TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нетпрес

ВМРО-ДПМНЕ ќе бара рефундирање на трошоците на граѓаните што се вакцинираа во Србија

Нетпрес - пред: 9 часа

На новинарско прашање за состојбата со вакцинацијата во Македонија во услови кога 15.000 македонски граѓани само викендот се вакцинираат во Србија, а вакциналните пунктови во државата се затворени, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски ...

10 поврзани вести »

На земјоделците им остануваат уште 10 дена да поднесат барање за субвенции

Нетпрес - пред: 9 часа

Земјоделците имаат уште десет дена за поднесување барања за субвенции. Крајниот рок е 30 јуни. На барање на Министерството за земјоделство, Владата минатиот месец го пролонгираше рокот поради пандемијата.

25 поврзани вести »

Филипче се фали: Се помалку млади лекари сакаат да ја напуштат државата

Нетпрес - пред: 9 часа

– Ги зголемивме платите на лекарите специјалисти, сега тие се дуплирани, а некаде се зголемени и за повеќе од 100 отсто. Се помалку млади лекари сакаат да ја напуштат државата, затоа што претходно младите специјализанти не добиваа ниту денар, а сега ...

14 поврзани вести »

Турција може да стане најлошата репрезентација во историјата на ЕП

Нетпрес - пред: 9 часа

Турската репрезентација на првите два меча на ЕВРО 2020 загуби од Италијанците (0:3) и Швајцарците (0:2). Денес, тимот на Ченол Гунеш може да стане 12-та репрезентација која претрпе три порази во групната фаза на Европското првенство, и четвртата, ...

7 поврзани вести »

Кире Лазаров пишува автобиографија: Открива кога ќе ја заврши кариерата

Нетпрес - пред: 9 часа

Љубителите на спорот во Македонија и регионот ќе добијат наскоро интересна книга за читање во која ќе биде опишан патот до врвот на еден од најдобрите ракометари на 21 век, Кире Лазаров, пишува Балкан Хандбол .

44 поврзани вести »

Сити за Кејн понуди 100 милиони фунти

Нетпрес - пред: 9 часа

Англискиот фудбалски шампион Манчестр Сити понуди 100 милиони фунти за напаѓачот на лондонски Тотенхем, Хари Кејн. Англискиот репрезентативен капитен Хари Кејн, како што се претпоставува, ќе биде една од главните ѕвезди на летниот преоден рок, ...

2 поврзани вести »

Николоски: Идниот градоначалник на Гази Баба ќе биде од ВМРО-ДПМНЕ и ќе се стави крај на криминалните политики на СДСМ

Нетпрес - пред: 9 часа

Во Гази Баба имаме исклучително добро опозиционо расположение, про ВМРО-ДПМНЕ и очекуваме убедлива победа на претстојните локални избори и градоначалникот да биде повторно од ВМРО-ДПМНЕ, а знаете дека мнозинството во Советот и во овој состав е ...

12 поврзани вести »

Израел предупредува на нуклеарни амбиции на новиот претседател на Иран

Нетпрес - пред: 10 часа

Израел го осудува изборот на новиот ирански претседател Ебрахим Раиси, наведувајќи дека станува збор за најекстремниот ирански претседател досега кој силно се залага за брзо напредување на иранската нуклеарна програма, а израелскиот премиер Нафтали ...

20 поврзани вести »

Нема починати од коронавирусот, регистрирани 8 новозаболени

Нетпрес - пред: 10 часа

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје регистрирани се осум новозаболени со ковид-19, бројот на оздравени пациенти изнесува 72 лица, додека се регистрирани починати пациенти како последица од ...

59 поврзани вести »

Стресот од пандемијата се манифестира со проблем во говорот кај децата

Нетпрес - пред: 10 часа

Пандемијата остави траги во развојот на децата. Според логопедите, поради стресот се зголеми бројот на децата на возраст од 4 до 4,5 години кои имаат проблеми со пелтечењето. Како што објаснува Даниела Петреска, логопед-дефектолог при амбулантата во ...

