TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Република

Мухиќ: Бришењето „македонски“ од институциите е трикот со кој се укинува македонскиот национален идетитет

Република - пред: 19 часа

Независниот пратеник од владејачкото мнозинство, Ферид Мухиќ, во дебатната емисија „Само Вистина“ ги потврди ставовите за тоа зошто договорот со Грција, кој беше поддржан од останатото валдејачко мнозинство во Собранието, значи уништување за ...

23 поврзани вести »

Му се најде вратоврската од Заев – Ципрас првпат со вратоврска

Република - пред: 19 часа

Грчкиот премиер Алексис Ципрас за првпат се појави во јавност со вратоврска. Тој кога стапи на премиерската функција изјави дека нема да стави вратоврска се додека не успее да ја извлече Грција од должничката криза.

32 поврзани вести »

Тажната судбина на „напуштеното девојче“ е голема лага која успеа

Република - пред: 19 часа

Приказната во која девојченцето од Хондурас е одвоено од своите родители и само влегло во САД , беше употребена за да се натера претседателот Трамп да го повлече законот за мигранти . На насловната страница на ,,Тајм“ девојченцето стои до ...

27 поврзани вести »

Продолжуваат протестите – за утре најавен голем, сенароден собир

Република - пред: 19 часа

И вечерва протести против договорот. Граѓаните преку социјалните мрежи се организираат за собир пред Собранието во 20 часот. За утре, пак, на истото место и во истото време е најавен „Голем сенароден протест против промена на името Македонија“.

Инцидент на летот Лондон – Скопје: Нервозен патник ѝ се нафрли на стјуардеса поради сендвич си мисиркино месо (ВИДЕО)

Република - пред: 19 часа

Патник во авион кој во неделата летал од Лондон – Лутон за Скопје ја нарече стујардесата глупава кучка оти помислил дека му дала сендвич со свинска шунка. Инцидентот како што објави лондонскиот весник „Мирор“ на своето веб издание настанал во авион ...

Бидете внимателни, момците муваат по правилото „3 секунди“

Република - пред: 19 часа

Правилото три секунди, кое од секогаш важело за јадење храна која паднала на земја, сега е најнов тренд во забавувањето и се користи да опиште спонтано бакнување. Овој метод на додворување подразбира бакнување без контрола три секунди.

За да го врзете и да го излудите: Нов танц во скут

Република - пред: 21 часа

Едноставна и многу еротска поза која со мали модификации, ќе направи вистински бум во вашиот сексуален живот. Се што треба е да набавите стол со висок наслон и една перница. Седнете му во скут, придржувајте се за неговите колена, а потоа тој нека ви ...

И официјално: Градите на Мелита поголеми од главата (ФОТО)

Република - пред: 21 часа

Македонската џетсетерка, старлетата Мелита, го користи секој момент да ужива на грчкото сонце во друштво на манекенката Александра Накова. Двете се познати по пасијата за фотографирање на своите облини, но и по интервенциите што ги вршат во фотошоп.

Maкедонците од Мелбурн и Викторија: Ги прекинуваме врските со македонските дипломати поради капитулантскиот договор со ...

Република - пред: 21 часа

Огорчени сме од распродажбата на националните интереси на македонскиот народ и Македонија. Ова разнебитување на националните македонски интереси почна на нелегитимен начин откако на власт дојде Зоран Заев, сметаат здруженијата на Македонците од ...

7 поврзани вести »

Грција го доби последниот пакет помош, излегува од кризата

Република - пред: 21 часа

Државите од еврозоната се согласиле околу последните детали од планот, со кој Грција треба да излезе од осумгодишната програма за финансиска помош и ќе го направи нејзиниот огромен долг полесен за регулирање.

