TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Опсервер

Напаѓачот кај Ајфеловата кула обвинет за убиство поврзано со тероризам

Опсервер - пред: 4 часа

Осомничениот напаѓач од Париз, кој минатиот викенд уби едно лице во близина на Ајфеловата кула, е обвинет за убиство и обид за убиство во врска со терористичка организација, соопшти француското обвинителство за борба против тероризмот.

8 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Треба да се одговори зошто веднаш МВР не тргнало во потрага по возилото на убиениот Панче

Опсервер - пред: 4 часа

МВР направи низа пропусти во истрагата за убиствата на Палевски, што ја отвора дилемата дали Вања можела да биде спасена, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. „Треба да се одговори зошто веднаш МВР не тргнала во потрага по возилото на убиениот Панче по ...

351 поврзани вести »

Сенатот го блокираше новиот пакет американска помош за Украина и за Израел

Опсервер - пред: 4 часа

Пакетот нова безбедносна помош за Украина и за Израел во вредност од милијарди долари беше блокиран вчера од републиканците во американскиот Сенат кои инсистираат на построги мерки за контрола на имиграцијата на границата на САД со Мексико.

129 поврзани вести »

Османи во Брисел за завршниот скрининг состанок помеѓу ЕУ и Северна Македонија и за Самитот ЕУ-Западен Балкан

Опсервер - пред: 4 часа

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи ќе престојува во работна посета во Брисел, каде што заедно со Заменик претседателот на Владата за европски прашања, Бојан Маричиќ ќе учествува на билатералниот скрининг помеѓу Европската Комисија и ...

69 поврзани вести »

Облачно и студено со врнежи од снег на планините, дожд на пониските места

Опсервер - пред: 4 часа

Облачно и студено со врнежи од снег на планините, а од дожд на пониските места. Попладне ќе започне да дува засилен северен ветер и врнежите од дожд ќе преминуваат во снег и во некои од повисоките места.

75 поврзани вести »

Билд: Дортмунд и Јунајтед подготвуваат спектакуларна размена на фудбалери

Опсервер - пред: 4 часа

Џејдон Санчо е отпишан во Манчестер јунајтед. Ерик тен Хаг не смета на англискиот крилен напаѓач, па со месеци бара нов клуб. Се чини дека успеа да најде место во која би можел да се обиде да ја спаси кариерата.

10 поврзани вести »

(Видео) Сити падна во Бирмингем, Мектомини е херојот на „Олд Трафорд“

Опсервер - пред: 12 часа

Два фантастични ја затвроија вечерашната програма од 15.коло во Премиер лигата. Во Бирмингем, Астон Вила го победи Манчестер сити (1:0), а во Манчестер Јунајтед славеше над Челси 2:1. Во последните 23 натпревари, Астон Вила победи само еднаш против ...

72 поврзани вести »

(Видео) Ливерпул славеше на Брамал Лејн, Фулам го декласираше Нотингем

Опсервер - пред: 13 часа

Фудбалерите на Ливерпул славеа како гости кај Шефилд Јунајтед со резултат 2:0, во натпреварот од 15. коло на Премиер лигата. Првиот гол на натпреварот го постигна Вирџил ван Дајк во 37. минута по корнер Трент Александер-Арнолд.

11 поврзани вести »

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе победи на изборите и ќе направи Влада

Опсервер - пред: 14 часа

Во вечерашното гостување во емисијата „Интервју“ на телевизија Шења, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски истакна дека ВМРО-ДПМНЕ излегува на избори да победи и ќе победи убедливо на парламентарните и претседателските избори.

69 поврзани вести »

Мицкоски: Јас сум ултра Европеец, но врз база на принципи, кога барате од нас отстапки и ние бараме почитување на ...

Опсервер - пред: 14 часа

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното Интервју на Шења на ТВ Шења вели дека тој е ултра Европеец, но врз база на принципи, укажувајќи дека кога Бугарија бара да се внесени бугарските државјани во македонскиот устав, тогаш тој ...

