TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нова ТВ

ОЈО отвори истрага за кумановецот кој прегази двајца полицајци во неделата

Нова ТВ - пред: 10 часа

Основното јавно обвинителство Куманово отвори истрага против лицето, кое е прегази двајца полицајци во неделата на регионалниот пат Куманово-Свети Николе, пшри што едниот полицаец почина, а вториот е тешко повреден.

9 поврзани вести »

Основен Суд Скопје 2: Одлуката е врз основа на одлуки на Ријасетот на ИВЗ

Нова ТВ - пред: 11 часа

Основниот суд Скопје 2 на чија одлука вчера се повика Скендер Бузаку дека е новиот поглавар на Исламската верска заедница, денеска преку соопштение ја објасни постапката и документите врз кои е донесено судскоте решение.

28 поврзани вести »

Антикорупциска со две прекршочни пријави за Иванов за армиски унапредувања и именувања

Нова ТВ - пред: 11 часа

Анткорупциската комисија едногласно одлучи да поднесе две прекршочни пријави против претседателот во заминување Ѓорге Иванов. Првата прекрошна пријава е затоа што тој незаконски и во време на предизборие го унапредил старешината Васил Ѓурчиновски во ...

33 поврзани вести »

Османи: Скандалозен и срамен чин на упад во автономијата на ИВЗ

Нова ТВ - пред: 13 часа

Мојот и ставот на ДУИ за Исламската верска заедница (ИВЗ) е дека беше скандалозен и срамен чин на упад врз автономијата на уставно загарантираната автономија на верските заедници, во овој случај на ИВЗ, изјави денеска вицепремиерот за европски ...

144 поврзани вести »

Финансиската полиција не влегла во ИВЗ-примила пријава за финансиска контрола

Нова ТВ - пред: 14 часа

Управата за финансиска полиција во целост ги демантира објавените информации во одредени медиуми дека вчера од страна на овластени лица на Управата е извршен увид и контрола во просториите на Исламската верска заедница (ИВЗ).

27 поврзани вести »

Извештај: Речиси половина од серверите за детска порнографија се во Холандија

Нова ТВ - пред: 14 часа

Речиси половина од сите фотографии и филмови со детска порнографија се наоѓаат на сервери во Холандија, соопшти денеска британската организација Интернет воч фаундејшн, која се занимава со откривање и борба против злоуптреба на деца.

26 поврзани вести »

Бившиот турски премиер Давутоглу му пиша политички манифест со критики на Ердоган

Нова ТВ - пред: 14 часа

Поранешниот турски премиер и близок соработник на турскиот претседател, Ахмет Давутоглу на Фејсбук објави текст на 15 страници, во кој ја критикува владејачката Партија на правдата и развојот (АКП).

11 поврзани вести »

Реакција: Владата не се меша во работата на верските заедници

Нова ТВ - пред: 15 часа

Северна Македонија е секуларна држава и Владата не се меша во работата на верските заедници, изјави денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски во врска со обвинувањата на реисот Сулејман Реџепи упатени кон Владата во врска со превирањата во ...

50 поврзани вести »

Нападите во Шри Ланка биле планирани најмалку седум години-САД немале информации

Нова ТВ - пред: 15 часа

Министерот за одбрана на Шри Ланка Руан Виџевардене денеска потврди дека во терористичките напади во неделата загинале најмалку 359 лица, додека во текот на ноќта се уапсени уште 18 лица, со што вкупниот број на приведени достигна 58 луѓе.

208 поврзани вести »

ИВЗ: Судот го прогласи Бузаку за поглавар, Ријасетот го признава само Реџепи

Нова ТВ - пред: 16 часа

Реис ул улема хаџи Сулејман ефенди Реџепи останува поглавар на Исламската верска заедници. Ријасетот синоќа порача дека е единствено тело кое го назначува поглаварот на ИВЗ и дека судската одлука за негова смена и целиот случај се скандалозни, зад ...