30 поврзани вести »

Утре наутро центарот затворен за сообраќај

Република - пред: 21 часа

Сообраќајот утре од 10 часот во централното подрачје на Скопје ќе биде пренасочен заради поставување бина пред Собранието на Република Македонија, а по повод одржување на протест организиран од група граѓани „Млади за Македонија“, информираат од ...

52 поврзани вести »

Жестока дебата на Михајловски и Богоевски: Можеби ќе има востание, ќе те прогласат за велепредавник (ВИДЕО)

Република - пред: 23 часа

ВМРО-ДПМНЕ ќе го поддржи референдумот за договорот со Грција. Поради цврстиот став дека договорот е штетен, јавноста очекуваше бојкот и повик од најголемата опозициска партија да не излезе на гласање, Тони Михајловски како дел од Извршниот комитет ...

3 поврзани вести »

Грција ќе ги испрати писмата до ЕУ и НАТО в понеделник

Република - пред: 23 часа

В недела ќе бидат потпишани од шефот на грчката дипломатија, а в понеделник наутро ќе бидат испратени писмата до ЕУ и НАТО дека Грција нема да се противи за европска и евро-атлантска интеграција на Македонија, откри Никос Коѕијас, говорејќи пред ...

23 поврзани вести »

Повеќе од 40 поранешни функционери сакаат да бидат членови на ДИК

Република - пред: 23 часа

Меѓу пријавените е поранешниот претседател на ДИК Борис Кондарко, поранешниот пратеник од СДСМ Јанаќе Витановски, кој сега е раководител во администрацијата на ДИК, како и поранешните пратеници на ВМРО-ДПМНЕ, Оливер Дерковски и Светлана Карапетрова.

10 поврзани вести »

Законот е јасен – за НАТО и ЕУ мора задолжителен референдум

Република - пред: 23 часа

„Референдумот е задолжителен на државно ниво кога се одлучува за пристапување во одредени сојузи“, гласи јасно членот 23 од законот за референдум. Ова е само уште еден показател дека договорот со Грција е противзаконски, оти со него Македонија не се ...

54 поврзани вести »

СЈО со сведоци само од СДСМ против Груевски, Јанакиески и Рангелова

Република - пред: 23 часа

Денеска во Основниот суд 1 во Скопје продолжи судењето за предметот протести во општина Центар, во кој обвинети се Никола Груевски, Миле Јанакиески, Даниела Рангелова и повеќе други лица. Единствени сведоци против обвинетите се советниците на СДСМ ...

18 поврзани вести »

Будимир демантира: Немаше инцидент со Грците за името, тие беа одлични домаќини

Република - пред: 23 часа

Сакам најостро да ја демантирам веста објавена во некои медиуми дека дошло до инцидент помеѓу децата од мојата ракометна школа и нивни врсници од Грција. Не ја разбирам потребата да се исполитизираат спортските активности кои традиционално во овој ...

25 поврзани вести »

Заев потврди: Даноците ќе се покачуваат, но прво да се реши името

Република - пред: 23 часа

Даночни зголемувања ќе има, потврди денес премиерот Зоран Заев во одговор на новинарско прашање дали шпекулациите за зголемување на прагот за даночење се вистинити. Според Заев даночното зголемување ќе настапи откако ќе се решат актуелните политички ...

35 поврзани вести »

ТВ Нова отиде во стечај – десетици медиумски работници без работа

Република - пред: 23 часа

Основниот суд Скопје 2 денеска отвори стачајна постапка за телевизијата Нова. Не даваат детали за случајот но потврдија дека е донесено решение во врска со барањето на доверителите за отворање на стечајна постапка.

4 поврзани вести »

Министерството за култура отвори јавна расправа за Нацрт-законот за јавен интерес во културата

Република - пред: 23 часа

Министерството за култура на Република Македонија соопштува дека е отворена јавна расправа по текстот на Нацрт-законот за јавен интерес во културата. Од Министерството велат дека сугестии и забелешки може да се доставуваат до 29.6.2018 година на ...

5 поврзани вести »