TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Независен

Закони за еднакви плати меѓу мажите и жените има, на ред се инспекторите

Независен - 15.07.2019

Во Исланд минатата година стапи во сила закон, со кој се изедначуваат платите на мажите и жените за исти работни места. Но, во другите држави, меѓу кои и Република Северна Македонија, останува дискриминацијата на жената кога се во прашање месечните ...

15 поврзани вести »

Почнува кампањата за заштита од пожари

Независен - 15.07.2019

Дирекцијата за заштита и спасување од денеска до 15 август годинава на целата територија на државата ќе спроведува кампања за заштита од пожари. Ќе се едуцира населението за намалување на заканите од пожари со помош на едукативен прирачник и постери ...

Концерт на Националната опера и балет на „Охридско лето“

Независен - 15.07.2019

Во црквата „Света Софија“ вечер концерт ќе одржи Националната опера и балет во рамките на музичкиот дел од програмата на фестивалот „Охридско лето“. Редовни гости на фестивалот се солистите, диригентите и ансамблите на нашата опера и балет.

21 поврзани вести »

СДСМ бара фокус на реформите и евроатлантските интеграции, ВМРО сака предвремени избори

Независен - 15.07.2019

Се уште е нејасно дали предлогот на премиерот Зоран Заев за лидерска средба за најмалку три теми – законот за обвинителство, пописот и измените на изборниот законик ќе биде прифатен од страна на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, која пак бара лидерска, но за ...

55 поврзани вести »

Помали штети со поголема заштита

Независен - 15.07.2019

ГОРАН АДАМОВСКИ Стручни комисии на Општина Ресен излегоа на терен за да вршат проценка на направената штета од големото невреме што во средата вечерта го зафати Преспанскиот регион. Обезбедени се средства за основните потреби на населението, а ...

Рецензија: „Аполо 11“

Независен - 15.07.2019

Доколку имате силна носталгија кон преминот 1960/70, погледнете го овој документарец „Аполо 11“, во режија на Тод Даглас Милер, со автентичното присуство на Нил Армстронг, Мајкл Колинс, Баз Алдрин, Џенет Армстронг и тој ќе ве пренесе во тоа време.