34 поврзани вести »

Комисија за верски заедници: Случувањата во ИВЗ се внатрешно прашање

Нова ТВ - пред: 16 часа

Комисијата за односи со верските заедници демантира дека е вмешана во превирањата во Исламската верска заедница, за што вчера ги обвини поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи. -При настапот пред медиумите сношти по одржана вонредна седница на ријасетот ...

Експлозивна комбинација за замена на вашето утринско смути

Нова ТВ - пред: 16 часа

Искористете ги предностите на супер храната и со само две капсули на ден внесете поголем процент на хранливи материи, отколку што може да има во едно смути. Супер храната придонесува за зголемување на енергијата, го зајакнува имунолошкиот систем и ...

Бајден ќе се кандидира за претседател на САД

Нова ТВ - пред: 16 часа

Поранешниот американски потпретседател, Џо Бајден, се очекува да го објави своео учество во трката за претседател на САД на изборите во 2020 година, јави „Ај-Би-Си Њуз“. Бајден планира в четврток преку видео да ја објави својата кандидатура, а веќе ...

15 поврзани вести »

ОН усвоија резолуција против сексуалното насилство со умерена содржина

Нова ТВ - пред: 16 часа

Советот за безбедност на Обединетите нации одобри умерена резолуција за борба против сексуалното насилство во конфликтните зони. На синоќешното гласање 13 држави се изјаснија „за“, додека Русија и Кина беа воздржани, бидејќи имаа поднесено свои ...

11 поврзани вести »

Најбрз гол во Премиерлигата: Шеј Лонг погоди во шестата секунда (Видео)

Нова ТВ - пред: 1 ден

Шејн Лонг од синоќа е стрелец на најбрзиот гол во Премиерлигата. Фудбалерот на Саутемптон погоди во шестата секунда во мечот со Вотфорд за место во историјата на елитното англиско фудбалско друштво и тешко е веројатно дека некој ќе може да го ...

10 поврзани вести »

Евролигашка „метла“ во Атина: Реал М. прв до Фајналфорот во Виторија

Нова ТВ - 23.04.2019

Кошаркарите на Реал Мадрид се први учесници на Фајналфор турнирот во Евролигата што ќе се одржи во Виторија од 17 до 19 мај. „Кралевите“, кои патем се и актуелни шампиони на континентот, со 3:0 ја добија четвртфиналната серија со Панатинаикос, ...

22 поврзани вести »

Сулеман Реџепи:Исламската заедница огорчена од скандалот

Нова ТВ - 23.04.2019

Ријасетот на Исламската верска заедница ја заврши седницата што ја одржа вечерва во Кондово. Актуелниот поглавар на ИВЗ реиз ул улема хаџи Сулејман ефенди Реџепи по завршување на седницата рече дека исламската заедница е силно огорчена од овој ...

50 поврзани вести »

Вејсели: Сулејман Реџепи ќе раководи со ИВЗ додека има доверба од Ријасетот

Нова ТВ - 23.04.2019

Сулејман Реџепи и натаму ќе раководи со Исламската верска заедница (ИВЗ) се додека ја има довербата од Ријасетот, изјави вечерва Мухамед Вејсели од ИВЗ, кој како скандалозна ја оцени одлуката на судот.

34 поврзани вести »

Бараж за АБА лига: Задар се избори за мајсторка со МЗТ Скопје

Нова ТВ - 23.04.2019

МЗТ Скопје не успеа да го потврди брејкот од првиот меч во бараж серијата за пополнување на АБА лига. Задар им возврати на „металците“ за поразот од салата „Крешимир Ќосиќ“ и славеше во СЦ „Јане Сандански“ со 78:77 (по четвртини: 23:18.

38 поврзани вести »

Ивановска: Околу 15 приговори од опозицијата за изборната кампања

Нова ТВ - 23.04.2019

Околу 15 приговори доставила опозициската партија до Антикорупоциската комисија за злоупотреби во текот на изборна кампања, а претставки има и од граѓаните. Дел од приговорите на опозицијата се прифатени и веќе се процесуираат согласно предвидените ...