TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Популарно

Преку 60 бендови на „Ентерфест“- најголемиот музички фестивал во Македонија

Популарно - пред: 1 час

Организаторите на „Ентер фестивалот“ на денешната средба со новинарите најавија музички ураган , каков што немало досега на овие простори. Со озвучување од странство, на две бини внатре во „Борис Трајковски“ и надвор и невидено осветлување на ...

2 поврзани вести »

ИСТРАЖУВАЊЕ: Американците фрлаат 150.000 тони храна дневно

Популарно - пред: 6 часа

Американците фрлаат речиси 150.000 тони храна дневно или повеќе од 400 грама по човек, покажа истражување чии резултати се објавени во научното списание „Плос Уан“ (Plos One). Фрлената храна се одгледувала на речиси седум отсто од обработливото ...

12 поврзани вести »

Од панелот „Дигитални разговори“: Дигитализацијата е патување, а не дестинација

Популарно - пред: 6 часа

На крајот од првиот ден, во завршницата на дел од „Дигиталниот самит на земјите од Западен Балкан“, на кој учествуваат членови на Владите на земјите од Западниот Балкан, претставници на Европската комисија, Советот за регионална соработка, ...

148 поврзани вести »

Почнува 21. Скопје филм фестивал

Популарно - пред: 6 часа

Со премиера на играниот филм „Година на мајмунот“ по сценарио и режија на Владимир Блажевски и во продукција на „Панк филм“, вечер во 20 часот во кино „Милениум“ ќе биде отворен 21. Скопје филм фестивал.

29 поврзани вести »

Ем-ти-ви наградите се враќаат во Њујорк

Популарно - пред: 6 часа

Ем-ти-ви видео музичките награди по една година помината во Калифорнија се враќаат на американскиот источен брег во Њујорк. Ем-ти-ви соопшти дека свеченоста за доделувањето на Видео музичките награди за 2018 година ќе се одржи на 20 август во Радио ...

7 поврзани вести »

Албанија и Косово стануваат дел од регионалната иницијатива за поевтин роаминг

Популарно - пред: 21 часа

Албанија и Косово се приклучуваат кон регионалната иницијатива на четирите држави од Западен Баалкан за намалување на цените на роамингот. Поконкретни информации околу намалување на цените на роамингот се очекуваат на самитот во мај во Софија.

148 поврзани вести »

Патување околу светот за девет евра

Популарно - пред: 21 часа

Португалската туристичка агенција Ворлд лајф експириенс нуди можност да го пропатувате светот, а згора на се, и да добиете пари за тоа. Компанијата е во потрага по 11-мина кои целата наредна 2019 година ќе ја минат патувајќи околу светот.

8 поврзани вести »

Полимерни банкноти од 10 и 50 денари од 15 мај

Популарно - пред: 21 часа

Од 15-ти следниот месец Народната банка на Република Македонија првпат воведува полимерни банкноти со апоенска вредност од 10 до 50 денари. – Од 15 мај годинава, Република Македонија ќе биде на мапата на државите чијашто централна банка има ...

29 поврзани вести »

Могерини: Се вративте назад на добрата патека (ВИДЕО)

Популарно - пред: 21 часа

Ја носам добата вест дека ЕК препорача почеток на преговорите за членство. Се вративте назад на добрата патека. Можете да славите половина ден и потоа да се вратите на работа, изјави високата претставничка за надворешна политика и безбедност на ЕУ ...

26 поврзани вести »

Најавен четвртиот дел од филмската сага „хХх“

Популарно - пред: 21 часа

Вин Дизел го најави четвртиот дел од акционата сага „хХх“, за којшто правата ги откупи продукциската куќа „Ејч Колектив“. Режисерот на „хХх 3“ Ди Џеј Карузо најверојатно ќе го режира и наредното продолжение.

4 поврзани вести »

Старбакс привремено ќе затвори илјадници кафулиња за против-расистичка обука

Популарно - 18.04.2018

Компанијата Старбакс планира да организира обука против расни предрасуди за дури 175.000 свои вработени, по инцидентот во Филаделфија, каде двајца Афроамериканци беа уапсени само зашто седнале и ништо не нарачале.

7 поврзани вести »

Човек вооружен со нож уапсен пред домот на Тејлор Свифт

Популарно - 18.04.2018

Човек вооружен со нож, јажe, црна маска и ракавици викендов бил уапсен додека се обидувал да влезе во домот на поп-пејачката Тејлор Свифт во Лос Анџелес. Во автомобилот на натрапникот по име Џулиус Александер Сандрок полицијата нашла уште маски, ...

14 поврзани вести »

Македонија домаќин на Првиот дигитален самит на Западен Балкан

Популарно - 18.04.2018

Македонија денеска и утре ќе биде домаќин на Првиот дигитален самит на земјите од Западен Балкан, кој е првиот од серијата настани од овој тип што ќе бидат организирани на годишно ниво. Самитот е дел од Берлинскиот процес и претставува можност за ...

148 поврзани вести »

Скејтање, креативни работилници и многу забава на второто издание на средношколскиот „Конект“ фестивал

Популарно - 18.04.2018

Натпревар во скејтање, гејминг, разговори, дружење и свирка се дел од настаните кои ќе се одржат во рамки на вториот гимназиски „Конект фестивал“ од 23 до 28 април. Фестивалот е покренат по иницијатива на група ученици и поранешни ученици од петте ...

4 поврзани вести »

Прашања несоодветни за првата средба

Популарно - 17.04.2018

Жената секогаш има по малку трема на прв состанок со момче коешто и се допаѓа. И тука секогаш се вртат прашањата: Што да правам? Што смеам да кажам, а што не? До каде е дозволено и пристојно да „испрашувате“? Она што најмногу не интересира, е – што ...

Водечката џез хип-хоп уметница АКУА НАРУ премиерно во Скопје!

Популарно - 17.04.2018

ТАКСИРАТ Фестивал годинава го одбележува своето јубилејно 20-то издание, а прославата за 20 години алтернатива во Македонија стигнува и во рамки на претстојното издание на фестивалот за феминистичка култура и акција „ПРВО ПА ЖЕНСКО“ кој ќе се ...

9 поврзани вести »

Телеком нуди неограничено гледање на видео содржини на интернет

Популарно - 17.04.2018

Македонски Телеком на своите Smart и Magenta 1 корисници им нуди нова опција VIDEO со која ќе може неограничено да гледаат видео содржини од Youtube, Netflix, HBO GO и MaxTV GO на својот смартфон, без притоа да трошат од мобилниот интернет вклучен ...

7 поврзани вести »

Ева Лонгорија доби своја ѕвезда на Патеката на славните

Популарно - 17.04.2018

Актерката Ева Лонгорија доби ѕвездата на холивудската Патека на славните. Таа се појави на свеченоста во поодмината бременост, придружувана од нејзината пријателка, некогашна членка на поп-групата „Спајс Грлс“, Викторија Бекам.

2 поврзани вести »

ИСТРАЖУВАЊЕ: Оние што легнуваат и се будат доцна, умираат помлади

Популарно - 17.04.2018

За оние што си легнуваат и се будат подоцна, голема е веројатноста дека ќе починат помлади, тврдат научници од Универзитетот на Сари во градот Гилфорд, Велика Британија. Во истражувањето објавено во „Медикал Експрес“ учествувале над 433.000 луѓе на ...

5 поврзани вести »