TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

MTM

Деца со оштетен вид ќе учествуваат на „Летната школа 2019“ на Агенцијата за иселеништво

MTM - пред: 5 часа

Меморандум за соработка за интеграција и унапредување на потребите на сите деца и младинци кои имаат оштетен вид, денеска потпишаа директорите на Агенцијата за иселеништво на Република Македонија и директорот ДУРДМОВ „Димитар Влахов ”Никола ...

МВР доби позитивна оценка за реформите и напредокот во УБК од првиот човек на секретаријатот за разузнавање на НАТО

MTM - пред: 5 часа

Поддршка за досегашниот тек на реформите како и позитивна оценка за напредокот што е направен во рамките на Управата за безбедност и контраразузнавање денеска даде помошник генералениот секретар за разузнавање и безбедност Арнт Фрајтаг фон ...

44 поврзани вести »

Ајфеловата кула привремено затворена поради снег

MTM - пред: 5 часа

Ајфеловата кула денеска е привремено затворена поради обемни врнежи снег, соопшти администрацијата на споменикот. Пристапот на туристи до Ајфеловата кула постојано се забранува во услови на лошо време.

11 поврзани вести »

Расте бројот на жртви на студеното време во Полска

MTM - пред: 5 часа

Бројот на жртви на студеното време во Полска достигна 62 лица, соопшти Владиниот центар за безбендост. Вчера двајца мажи починале од хипотермија. Едниот бил 59-годишен жител на Вроцлав, а другиот 31-годишен жител на Краков, соопшти претставник на ...

8 поврзани вести »

Електронски ќе се следат и предметите од Управата за имотно правни работи

MTM - пред: 5 часа

Граѓаните електронски ќе можат да ги следат предметите во Управата за јавни приходи и Управата за имотно правни работи. Министерството за финансии, како што соопштуваат, минатата година заедно со Управата за јавни приходи и со Управата за имотно ...

14 поврзани вести »

Три нови случаи со мали сипаници во Скопје, досега 69 заболени

MTM - пред: 5 часа

Три нови случаи со мали сипаници (морбили) се регистрирани вчера во Скопје. Станува збор за дете на возраст од една и пол година од населбата Чаир, како и за 10-месечно дете и петгодишно дете од Центар, кои не биле вакцинирани, информираат денеска ...

55 поврзани вести »

Информативни брошури за граѓаните за поголема транспарентност на судот

MTM - пред: 5 часа

Информативни брошури наменети за сите граѓани кои може да се јават како сведок, оштетен или жртва во постапка, потоа информации во кои случаи на граѓаните им е потребен бранител како и сите податоци за јавно објавување на податоци за една судска ...

7 поврзани вести »

Од 18 часот се укинува бесплатниот јавен превоз во Скопје

MTM - пред: 5 часа

Концентрациите на ПМ10 честички паднаа под утврдениот праг на алармирање на 200 микрограграми, но се уште се над максимално дозволените. Загадувањето на воздухот и денеска е над дозволеното, мерките воведени и денеска се применуваат, а од 18 часот ...

66 поврзани вести »

Градежниците со поповолни очекувања за порачки

MTM - пред: 6 часа

Градежниот сектор во четвртиот квартал од 2018 година имал поповолни очекувања за порачки, но има очекувања дека ќе се намали бројот на вработени, објави Државниот завод за статистика. Оценката на раководителите на претпријатијата во градежниот ...

7 поврзани вести »

Намелен водостојот на реките, на Треска 13 пати понизок од вообичаениот

MTM - пред: 7 часа

Водостојот на Треска кај Македонски Брод е 13 пати понизок од вообичаениот за јануари, а понизок од просечниот е и водостојот на сите останати реки во земјава со исклучок на Црн Дрим кај Ложани каде е ист со просекот, покажуваат последните мерења на ...

4 поврзани вести »

Опозицијата во грчкиот Парламент ги бара на увид македонскиот Устав и оставката на Коѕијас

MTM - пред: 7 часа

Нешто по 10.30 часот по локално време, продолжи со работа Комисијата за надворешни работи и одбрана во грчкиот Парламент во однос на нацрт законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа.

26 поврзани вести »

Анкета: луѓето повеќе им веруваат на своите роботодавачи, отколку на владите

MTM - пред: 7 часа

Луѓето во светот имаат поголема доверба во своите компании отколку во политичките лидери, покажа истражување кое во исто време укажа на доминантна несигурност и песимизам пред Светскиот економски форум во Давос.

8 поврзани вести »

Во Радовиш ќе се гради гасоводна мрежа

MTM - пред: 7 часа

Со потпишување на договор со најповолниот понудувач за изработка на идејниот и основниот проект, општина Радовиш ги почна подготовките за изградба на гасоводна мрежа во должина од седум километри.

5 поврзани вести »

Значајна разлика во перцепцијата на антисемитизмот кај Евреите и не-Евреите во ЕУ

MTM - пред: 7 часа

Резултатите на последниот Евробарометар за перцепцијата на антисемитизмот во ЕУ покажуваат драстични разлики помеѓу припадниците на еврејската заедница и другите, јави дописничката на МИА во Брисел.

5 поврзани вести »

Правосудниот испит пак ќе се полага усмено и писмено пред стручна комисија

MTM - пред: 8 часа

Воведување усмено и писмено полагање на правосудниот испит пред стручна комисија, врз основа на мерливи и објективни критериуми за процена на знаењето на кандидатите, предвидуваат измените и дополнувањата на Законот за правосудниот испит, што е ...

30 поврзани вести »

Притвор за жител на село Стојаково за неовластено производство и пуштање во промет на марихуана

MTM - пред: 8 часа

Ценејќи го фактот дека се исполнети законските основи, а имајќи ја предвид и висината на запретената казна за предметното кривично дело, фактот дека осомничениот повеќепати е осудуван за ист вид на кривични дела, како и можноста тој да влијае врз ...

36 поврзани вести »

Објавена антологиска едиција „Најдобрата кинеска литература за деца“

MTM - пред: 8 часа

Најпознатите и најчитаните современи кинески писатели за деца и за млади се застапени во антологиски избор од десет кинески книги, која деновиве излезе од печат како прв дел од едицијата „Најдобрата кинеска литература за деца“.

7 поврзани вести »

СЕ ПРЕДЛАГА ВТОР РЕФЕРЕНДУМ: Германија разочарана од планот за брегзит на Меј

MTM - пред: 8 часа

Германскиот министер за правда Катарина Барли изрази разочараност од планот на британската премиерка Тереза Меј за ќорсокакот за прашањето за брегзит. -Велика Британија треба да организира втор референдум, изјави Барли.

108 поврзани вести »

Москва размислува да излезе од Советот на Европа

MTM - пред: 8 часа

Русија ги разгледува сите можни опции за понатамошните односи со Советот на Европа (СЕ), вклучувајќи и излез од организацијата, ако не престане дискриминацијата на руската делегација во Парламентарното собрание на СЕ (ПССЕ), изјави рускиот ...

37 поврзани вести »

Магла во Битола и на Стража, слаб снег на Попова Шапка, Ѓавато и Буково

MTM - пред: 9 часа

Поради појава на магла намалена е видливоста од 50 до 100 метри во Битола и на планинскиот премин Стража. Слаб снег провејува на Попова Шапка, Ѓавато и Буково кој засега не се задржува на коловозот, информира во утринскиот извештај Автомотосојузот ...

28 поврзани вести »