TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

MakPress

Дополнителен персонал во болниците на грчките острови погодени од бегалските и мигрантските бранови

MakPress - пред: 15 часа

Итно вработување на доктори, медицински сестри и болнички персонал во болниците на петте грчки острови погодени од бегалските и мигрантските бранови, предвидува иницијативата на Министерството за здравство на Грција, како што соопшти надлежен ...

5 поврзани вести »

Социјалистите бараат оставка од Борисов поради манипулирање со податоците за БДП

MakPress - пред: 15 часа

Итно бараме оставка на премиерот Бојко Борисов и целата Влада поради манипулирање со податоците за економскиот раст на земјата, изјави пратеникот од парламентарната група на „БСП за Бугарија“, Румен Гечев во декларација од името на социјалистите.

25 поврзани вести »

Програма која не дозволува голи фотографии

MakPress - пред: 15 часа

Јапонската компанија Тон Мобил создаде телефон опремен со вештачка интелигенција што знае кога корисникот се обидува да сними „секси селфи”. Имено, ако програмата регистрира голо тело, самосликот нема да биде можен.

8 поврзани вести »

Претседателот Пендаровски ќе доделува признание „Успешни млади“

MakPress - пред: 15 часа

Претседателот Стево Пендаровски го воведува признанието „Успешни млади“ со цел да ја поддржи и поттикне научната, истражувачката и креативната работа на младите од земјава и да се зголеми нивната мотивација за нови достигнувања и вреднување на ...

13 поврзани вести »

Објавена пресудата за „Змиско око“: Застари обвинението за „Злосторничко здружување“, изречени условни казни

MakPress - пред: 15 часа

Основниот кривичен суд Скопје денеска ја објави пресудата за предметот со КОК бр. 38/16 во јавноста познат како „Змиско око“ против 46 обвинети и седум обвинети кои се судат во раздвоени постапки.

27 поврзани вести »

Стоилковски: Русковска и Јовевски да се престрашат и да ги повикаат браќата Заеви на распит

MakPress - пред: 15 часа

Помина речиси цела недела, а Зоран Заев и Вице Заев молчат и не кажуваат што разговарале со обвинетата Катица Јанева и со веќе осудениот Милески-Кичевскиот. Цела недела, Заеви бегаат од најголемата тема во државата- инволвираноста во случајот РЕКЕТ.

40 поврзани вести »

Антовски: Бонбона бизнисот со продажба на Тиквешко езеро ќе донесе милиони на блиски луѓе на Заев

MakPress - пред: 15 часа

Заев и Владата во заминување ја распродаваат државата, овој пат стигнаа и до новиот бонбона бизнис продажба на Тиквешко езеро. Бонбона бизнисот со продажба на Тиквешко езеро ќе донесе милиони на блиски луѓе на Заев чија влада е во заминување.

Песков: Лажни се наводите на американските разузнавачи дека Русија се меша во кампањата во САД

MakPress - пред: 15 часа

Кремљ денеска соопшти дека се лажни и параноични наводите на американските разузнавачки служби дека Русија се меша во американската предизборна кампања во 2020 година и дека се обидува да ги зголеми шансите за реизбор на Доналд Трамп, за што вчера ...

70 поврзани вести »

Суд во Боливија му забрани на Моралес да се кандидира на изборите за Сенатот

MakPress - пред: 15 часа

Боливиски суд ја отфрли кандидатурата на поранешниот претседател на државата Ево Моралес за претстојните избори во Сенатот затоа што тој не живее во земјата. Тој таквиот потег го нарече „удар врз демократијата“.

9 поврзани вести »

Караџовски: Нема потреба од спроведување драстични мерки за прекинување на наставата во училиштата

MakPress - пред: 15 часа

Нема потреба од спроведување драстични мерки за прекинување на наставата во училиштата, бидејќи за да се прекине настава потребно е да се донесе одлука на ниво на Влада, која прогласува епидемија на ниво на држава, истакна денеска епидемиологот ...

