TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Press24

Ќе се унапредуваат капацитетите на породилиштата - ќе се реши и недостигот од доктори

Press24 - 18.07.2018

Проценка на постојните капацитети на неколку родилишта низ државата со цел нивно зајакнување со посебен акцент на состојбата со опрема ќе извршат претставници од организацијата „Проект Хоуп“.

Тетовчани измамени од штипјанка преку „Фејсбук“ за работа во Германија

Press24 - 18.07.2018

Дваесет и двегодишната С.М. и 21-годишниот Ф.Ф. од Тетово, вчера пријавиле измама од женско лице од Штип, со кое се запознале преку социјалната мрежа „Фејсбук“ во март годинава и кое им ветило дека ќе им обезбеди тримесечна работа во Германија.

8 поврзани вести »

Силно невреме сруши ѕид од куќа во Струмица

Press24 - 18.07.2018

Силното невреме во Струмица сруши ѕид во куќата на самохраниот родител Страхил Стоилов од струмичко Владевци, објави ТВ24. Тој успеал да ги заштити 85-годишната болна мајка и неговиот 12-годишен син, откако сидот паднал во собата.

Исчезната старица од домот за стари лица во Скопје

Press24 - 18.07.2018

Исчезната старица од домот за стари лица во Скопје,соопштуваат од МВР. Вчера во Полициска станица Гази Баба од страна на одговорно лице во дом за стари лица e пријавено дека околу 14 часот и 45 минути од домот во непознат правец се одалечила 76- ...

3 поврзани вести »

Пожар во Битола: Изгоре 8 хектари нискостеблеста шума

Press24 - 18.07.2018

Сува трева и нискостеблеста шума на површина од околу осум хектари изгоре вчера во пожар на ридот над населбата „Ушици“ во Битола. Пожарот околу 11 часот го пријавил А.С, а на местото на настанот било интервенирано од страна на полициски службеници ...

12 поврзани вести »

Димитров: Ако има само еден глас повеќе против Договорот, ќе прифатиме дека тоа не е вистинскиот пат

Press24 - 18.07.2018

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров во интервјуто за „ Al Jazeera “ изјави дека референдумот ќе помине успешно и дека граѓаните ќе го одобрат Договорот постигнат со Грција. -Ако има еден глас против ние сме апсолутно спремни да подадеме ...

Изгоре куќа во кумановско Нагоричане

Press24 - 18.07.2018

Стара напуштена куќа изгоре вчера во пожар во село Орах - Старо Нагоричане. Како што соопшти МВР, вчера во 12 часот и 30 минути во Секторот за внатрешни работи Куманово, пожарот бил пријавен од страна на командир на Територијалната противпожарна ...

11 поврзани вести »

Се преврти пожарна во Маџари- повредени тројца пожарникари

Press24 - 18.07.2018

Тројца пожарникари од скопската територијалната против пожарна служба се повредени, пренесува Канал 5 . Тие итно се префрлени во Ургентниот центар откако пожарна се преврти во скопската населба Маџари кај Триангла.

37 поврзани вести »

Несреќа кај Табановце: Се преврте возило на Египќанец

Press24 - 18.07.2018

Пет лица се повредени откако патничко моторно возило „Jeep“ управувано од K.K.A.A.(1972) од Египет, кој живее во Холандија излетало од патот и се превртело на десната страна од коловозот на автопатот Граничен премин Табановце - Куманово во насока ...

15 поврзани вести »

Македонската полиција ги пронајде исчезнатите сестри од Пробиштип

Press24 - 18.07.2018

Рано утринава во 02,00 часот во центарот на Крушево од страна на полициски службеници при проверка на идентитет пронајдени се две исчезнати лица од Пробиштип. Имено две лица на возраст од 16 и 19 година, кои на 16 јули се пријавени за исчезнати, се ...

