TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Правдико

Привремена канцеларија на компанијата Кромберг & Шуберт во хотел „Милениум“

Правдико - пред: 9 часа

Поради сѐ поголемата заинтересираност и големиот број на прашања кои стигнуваат до компанијата КРОМБЕРГ & ШУБЕРТ МАКЕДОНИЈА ДООЕЛ Битола, истата одлучи да отвори своја привремена канцеларија во градот Битола, поточно во склоп на хотелот „Милениум“ ...

Предложени измени во Законот за трговските друштва

Правдико - пред: 17 часа

Со Предлог на законот за изменување и дополнување на Законот за трговските друштва,се предлага бришење на одредбите кои се однесуваат за тајни друштва од Законот за трговските друштва. Согласно препораките на меѓународните организации во насока на ...

2 поврзани вести »

Кривична пријава за лажно претставување и фалсификување исправа

Правдико - пред: 17 часа

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Прилеп до Основното јавно обвинителство во Прилеп поднесе кривична пријава против Т. Д (46) од с. Велгошти – Охрид , вработен во КОМПОЗИТНА ОПРЕМА ДООЕЛ Прилеп, заради постоење на основи на ...

13 поврзани вести »

Откриени илјада големи затајувачи на данок во Италија

Правдико - пред: 18 часа

Италијанската финансиска полиција објави дека идентификувала илјада големи затајувачи на данок кои ја оштетиле државата за 2,3 милијарди евра. Од јануари минатата година до мај, финансиската полиција успеала да врати повеќе од половина од затаениот ...

6 поврзани вести »

Ослободен од притвор пратеникот на Златна зора

Правдико - пред: 18 часа

Грчките власти го ослободија од притвор пратеникот на екстремно десничарската партија Златна зора, Константинос Барбарусис на кој ќе му се суди за повикување на државен удар во земјата. Тој треба да плати 30 илјади евра, а забрането му излегување од ...

6 поврзани вести »

Oпределување на пазарна вреднoст на експроприраната недвижност во судска постапка (вешто лице или овластен проценувач)

Правдико - 20.06.2018

Во 2012 година донесен е Законот за експропријација во кој покрај другото во делот под III уредена е постапката за определување на надоместок . Во член 37 уредено е дека пазарната вредност на експроприраните недвижности и на недвижностите што се ...

Збирки на судски одлуки од Врховен суд на РМ од 1976 до 2014

Правдико - 20.06.2018

Врховниот суд на Република Македонија како највисок суд во Републиката во согласност со Уставот на Република Македонија го обезбедува единството во примената на законите од страна на судовите.

ОЈО Велес ги истражува причините за пожарот во кој животот го загубија три деца

Правдико - 20.06.2018

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Велес го заврши увидот на лице место каде попладнево избувна пожар. Во пожарот три деца на возраст од четири, две и една година го загубија животот.

55 поврзани вести »

Поканата за Македонија за членство во НАТО ставена како точка на Самитот во јули

Правдико - 20.06.2018

Северноаталантскиот совет денеска донел едногласна политичка одлука да ја стави точката за покана на Македонија во НАТО на самитот на Алијансата на 11 и 12 јули во Брисел, информираше денеска премиерот Зоран Заев во Собранието за време на завршниот ...

52 поврзани вести »

ЕУ-бирократите ја изгласаа цензурата на интернет

Правдико - 20.06.2018

Одборот за законодавство на Европскиот парламент го изгласа новиот закон за авторски права кој може да го уништи интернетот, а најспорните делови во реформата на авторски права се член 11 и член 13, на кои се противеа дури и членовите на ЕП, ...

8 поврзани вести »

Обид за силување на малолетно девојче од виничко село

Правдико - 20.06.2018

На 19.06.2018 година во 09.00 часот во Полициската станица Виница, 36-годишна жена од виничко село пријавила дека на 18.06.2018 година во периодот од 14.00 до 14.30 часот во атар на селото, додека нејзината 16 годишна ќерка ги напасувала овците, ...

16 поврзани вести »

Канaда го легализира користењето марихуана

Правдико - 20.06.2018

Сенатот на канадскиот Парламент одобри легализација на марихуаната за рекреативни цели со закон кој го регулира одгледувањето, дистрибуцијата и нејзината продажба. Земјата е прва меѓу членките на Г-7 која легализира марихуана за рекреативна употреба.

46 поврзани вести »

Собранието ќе гласа за ратификација на договорот со Грција

Правдико - 20.06.2018

За денеска во 11 часот е закажана собраниска пленарна седница на која ќе се гласа за ратификација на договорот со Грција. Собраниската Комисија за европски прашања вчера со десет гласа „за“ го усвои Предлог-законот за ратификација на договорот за ...

202 поврзани вести »

Хакерски упад на берза: Украдени 30 милиони долари во криптовалути

Правдико - 20.06.2018

Хакери ја нападнале берзата за трговија со криптовалути Битамб (Bithumb), од која се украдени виртуелни валути во вредност од 35 милијарди вони (31,51 милиони долари). Битамб, чија централа е во Сеул, на својот сајт информира дека ги запрела сите ...

20 поврзани вести »

САД излегуваат од Советот за човекови права на ОН

Правдико - 20.06.2018

Соединетите држави соопштија дека излегуваат од Советот на ОН за човекови права, наведувајќи дека во таа агенција недостигаат реформи и оти таму имала постојана кампања против Израел. Американскиот амбсадор во ОН Ники Хејли го соопшти ова на прес ...

44 поврзани вести »