TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Република

Коѕијас за протестите: Од милион стигнавме на 4.000 илјади, Грците ги кршат стереотипите

Република - 18.06.2018

Од еден милион демонстранти, дојдовме на 100 илјади и сега на четири илјади. Ова покажува дека грчкиот народ ги крши стереотипите, рече Никос Коѕијас, коментирајќи ги вчерашните протести во близина на Преспа.

23 поврзани вести »

Театарска промоција на книгата „Го силуваме ежот“ од Марјан Анѓеловски

Република - 18.06.2018

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје ќе ја промовира книгата „Го силувавме ежот“ од македонски o т писател и хуморист Марјан Анѓеловски, која ќе се одржи в среда (20 јуни 2018 година) на малата сцена на Универзалната сала, со почеток во 20 часот.

4 поврзани вести »

Претставата „Јулие Цезар (Res publica или Cosa nostra)“ го отвора Битола Шекспир Фестивал

Република - 18.06.2018

Отворањето на овогодинешното издание на Битола Шекспир Фестивал ќе се случи в сабота со последната премиера на битолскиот театар, претставата „Јулие Цезар (Res publica или Cosa nostra)“ Режија и сценска адаптација: Златко Паковиќ; Сценограф: Филип ...

Ципрас: Атмосферата беше многу добра, речиси како на свадба

Република - 18.06.2018

Климата беше многу добра на ручекот со Заев, речиси како на свадба, бил коментарот на Алексис Ципрас, според грчките медиуми, во однос на ручекот на двајцата премиери што вчера се одржа во Отешево, веднаш по потпишувањето на договорот меѓу ...

Грчева: Повредена е актерката Арна Шијак, млада девојка доби нервен слом од шок бомбите

Република - 18.06.2018

„Повредена е глумицата Арна Шијак. Примена е во болница со повреди на двете нозе. Една млада девојка доби нервен слом од шок бомбите. Беше ужасно. Мене ме покри со кошула и ме водеше еден господин кога почнаа да фрлаат солзавец.

111 поврзани вести »

Димитров на конференција во Софија

Република - 18.06.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во Софија ќе учествува на Конференцијата на комисиите за европски прашања на националните парламенти на земјите-членки на Европската унија и на земјите-кандидати.

44 поврзани вести »

Почнува спроведувањето на Договорот од Преспа – чекори

Република - 18.06.2018

По вчерашното потпишување на Договорот меѓу Македонија и Грција за ставање крај на 27-годишниот спор за името, од денеска почнуваат чекорите за негова имплементација. Македонската Влада се очекува денеска на седница да го усвои законот за ...

70 поврзани вести »

Невиден луксуз и многу деца – кој ќе го наследи богатството на Синан

Република - 18.06.2018

Пејачот Синан Сакиќ почина на први јуни годинава во семејниот стан во Белград по кратко боледување. Но откако пејачот беше погребан започна да се одмотува клопчето за односот во неговото семејство.

5 поврзани вести »

Параполицијата на Спасовски од меѓу народот во првите борбени редови против народот

Република - 18.06.2018

Над 15 лица се повредени во бруталноста на власта кон демонстрантите кои вечерва излегоа пред Собранието на Република македонија, спротивставувајќи се на договорот за промена на името кој беше потпишан денеска.

Новинарот Борислав Стоилковиќ е ослободен од полициската станица во Автокоманда (видео)

Република - 18.06.2018

Новинарот кој вечерва беше приведен од полицијата додека известуваше за протестите пред македонското собрание, е пуштен од полициската станица во Автокоманда. Тој во видео порака објавена на неговиот фејсбук профил соопшти дека бил и физички ...

29 поврзани вести »

Шекеринска го осуди Оливер Спасовски за нсилството врз народот пред Собранието

Република - 18.06.2018

Вицепремиерката Радмила Шекеринска вечерва „жестоко” ги осуди насилните протести што се сллучија вечерва пред Собранието на Македонија. – Жестоко го осудувам насилството, особено врз новинари.

МВР: Во насилните протести повредени седум полицајци и приведени 25 лица

Република - 18.06.2018

Седум полицајци се повредени во насилните протести што вечерва се случија пред Собранието на Македонија, соопшти МВР. Полицијата приведе 25 демонстранти. „Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека во текот на вечерашниот јавен ...

Сведоштва за бруталноста на полицијата на Спасовски (ВОЗНЕМИРУВАЧКИ СНИМКИ)

Република - 17.06.2018

Македонските граѓани преку социјалната мрежа Твитер упатуваат жестоки реакции поради полициската бруталност на протестот пред Собранието против Договорот со Грција за промена на името. Дел од нив и сведочат на тоа што се случуваше пред Собранието и ...

Полицијата немилосрдна: неколку десетици граѓани пренесени на скопските клиники!

Република - 17.06.2018

Во скопските клиники вечерва беа пренесени денсетици граќани. Полицијата беше немилосрдна. Народот пред Собрание е отруен! Солзавец и шок бомби во народот, демонстратите се жалат на проблеми со дишење! Полицијата со најрепресивни мерки досега ...

111 поврзани вести »

Цела полиција беше на нозе во Скопје: Со солзавец и шок бомби ги растераа демонстрантите

Република - 17.06.2018

Во центарот на Скопје пред дојде до полициска интервенција насочена кон групата демонстранти собрани пред зградата на Собранието, да го изразат својот револт против промената на името на Македонија. Десетици борни коли беа распоредени во околината.

111 поврзани вести »

Полицијата закана по животите на новинарите: Новинарот на Инфомакс насилно внесен во марица (ФОТО +ВИДЕО)

Република - 17.06.2018

Иако веќе нема демонстранти пред Собранието, полицијата не престанува да се изживува. На мета се новнарите, фоторепртерите и снимателите. Борислав Стоилковиќ, репортер од Инфомакс, со употреба на прекумерна сила е уапсен вечерва пред Собранието на ...

29 поврзани вести »

Се апсат учесниците во протестите: Наеднаш се стрчаа и не уапсија! Известувам од полициско комбе! (фото) (видео)

Република - 17.06.2018

На социјалните мрежи учесниците во велерашниве протести споделуваат фотографии и ја пренесуваат состојбата пред македонското собрание. Еден од нив на својот фејсбук профил постави фотографија под која напиша: -Наеднаш се стрчаа и не упасија.

Полицаец нападна новинар: Што снимаш, бе ти со телефонот, дај ваму !(видео)

Република - 17.06.2018

Пред Собранието на Република Македонија полицијата се судри со лицата кои протестираат против промената на уставното име на Република Македонија и договорот кој беше утринава потпишан со Грција.

Сведоштво: Видете што прави полиција, бомби ни фрлаат во нозе (ВИДЕО)

Република - 17.06.2018

Видеоснимка направена од Жена парк. Жената на видеото раскажува што се случива. Полицијата им фрла бомби во нозете на демонстрантите, повредени се постари жени. Проследете го ...

Каракамишева: Диктатори ставиле демократски маски, режимот си го покажува лицето!

Република - 17.06.2018

Жестоки реакции во јавноста по прекумерната сила која вечерва ја употреби полицијата против демонстрантите пред Собранието, кои протестираа против Договорот со Грција за промена на името. Полицијата со солзавец, шок-бомби и гумени куршуми ги растера ...