14 поврзани вести »

Османи: Многу е важно што има повторување на судскиот процес за случајот наречен „Монструм“

MakPress - пред: 15 часа

Мојата улога денеска беше како сведок, споредено во тоа време како гласноговорник на ДУИ, да придонесам овој длабоко сензитивен, политизиран судски процес да се разреши и да се даде епилог на кој што ќе имаат доверба сите страни вклучени во ...

135 поврзани вести »

Ѓорѓиевски: Имаме компанија шверцер на кокаин која добивала државни тендери

MakPress - пред: 15 часа

Власта на Заев и криминалот се во коалиција. Последна потврда за тоа е информацијата дека лицата кои шверцувале кокаин од Мексико добивале и државни тендери. А денес видовме од медиумите дека има сомнеж за дополнителната заменичка министерка за ...

216 поврзани вести »

2006-та беше грешка кога победничката ДУИ не влезе во Влада, вели Османи, 2016-та не ја ни спомена

MakPress - пред: 15 часа

Онаа политичка партија што на парламентарните избори ќе победи во албанскиот блок треба да ја претставува волјата на Албанците, доколку победат партиите кои ќе направат предизборна коалиција и тие треба да влезат во власта.

58 поврзани вести »

Бројот на патници во меѓуградскиот и меѓународниот автобуски превоз намален за 3,5 отсто

MakPress - пред: 15 часа

Во четвртиот квартал лани со автобус се превезени 20.796.000 патници, што е за 3,5 проценти помалку во однос на истиот период од 2018 година. Според видот на превозот, зголемен број на превезени патници има само во градскиот превоз и тоа за 1,7 ...

11 поврзани вести »

Почнува Меѓународниот натпревар во уметничко лизгање „Skopje on Ice“

MakPress - пред: 15 часа

На лизгалиштето во спортскиот центар „Борис Трајковски“ денеска и утре ќе се одржува четвртиот Меѓународен натпревар во уметничко лизгање „Skopje on Ice“. Свеченото отворање е закажано за денеска во 19:15 часот со музички настап на Кристина ...

12 поврзани вести »

Помпео: САД се договорија за „намалување на насилството“ со талибанците во Авганистан

MakPress - пред: 15 часа

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека САД „се договорија со талибанците“ за „значителното намалување на насилството во Авга нистан“, јави ДПА. -Договорот се очекува да биде потпишан на 29 февруати по намалувањето на насилствата во ...

15 поврзани вести »

Рама: Капацитетот за успешна комуникација на земјите од Западен Балкан е важен услов за ЕУ

MakPress - пред: 15 часа

Албанскиот премиер Еди Рама на денешниот Самит на групата раководители на акцелераторот за конкурентност и иновации на Западен Балкан, истакна дека капацитетот за успешна комуникација меѓу западнобалканските земји е важен услов на евроинтеграциите ...

8 поврзани вести »

Кинеските инженери од „Синохидро“ пристигнаа без симптоми на коронавирус, но остануваат под здравствен надзор

MakPress - пред: 16 часа

Двајца инженери од Кина кои се меѓу работно ангажираните лица од кинеската компанија „Синохидро“ за градежните работи на автопатот Кичево – Охрид, пристигнаа вчера во државава и се ставени под здравствен надзор од 14 дена во соба за изолација.

255 поврзани вести »

Зехофер: Висока опасност од десничарски екстремизам во Германија

MakPress - пред: 16 часа

Германскиот министер за внатрешни работи Хорст Зехофер денеска оцени дека злосторството во градот Ханау било јасно расистички мотивиран терористички напад. Зехофер укажа дека станува збор за трет десничарски терористички напад во последните пет ...

136 поврзани вести »

Од 24 февруари по 57-ми пат Мавровски меморијал

MakPress - пред: 16 часа

Мавровски меморијал е спортска манифестација која го промовира Маврово, како едно од најубавите туристички атракции во државава. Натпреварот се одржува во спомен на 38-те градители на електро системот Мавровка и 14 храбри граничари, кои го загубија ...

10 поврзани вести »