TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Н.Македонија

Скопје се враќа во нормала

Н.Македонија - 27.05.2020

Подготовките на угостителските објекти за повторно отворање и раздвиженоста низ градот покажуваат дека Скопје полека се враќа во нормала по укинување на полицискиот час. Голем дел од луѓето и натаму носат заштитни маски надвор од нивните домови, ...

Македонија летово ќе се пржи и суши

Н.Македонија - 27.05.2020

Од година на година летните температури одат сè повисоко, а според првичните прогнози на климатолозите, се очекува ова лето да биде едно од најтоплите во последните неколку години. И покрај релативно студеното и дождливо време деновиве, првичните ...

Изборот на ректор под вкрстен оган

Н.Македонија - 27.05.2020

Бранувањата во академската фела растат пред изборот за нов ректор на најстариот универзитет во Македонија. Иако сѐ уште пандемијата е во ек и трае вонредната ситуација, полека спласнува интензитетот на колективниот ковид-стрес и животот се враќа во ...

34 поврзани вести »

Заштитната маска ги скара Трамп и Бајден

Н.Македонија - 27.05.2020

Кандидатот за демократски претседател Џо Бајден рече дека неговиот републикански противник Доналд Трамп е целосна будала затоа што не носи маска на јавни настани, заклучувајќи дека недостигот на цврсто водство на Трамп во пандемијата чини човечки ...

13 поврзани вести »

Македонија се враќа во нормала?

Н.Македонија - 27.05.2020

Европските земји најавија отворање на границите и нормализирање на состојбите предизвикани од пандемијата на ковид-19, а во таа насока и во Македонија. Комисијата за заразни болести вчера препорача олабавување на рестриктивните мерки, како отворање ...

79 поврзани вести »

Македонски државјанин меѓу осомничените во криминална пресметка во Украина

Н.Македонија - 27.05.2020

Македонски, српски и црногорски државјани се меѓу осомничените кои се обиделе да го убијат наводниот лидер на кавачкиот криминален клан, Радоја Звицер, во Украина. Украинските органи ги уапсиле и ги идентификувале осомничените, а како што се ...

41 поврзани вести »

ЕК подготвува план за заштита на избори од лажни вести и од говор на омраза

Н.Македонија - 27.05.2020

Потпретседателката на Европската комисија Вера Јурова најави дека заштитата на фер и слободни избори од лажни вести, дезинформации и од говор на омраза ќе биде меѓу централните точки во планот на активности за заштита на европската демократија што ...

ЈСП: Од петок повторно бесплатен превоз за пензионерите

Н.Македонија - 27.05.2020

Од петок, 28 мај, продолжува да важи бесплатното користење на јавниот превоз за возрасни лица и тоа за жени со и над 62 години и за мажи со и над 64 години во вторник, петок, сабота и недела.

57 поврзани вести »

Европскиот суд и парламент се скараа за службените возила

Н.Македонија - 27.05.2020

Европскиот парламент го обвини Европскиот суд на правдата дека ризикува да си го наруши угледот зашто им дозволува на судиите да користат службени возачи и возила финансирани од даночните обврзници за приватни цели и дека одбива да комуницира со ...

ЕУ принудена да избира меѓу Кина и САД

Н.Македонија - 27.05.2020

Пристигнувањето на азискиот век означи и крај на глобалниот систем предводен од Американците, додека ЕУ е принудена да избира меѓу двете суперсили, САД и Кина, вели шефот на европската дипломатија Јосеп Борел.

9 поврзани вести »

Дали бојкот на изборите е опција за Македонија

Н.Македонија - 27.05.2020

Што би значело доколку некои од политичките партии би ги бојкотирале претстојните парламентарни избори во земјата? Какви последици би имало тоа на внатрешен, но и на надворешен план? Дали бојкотот е реална политичка опција за унапредување на ...

13 поврзани вести »

Базените чекаат протоколи за да почнат со работа

Н.Македонија - 27.05.2020

Поради пандемијата на коронавирусот и во согласност со одлуката на Владата, од 11 март годинава базените во нашата држава беа затворени за користење и не се во функција повеќе од два месеца.

5 поврзани вести »

Ако ја докажат својата љубов данската граница нема да ги разделува

Н.Македонија - 27.05.2020

Карантинот и рестрикциите за социјално дистранцирање ги одделија паровите ширум светот. Данска полека започна да им дозволува на оние кои имаат партнер надвор од земјата повторно да се видат со нивните сакани, пренесува Си-ен-ен.

12 поврзани вести »

Суштинските политички одлуки први ги дознаваат соседите

Н.Македонија - 27.05.2020

Во решавањето на неизвесноста за очекувањето договор меѓу политичките фактори во Македонија за одредување датум за одржување на (одложените) парламентарни избори, активно се вклучија и нашите соседи.

26 поврзани вести »

Британски рекордер во прекршување на карантинот

Н.Македонија - 27.05.2020

Човекот наречен најголемиот прекршувач на коронавирус-карантинот бил прогласен за опасен за јавноста, откако бил уапсен од страна на полицијата дури седум пати во еден ист период, за време на карантинот во Велика Британија.

Федерер: Во моментов не гледам причина да тренирам

Н.Македонија - 27.05.2020

Роџер Федерер, дваесеткратниот победник на тениските гранслем-турнири, поради пандемијата на коронавирусот моментно не гледа причина да продолжи со тренинзите. Федерер (38), кој сезонава стигна до полуфиналето на „Австралија опен“, а потоа имаше ...

9 поврзани вести »

Карабатиќ: Треба да се воведат и вистински еколошки стандарди

Н.Македонија - 27.05.2020

Ѕвездата на францускиот ракометен првак ПСЖ, Никола Карабатиќ, кој ги направи првите семејни прошетки покрај езерото во Булоњската Шума во Париз по двомесечната изолација поради пандемијата на коронавирусот, во интервју за францускиот спортски ...

Пежо управувач: Од едноставна „рачка“ до мултифункционален управувач

Н.Македонија - 27.05.2020

На прв поглед, од самото појавување на автомобилот, управувачот е механички дел што најмалку еволуирал во неговата форма и функција. Сепак, никогаш не престанал да се менува, ниту пак се обидувал некогаш да ја смени својата кружна форма.

8 поврзани вести »

ЕК ќе го објави планот за заздравување на економиите од пандемијата

Н.Македонија - 27.05.2020

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен денеска попладне ќе го објави долгоочекуваниот план за заздравување на економијата од пандемијата на коронавирусот и новиот предлог за седумгодишен буџет, кој со планот е тесно поврзан.

40 поврзани вести »

Излезе од печат „Крајот на осаменоста“ од Бенедикт Велс

Н.Македонија - 27.05.2020

Во рамките на едицијата „Магични приказни“ поддржана од програмата „Креативна Европа“ на Европската Унија, во издание на издавачки центар „Три“ излезе од печат книгата „Крајот на осаменоста“ од Бенедикт Велс.