TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сител

Протест против Договорот за името во центарот на Скопје

Сител - пред: 3 часа

Помала група граѓани и вечерва одржаа мирен протест пред Собранието на Република Македонија против Договорот за спорот со името. Тие ги повторија ставовите дека за нив Договорот е штетен и спротивен на Уставот и на македонските државни интереси.

39 поврзани вести »

ТРАГЕДИЈА: Новороденче беше најдено покрај пат во коприви- почина во болница

Сител - пред: 3 часа

Новороденче кое вчера беше најдено помеѓу коприви покрај планински пат кон селото Оргулица, утринава почина. Полицијата ја пронашла 32- годишната М.С за која се сомневаат дека го оставила женското бебе веднаш после раѓање, иако таа тоа го негира, но ...

5 поврзани вести »

Субвенции за станоиздавачите во Охрид

Сител - пред: 5 часа

Станоиздавачите од Охрид кои инвестираат во уредувањето на своите објекти ќе добијат субвенции Прво реновирање и инвестирање во своите објекти а потоа субвенции за станоиздавачите од Охрид.

Димитров: Можно е да поскапи парното ако градот ја превземе мрежата од БЕГ

Сител - пред: 5 часа

Ако Градот Скопје ја превземе мрежата за дистрибуција на топлинска енергија од БЕГ може да дојде до поскапување на парното греење, предупреди експертот за енерегтика Константин Димитров откако вчера градоначалникот Шилегов рече дека ќе бара од ...

31 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Најавите за даночните реформи ќе ја зголемат миграцијата, фирмите ќе го селат капиталот

Сител - пред: 5 часа

Миграцијата ќе се зголеми, компаниите ќе го селат капиталот. Опозициската ВМРО ДПМНЕ реагира на најавите за даночните реформи. „Во недостаток на идеи како да ја развиваат македонската економија најновите најави се дека износот на персоналниот данок ...

10 поврзани вести »

СП Русија: Нигерија закажа мајсторка со Аргентина

Сител - пред: 5 часа

Селекцијата на Нигерија одигра одлично второ полувреме против Исланд и со головите на Ахмед Муса забележа победа од 2-0 со што останува во игра за пласман во следната фаза на Мундијалот во Русија за што ќе решава дербито со Аргентина во последното ...

53 поврзани вести »

СП 2018: Нигерија подобра од Исланд

Сител - пред: 6 часа

Со двата гола на Ахмед Муса во 49-тата и 75-минута, селекцијата на Нигерија го победи Исланд минимално со 2-0 во последниот меч од 2.коло на Д групата. Во 80.минута голема можност од пенал имаше Сигуртсон, но неговиот удар заврши над голот.

53 поврзани вести »

Маж снимен како одведува шестгодишно девојче во мрачна улица: А потоа се случи нешто незамисливо страшно

Сител - пред: 6 часа

Индија е шокирана од уште едно страшно злосторство, а обвинетиот е снимен момент пред да е откриено што направил. На снимката на надзорните камери се гледа како маж во индискиот регион Гвалиор го одведува девојчето во мрачна улица, за после тоа да ...

3 поврзани вести »

Британската Влада ја поздрави ратификацијата на договорот од македонскиот Парламент

Сител - пред: 6 часа

Владата на Обединетото Кралство упати честитки до премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас за постигнувањето на историски договор за прашањето за името што беше потпишан на 17 јуни, како и за неговата ратификација во македонското Собрание.

81 поврзани вести »

Пренасочување на сообраќајот во Центарот на Скопје поради утрешниот протест

Сител - пред: 6 часа

Сообраќајот утре од 10 часот во централното подрачје на Скопје ќе биде пренасочен заради поставување бина пред Собранието на Република Македонија, а по повод одржување на протест организиран од група граѓани „Млади за Македонија“, информираат од ...