16 поврзани вести »

Нема секс и бесплатни презервативи во Олимпиското село во Токио

Нетпрес - пред: 10 часа

Организаторите на Олимписките игри во Токио објавија дека нема да дистрибуираат бесплатни презервативи на спортисти поради пандемијата со коронавирусот. Традицијата на дистрибуција на презервативи во Олимпиското село трае од 1988 година, но сега таа ...

18 поврзани вести »

Температури до 40 степени, пресвртот се очекува во вторник

Нетпрес - пред: 10 часа

Времето попладне наместа ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Максималната температура ќе достигне до 35 степени, а во Скопје до 31 степен. УВ индексот ќе биде 8, информира Управата за хидрометеоролошки работи.

84 поврзани вести »

Спречен шверц на марихуана од Албанија во Македонија преку Охридско Езеро

Нетпрес - пред: 11 часа

Полицијата од албанскиот град Поградец спречила шверц на марихуана од Албанија во Северна Македонија преку Охридско Езеро. Упасени се две лица за кои постоеле основи на сомнение дека оваа „дејност“ ја извршувале повеќепати.

31 поврзани вести »

Каде се челниците на институциите задолжени за изучување и заштита на македонскиот јазик и на националната историја да ...

Нетпрес - пред: 11 часа

Во изминатиов период, освен перманентните реакции и заложбите што доаѓаат од МАНУ за зачувување на македонските национални интереси, како и нејзините обиди за вразумување и одвраќање од намерата за големопродажбата на сè македонско од страна на ...

7 поврзани вести »

Бислимовски: РКЕ треба да ја одредува и цената на водата

Нетпрес - пред: 11 часа

Директорот на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) Марко Бислимоски вели дека Регулаторната комисија треба да ја одредува и цената на водата, затоа што ќе го релаксира притисокот на политиката врз работењето на овие јавни комунални ...

38 поврзани вести »

Приведена 29 годишна австралијанка на аеродромот во Скопје, останала повеќе од дозволеното

Нетпрес - пред: 11 часа

На 20.06.2021 во 02.00 часот на Граничен премин „Меѓународен аеродром“-Скопје од полициски службеници е приведена Н.Д.(29) од Австралија, бидејќи по извршена пасошка контрола и проверка во службените евиденции било констатирано дека го има ...

23 поврзани вести »

Состојбата во Барселона е полоша отколку што очекувал Лапорта

Нетпрес - пред: 11 часа

Новиот претседател на Барселона, Жоан Лапорта изјави дека проблемите на клубот се посериозни отколку што очекуваше. – Клубот е во полоша состојба отколку што очекував. Знаев дека финансиската состојба не е розова, ама дека е вака….

9 поврзани вести »

Народен правобранител бара да се почитуваат правата на бегалците и да се интегрираат во заедницата

Нетпрес - пред: 11 часа

Народниот правобранител по повод одбележувањето на Меѓународниот ден на бегалците, 20 јуни, кога целата меѓународната јавност своето внимание го насочува кон состојбите на присилно раселените лица, се приклучува кон апелот на високиот комесаријат за ...

25 поврзани вести »

Шилегов најави летна градежна офанзива

Нетпрес - пред: 11 часа

Град Скопје соопшти дека ја почнува летната градежна офанзива за изградба и реконструкција на градските улици и булевари. Во претстојниот период, како што информираат од Град Скопје, предвидено е да почнат градежни работи на 11 локации низ градот, ...

22 поврзани вести »

Каракачанов сега мава по Борисов: Тој зборува за два народи, а самиот Заев за еден

Нетпрес - пред: 12 часа

На Запад покажуваме колку сме активни, а на Бугарите – ништо. Ова е тактиката на С Македонија, но не смееме и нема да отстапиме. Ова го рече поранешниот вицепремиер во владата на ГЕРБ Красимир Каракачанов во интервју за „ бТВ “.

55 поврзани вести »