TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Опсервер

Ако испадне од Лацио Баерн во среда ќе има нов тренер

Опсервер - тукушто објавено

Томас Тухел може да добие отказ доколку Баерн утре, во реваншот, не го исфрли Лацио во осминафиналето на Лигата на шампионите. Германскиот шампион беше поразен во Рим со 1:0. Баерн моментално заостанува десет бода зад лидерот Баер Леверкузен во ...

26 поврзани вести »

Вибер добива нова опција која може да им се допадне на многумина

Опсервер - тукушто објавено

Ракутен, матичната компанија на Вибер, објави дека додава нова функција на популарната апликација. Станува збор за функција наречена „Папки“, која служи за организирање разговори и овозможува категоризација на разговорите во повеќе папки.

3 поврзани вести »

(Видео) На модна ревија во Милано, манекенките гаѓани со јајца и ѓубре, една од нив се лизна

Опсервер - тукушто објавено

За време на модната недела во Милано се одржа ревија на револуционерниот бренд AVAVAV, познат по своите бизарни ревии. Овој пат отидоа чекор понатаму и приредија шоу каде публиката фрлаше супа, јајца, кори од банана и ѓубре по манекенките.

2 поврзани вести »

Демократскиот сојуз: Легализацијата на производство на канабис за медицински цели се злоупотребува

Опсервер - тукушто објавено

Легализацијата на производство на канабис за медицински цели се злоупотребува, над 70 фирми произведуваат канабис без ефикасна контрола од државните институции и производството се пласира на нелегалниот пазар, со што се шири нарко бизнисот и ...

4 поврзани вести »

„Владата на СДС-ДУИ во заминување остави 100.000 граѓани без право на глас“, вели партијата Левица

Опсервер - пред: 20 мин

„Анти-македонскиот двоец СДС-ДУИ, кој е при крај на своето криминално владеење, во Собранието гласаше против продолжување на важењето на пасошите без „северна“, со што дрско и бесрамно оневозможија граѓаните кои имаат важечки пасоши со името ...

3 поврзани вести »

Прв пораз на Трамп: Хејли победи на прелиминарните избори на републиканците во Вашингтон

Опсервер - пред: 24 мин

Републиканскиот претседателски кандидат Ники Хејли победи на партиските прелиминарни избори во Вашингтон, со што ја забележа првата победа во претседателската кампања оваа година. Поранешниот американски претседател и фаворит за републиканска ...

64 поврзани вести »

Германската министерка: Западен Балкан треба да биде во ЕУ, мора да ги затвориме ранливите крила на Европа за Русија

Опсервер - пред: 28 мин

Германската министерка за надворешни работи, Аналена Баребок, предупреди дека Европската Унија не може да дозволи постоење на „сиви зони“ на европскиот континент кои Русија ќе ги искористи за да го прошири своето влијание и да ги дестабилизира, а ...

5 поврзани вести »

Хороскопски знаци кои најдобро се бакнуваат

Опсервер - пред: 39 мин

Најсензуалниот и најемотивниот момент – бакнежот, е различен за секого. Сепак, делиме некои карактеристики со другите членови на нашиот дел од зодијачкиот круг. За нив бакнежот е вештина и уметност Овен Со овој знак владее Марс и неговиот елемент е ...

2 поврзани вести »

Осмомартовски концерт со светскиот тенор Федерико Сера во црквата „Света Софија“ во Охрид

Опсервер - пред: 39 мин

По повод 8 Март, Денот на жената, во организација на НУ „Охридско лето“ ќе се одржи концерт со светски познатиот тенор Федерико Сера од Италија во придружба на пијанистот Антонио Кампоногара.

8 поврзани вести »

Кремљ: Видеото на германските офицери е доказ дека Западот е директно вклучен во војната

Опсервер - пред: 44 мин

Руското Министерство за надворешни работи го повика германскиот амбасадор во Москва на разговор откако во јавноста протече снимка од доверлив разговор меѓу високи офицери на германската армија за војната во Украина, во која се расправаше за ...