24 поврзани вести »

Медитерански игри 2018: Одбојкарите со пораз го започнаа настапот во Тарагона

Сител - пред: 8 часа

Денеска во шпанскиот град Тарагона започнаа 18-тите Медитерански игри на кои Македонија ќе биде претставувана од 71 спортист во 15 спортови. За жал, македонските одбојкари со пораз го започнаа својот настап.

31 поврзани вести »

Бројни домашни и регионални музички ѕвезди на „Пивофест-Прилеп 2018“

Сител - пред: 8 часа

Дани, Тони Зен, Кирил Џајковски. Дарио, Ван Гог, Црвена Јабука Некст Тајм, Џенан Лонџаревиќ, Жељко Јоксимовиќ, Либеро бенд, Милица Тодоровиќ и Шабан Шаулиќ ќе бидат дел од музичките имиња кои оваа година ќе настапат на 16-тиот по ред Пиво фест во ...

16 поврзани вести »

30-тина медицински кадри од земјава побарале неплатено отсуство и ќе работат во Германија

Сител - пред: 8 часа

Триесетина медицински сестри од болници во Скопје и внатрешноста, овој месец доставиле барања до директорите за неплатен одмор. Сите ќе одат на привремена работа во Германија, каде, според изјави на здравствени работници, платата е за десет пати ...

Таравари отвори училиште со табла само на албански јазик, спротивно на законот

Сител - пред: 8 часа

Училиштето во Форино доби табла само на албански јазик. На свеченото отворање присуствуваше градоначалникот на Гостивар. Спротивно на законот оваа образовна установа нема натпис на македонски јазик.

15 поврзани вести »

Кривичниот суд во целост го прифати обвинението за 27.април - продолжи судењето за насилството во општина Центар

Сител - пред: 8 часа

Двајца советници на СДСМ сведочеа за протестите пред Општина центар во 2013-та година. На прашања на СЈО раскажаа како 100-тина граѓани им се заканувале, ги навредувале и ги кршеле прозорците на општинската барака се со цел да ја спречат седницата ...

2 поврзани вести »

Истрагата не исклучува подметнат пожар, во кој загинаа 3 деца во Велес

Сител - пред: 8 часа

Интензивно се работи на расветлување на причините за трагичниот настан, информира Велешкото јавно обвинителство.. Во писменото известување пишуваат дека во тек е вештачењето на материјалните предмети подигнати од увидот во опожарената куќа..

96 поврзани вести »

Холандија даде зелено светло за почеток на преговори со Македонија - Макрон ќе одлучи подоцна

Сител - пред: 8 часа

Холандскиот парламент даде зелено светло за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ, но ја блокираше Албанија, со образложение дека земјата потфрлила во секторот на борба против корупцијата и криминалот.

19 поврзани вести »

Писмата со грчка поддршка на македонско членство во ЕУ и НАТО Коѕијас ќе ги испрати во понеделник

Сител - пред: 8 часа

Никос Коѕијас во недела ќе стави потпис на писмата, а веќе во понеделник тие ќе бидат испратени во Брисел, дознава Сител од грчки извори. Грција ден пред состанокот на министрите за надворешени работи на земјите членки на ЕУ ќе информира дека се ...

23 поврзани вести »

Заев: Резултатите од референдумот ќе бидат обврзувачки - не се знае точниот датум и содржината на прашањето

Сител - пред: 8 часа

Задолжително е организирање на референдум за промена на уставното име согласно Договорот со Грција, но точниот датум кога тој би се одржал, какво ќе биде референдумското прашање и каков тип на рефенредум: обврзувачки или конститутивен Владата ќе ...

51 поврзани вести »

СП 2018: Бразил се изнамачи со Костарика која ја победи во судиското дополнение

Сител - пред: 9 часа

Селекцијата на Бразил се изнамачи во дуелот против Костарика, која сепак на крајот успеа да ја победи и тоа со два гола постигнати во судиското дополнение. Во мечот од Е групата кој се играше во Санкт Петербург, селекцијата на Бразил го скрши ...

70 поврзани вести »