25 поврзани вести »

Скопјанец прегазил пешак па побегнал

Press24 - 18.07.2018

Вчера во 10 часот и 55 минути во Секторот за внатрешни работи Скопје било пријавено дека на крстосницата од булеварот “Гоце Делчев“ со улицата “1732“ патничко моторно возило “Ауди“ со италијански национални ознаки управувано од непознато лице, кое ...

23 поврзани вести »

Сообраќајка во Скопје: Излетал од коловозот и удрил во земјен брег

Press24 - 18.07.2018

Вчера утрината околу 07:45 часот во Секторот за внатрешни работи Скопје било пријавено дека на обиколница пред клучката Мирковци, 28-годишниот Д.К. од Скопје управувајќи патничко моторно возило „Пежо 206“ со скопски регистерски таблици излетал од ...

8 поврзани вести »

Стравична ликвидација: Србин изрешетан со 30 куршуми, повредена и сопругата (видео)

Press24 - 18.07.2018

Србин , убиен во Јоханесбург откако во него се испукани 30 куршуми. Тој починал на лице место, а неговата сопруга и уште еден Србин се повредени. Сопругата на Д.К е со повреда во пределот на главата, а хеликоптер ги пренел во најблиската болница.

4 поврзани вести »

ФОТО: Македонската водителка со нова професија - сега е фризерка

Press24 - 18.07.2018

Македонската водителка Јелена Спенарска во моментов е на годишен одмор кај своите пријатели во Мајорка, од каде редовно објавува извонредни фотографии на социјалните мрежи. Таа со своите следбеници на Инстаграм сподели фотографии додека ја ...

2 поврзани вести »

Маж претепан со метална шипка заврши на Ургентен

Press24 - 18.07.2018

Триесет и шестгодишен кавадарчанец со метална шипка претепал 70-годишен сограѓанин, синоќа околу дваесет часот, информира Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес. Четворица кавадарчани Д.С. заедно со неговата сопруга С.С. и соседите Ѓ.Д. и П.Д.

16 поврзани вести »

Силни врнежи во Македонија: УХМР информира каде наврна најмногу

Press24 - 18.07.2018

Во изминатите 24 часа најмногу дожд, седум литри на метар квадратен наврна во Куманово и Прилеп, шест литри во Демир Капија, пет во Крива Паланка, Берово и Претор, четири во Охрид и Маврови Анови, три во Петровец, Струмица, Тетово и Битола, два во ...

Aли Ахмети ќе организира прием за поканата за НАТО

Press24 - 18.07.2018

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети ќе организира пример по повод поканата за членство на Македонија во НАТО. Приемот ќе се одржи во ресторан на улица Макеонија. Македонија доби покана за започнување на ореговори за членство во Алијанстата, по што ...

46 поврзани вести »

ФОТО: Туристите не можеа да си поверуваат на очите- крави на една од најскапите грчки плажи

Press24 - 18.07.2018

Светски позната плажа на Миконос, Кало Ливади неодамна имаше неочекувани гости кои не се заморуваа за прескапите лежалки. Стадо крави се појави на плажата на Миконос, а освен што влегле во водата, тие неколку пати се прошетаа на плажата.

2 поврзани вести »

Македонската фолкерка во секси издание, покажа со што располага (фото)

Press24 - 18.07.2018

Македонската фолкерка Сузана Гавазова уште една го оправда статусот на „најсесипилна фолкерка“ и сподели видео во бикини. Освен што покажа дека има фантастично градено тело, таа покажа дека може да направи и различни акробации, и тоа среде плажа.

Како да е есен: Очекувајте силни ветрови - на овие места најкритично

Press24 - 18.07.2018

Во текот на денешниот ден како и утре на повеќе места ќе дува засилен ветер од северен правец кој ќе услови пад на температурите на воздухот. Најизразен ветерот ќе биде Долж Повардарието како и на југоисток и исток каде локално ќе достигнува брзина ...

42 поврзани вести »