70 поврзани вести »

30-дневен притвор за 18-годишник од Тетово, кај него е пронајдена марихуана наменета за продажба

Опсервер - пред: 56 мин

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Тетово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори според ...

56 поврзани вести »

(Видео) Во Индија нападната шпанска блогерска двојка: „Седум луѓе ме силуваа“

Опсервер - пред: 56 мин

Шпанската блогерска двојка Винсенте и Фернанда, кои биле на патување со мотор низ Индија, на социјалните мрежи објавија дека група мажи ги нападнале, ги ограбиле и ја силувале Фернанда. Тие на 1 март објавија видео на кое се гледаат со модринки и ...

9 поврзани вести »

„Тен Хаг нема да биде во Јунајтед следната сезона“

Опсервер - пред: 1 час

Легендата на Манчестер јунајтед, Пол Сколс ги коментираше настаните во клубот и она што го работи менаџерот Ерик тен Хаг. Поранешниот играч на Јунајтед смета дека Холанѓанецот нема да биде тренер на тимот во следната сезона.

21 поврзани вести »

Притвор за мажот кој палеше казино во Битола: истурил бензин врз шест слот машини

Опсервер - пред: 1 час

Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против 35-годишен жител на селото Долно Оризари кој е осомничен за кривично дело – Предизвикување општа опасност од член 288 став 1 од Кривичниот законик.

32 поврзани вести »

„Заспаната убавица“ од П. И. Чајковски на 7 и 8 март на сцената на Националната опера и балет

Опсервер - пред: 1 час

Двојна изведба на безвременската, волшебна балетска бајка „Заспаната убавица“ преточена во прекрасната музика на Петар Илич Чајковски на 7 и 8 март со почеток во 20.00 часот ќе се изведе на сцената на Националната опера и балет.

6 поврзани вести »

(Видео) Американци и Русин тргнаа кон Меѓународната вселенска станица: „Неверојатно возење“

Опсервер - пред: 1 час

Ракета на компанијата „Спејс Икс“, основана од претприемачот и милијардер Илон Маск, полета од Флорида рано утринава превезувајќи екипаж од тројца американски астронаути и руски космонаут на пат кон Меѓународната вселенска станица на шестмесечен ...

25 поврзани вести »

Годишната стапка на инфлација во Турција во февруари изнесува 67,07 отсто, што е највисока во последните 15 месеци

Опсервер - пред: 1 час

Во февруари годишната стапка на инфлација во Турција се забрза од јануарските 64,86 отсто на 67,07 отсто, објави денеска турскиот институт за статистика Туркстат. Инфлацијата во Турција е највисока во последните 15 месеци.

19 поврзани вести »

Експлозија на мост во Самара во Русија

Опсервер - пред: 1 час

Железничкиот мост во близина на рускиот град Самара го потресе експлозија, јави новинската агенција РИА, повикувајќи се на итните служби. Сместен на реката Волга во југозападна Русија, регионот Самара е еден од центрите на тешката индустрија во ...

13 поврзани вести »

Пукање во двор на куќа во Калифорнија: Најмалку 4 лица убиени, непознати мажи пукале во група луѓе

Опсервер - пред: 1 час

Најмалку четири лица загинаа, а неколку други се ранети во престрелка во американскиот град Кинг Сити, Калифорнија, соопштија властите. Надлежните органи соопштија дека пукањето се случило синоќа, по забава во двор од куќа, при што тројца мажи ...

12 поврзани вести »

Македонска Филхармонија со концерт насловен „Сила“

Опсервер - пред: 1 час

Овој четврток, со почеток во 20 часот, оркестарот на Македонската Филхармонија ќе го изведе концертот насловен „Сила“, на кој како солисти ќе настапат Пачо Флорес (Венецуела) на труба, Лео Рондон на венецуелска гитара (Венецуела), а диригент е ...

7 поврзани вести »