69 поврзани вести »

(Видео) Венеција: Гондола се преврте поради туристи кои одбиле да седнат и да престанат да прават селфи

Опсервер - пред: 14 часа

Група туристи паднала во канал во Венеција кога гондолата со која се возеле се превртела откако не ги послушале наредбите да престанат да прават селфи и да седнат. Во матната и студена вода завршил и гондолиерот кој се обидувал да маневрира додека ...

12 поврзани вести »

(Видео) Ковачевски во Брисел: Европската Комисија препознава солидно усогласување на нашето законодавство со европското

Опсервер - пред: 14 часа

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски денеска за време на работната посета на Брисел во рамки на која го отвори претпоследниот билатерален скрининг за поглавјето 30 посветено на надворешните односи даде изјава.

85 поврзани вести »

(Видео) Пукање во универзитет во Америка, има жртви

Опсервер - пред: 15 часа

Американската полиција влезе во кампусот на Универзитетот во Невада, во Лас Вегас по извештаите за пукање. Колеџот објави на социјалните мрежи дека универзитетските полицајци реагирале на извештаите за пукање во кампусот.

41 поврзани вести »

Адвокатот на Љупчо Палевски во полициска станица

Опсервер - пред: 16 часа

Адвокатот Васко Стојков, со кого Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиствата на 14-годишната Вања Ѓорчевска и велешанецот Панче Жежовски, замина во Белград, е на распит во полициска станица.

502 поврзани вести »

Од 11 декември изменет сообраќаен режим на патот Прилеп – Битола

Опсервер - пред: 16 часа

Започнувајќи од 11 декември ќе биде изменет режимот на сообраќај на магистралниот пат A3, делница Прилеп-Битола поради изведување на геотехнички истражувања на коловозот. Времениот режим на сообраќај ќе се одвива согласно одобрен сообраќаен проект.

20 поврзани вести »

Утврден е текстот на Предлог закон за помилување

Опсервер - пред: 16 часа

Владата денеска го разгледа и утврди текстот на Предлог законот за помилување, предложен од Министерството за правда. Причините за донесување нов Закон за помилување, според предлагачот, произлегуваат пред сѐ, од недостатоците и правните празнини во ...

64 поврзани вести »

Утврдени се предлог измени на Законот за спорт за директна државна помош во спортот

Опсервер - пред: 16 часа

Владата го разгледа и утврди текстот на Предлогот на закон за изменување и дополнување на Законот за спорт, предложен од Министерството за правда. Предлог измените на Законот за спортот се однесуваат на обезбедување финансиски поттикнувања по основ ...

20 поврзани вести »

Министерството за култура ја презема реконструкцијата на Универзална сала

Опсервер - пред: 16 часа

Владата на Република Северна Македонија ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за култура за пренесување на правото на реконструкција, доградба и надградба на објектот Универзална сала во Скопје, со што ова право се пренесува од Град ...

35 поврзани вести »

Шефицата на УНИЦЕФ го осуди силувањето од Хамас, Израел жестоко ја искритикува

Опсервер - пред: 16 часа

Израел ја критикуваше шефицата на агенцијата за деца на ОН откако таа го осуди сексуалното насилство извршено од милитантите на Хамас врз жените за време на нападот на 7 октомври. Израелските власти велат дека реакцијата на Кетрин Расел, извршната ...

342 поврзани вести »

(Видео) Пендаровски: За втор мандат ќе се произнесам кога ќе дојде време, не е момент во овие траорни времиња да ...

Опсервер - пред: 17 часа

Претседателот Стево Пендаровски денеска кажа дека не размислува за втор мандат во вакви траорни времиња. „Прашањето на вашата колешка беше дали размислувам за втор мандат. Јас реков дека не размислувам и право да ви кажам не знам кој нормален човек, ...

104 поврзани вести »