник на Европската унија (ЕУ) за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел оцени дека Русија води агресивна војна на два фронта: на бојното поле и на информативниот простор и „се обидува да ги освои срцата и умовите на луѓето“.

7 поврзани вести »

Спасовски ќе ги награди полицајците кои беа на терен за чествувањето на роденденот на Делчев

Р.С.Европа - пред: 18 часа

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на неговиот Фејсбук профил најави дека сите полициски службеници кои во саботата се погрижиле за достојно чествување на 151 година од раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев, ќе бидат ...

22 поврзани вести »

Ѓукановиќ: Го поддржуваме европскиот пат на Косово

Р.С.Европа - пред: 19 часа

„Ги разбираме амбициите на Косово да стане членка на Советот на Европа, да добие статус на кандидат за Европската унија и тоа силно го поддржуваме“, изјави денеска претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ по средбата со претседателката на Косово ...

15 поврзани вести »

УНЕСКО нуди помош за оштетеното светско наследство во Турција и Сирија

Р.С.Европа - пред: 19 часа

Организацијата на Обединетите нации за образование, култура и наука - УНЕСКО денеска соопшти дека е подготвена да обезбеди помош откако две места во Сирија и Турција кои се на листата на светско наследство беа оштетени од разорниот земјотрес кој ги ...

900 поврзани вести »