TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сител

Штип бара пари за реализација на водоводна линија два

Сител - 20.06.2018

Изградба на водоводна линија два што чини околу 1,2 милиони евра е проектот со кој општина Штип аплицираше за добивање на пари, од средствата што беа наменети за изградба на Карго аеродромот.

8 поврзани вести »

CNN: Како Путин на светот му даде дипломатски гол

Сител - 20.06.2018

Кремиљ можеби „завојува“ со Западот, но остатокот од светот оди токму кај Путин бидејќи Русија е домаќин на Светското првенство во фудбал, оценува CNN. И тука рускиот претседател Владимир Путин освојува важни дипломатски голови - светски лидери ...

11 поврзани вести »

Премиерот Заев на средба со претставници на ЕБОР

Сител - 20.06.2018

Работиме заедно на проекти за јакнење на економијата и за откочување и забрзување на економскиот раст, порача премиерот Зоран Заев на денешната средба во Скопје со висока делегација на Европската банка за обнова и развој предводена од ...

11 поврзани вести »

Вајгл и Тачи уверени дека Македонија ќе добие преговори со ЕУ во јуни

Сител - 20.06.2018

Претседателот на Демократската партија на Албанците (ДПА), Мендух Тачи, кој денеска се сретна со еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, и тројцата европарламентарци членови на дијалогот Жан Моне, Иво Вајгл, Едвард Кукан и Кнут Флекенштајн, вели ...

Македонија заедно со Словенија и Црна Гора ќе биде домаќин на организатори на женското ракометното ЕП 2022

Сител - 20.06.2018

Убава вест ни доаѓа од Глазгов, каде ЕХФ на својот конгрес донесе одлука, Македонија заедно со Словенија и Црна Гора ќе биде домаќин на организатори на женското ракометното ЕП 2022 Федерациите на трите земји ги исполнија критериумите и ги задоволија ...

29 поврзани вести »

Десет милиони евра повластени средства за инвестиции на МСП

Сител - 20.06.2018

Охридска банка - Сосиете Женерал и Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) денеска потпишаа договор со кој на малите и средни претпријатија во Македонија им се ставаат на располагање 10 милиони евра повластени кредити за инвестиции.

31 поврзани вести »

„Сите сити“ за два месеца обезбеди 10.000 оброка за социјално загрозените семејства

Сител - 20.06.2018

Преку системот за донирање на вишок храна „Сите сити“ за два месеца обезбедени се 10 илјади оброка за социјално загрозените семејства. Целта на овој систем е вишокот храна, кој сè уште е во добра состојба и безбеден за употреба, да не заврши во ...

17 поврзани вести »

Програма Upshift за млади кои сакаат да станат социјални иноватори и претприемачи

Сител - 20.06.2018

Младите на возраст од 13 до 19 години можат да станат социјални иноватори и претприемачи, да ги развијат способностите за препознавање проблеми од блиската средина, но и да се вклучат во нивно активно решавање преку развивање иновативни решенија.

11 поврзани вести »

Балканските музеи развиваат проекти за вклученост на лицата со попреченост

Сител - 20.06.2018

Балканската музејска мрежа и Фондацијата „Културно наследство без граници“ од Босна и Херцеговина денеска и утре во Скопје ја организира втората меѓународна конференција „Балкански музеи без бариери“ на која учествуваат 40-ина музејски професионалци ...

10 поврзани вести »

Поканата за Македонија ставена како точка на Самитот на НАТО во Брисел

Сител - 20.06.2018

Северноаталантскиот совет денеска донел едногласна политичка одлука да ја стави точката за покана на Македонија во НАТО на самитот на Алијансата на 11 и 12 јули во Брисел, објави денеска од собраниската говорница премиерот Зоран Заев.

52 поврзани вести »

Еве зошто треба да јадете сланина - експертите за храна со шокантно откритие

Сител - 20.06.2018

Се што до сега ви зборувале за сланината заборавете, бидејќи сланината за 2018 година е прогласена за супер храна. Веќе години наназад се слушаат приказни дека треба да се избегнува свинско и црвено месо, но оваа година таквите тврдења заминуваат во ...

2 поврзани вести »

Поддршка од владејачкото мнозинство за договорот со Грција

Сител - 20.06.2018

Пратениците од вадејачкото мнозинство кои досега говореа на собраниската седница дадоа поддршка за ратификацијата на договорот со Грција бидејќи, според нив, со договорот ќе се обезбеди прогрес на Македонија на патот кон ЕУ и НАТО.

202 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Парите на граѓаните се трошат на тендери кои се знае која фирма ќе ги добие

Сител - 20.06.2018

Владата на СДСМ е синоним за криминал и корупција. Криминалниот картел е се само не отчетен и транспарентен. Зоран Заев и криминалниот картел кој го води ги продаваат македонските национални интереси и во исто време вршат економски пустош.

31 поврзани вести »

Владата ги повикува граѓанските организации да ги мониторираат јавните набавки

Сител - 20.06.2018

Владата ги повикува сите граѓански организации во земјава да се вклучат во мониторнигот на јавните набавки со цел да бидат целосно заштитени од можности за злоупотреби. - Правиме уште еден сериозен чекор во отвореноста и транспарентноста кон ...

31 поврзани вести »

Делегација од збратимениот кинески град Далијан во посета на Охрид

Сител - 20.06.2018

Градоначалникот на Охрид Јован Стојаноски денеска имаше средба со шестчлената делегација на кинескиот град Далиан предводена од заменик-градоначалничката Вен Зукионг. Во кинеската делегација се директорот на културното биро во Далиан, директорот на ...

Филипче: Сметот кај Ургентен центар ќе биде исчистен, распишан е и тендер

Сител - 20.06.2018

Сметот направен кај Ургентниот центар во комплексот клиники „Мајка Тереза“ ќе биде исчистен од страна на екипа на „Комунална хигиена“, а во тек е и тендер за избор на компанија која ќе го спроведува чистењето, изјави денеска министерот за здравство ...

ВМРО-ДПMНЕ ќе бара мислење од Венецијанската комисија за договорот со Грција

Сител - 20.06.2018

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Драган Данев денеска на прес-конференција го повтори ставот во врска со договорот за спорот со името, кој се очекува да биде ратификуван во Парламентот.

Миновски: До крајот на летово барање за А-интегрирана еколошка дозвола за РЕК Битола

Сител - 20.06.2018

До крајот на летово АД ЕЛЕМ ќе поднесе барање за добивање А-интегрирана еколошка дозвола за РЕК Битола, најави денеска генералниот директор на Електрани на Македонија, Драган Миновски. - Во моментов работната група ги собира податоците и се прават ...

12 поврзани вести »

ПССЕ: Граѓаните да се изјаснат на референдум, институциите да не опструираат

Сител - 20.06.2018

Во знакот на договорот за името помина дводневната посета на коизвестувачите на Парламенарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) на Македонија Лизе Кристоферсен од Норвешка и Валериу Гилетчи од Молдавија, кои на средбите со претставнците на ...

Договорена соработка меѓу Гевгелија и Радече од Словенија

Сител - 20.06.2018

Бизнис соработката меѓу најпознатата словенечка компанија за хартија, од која се изработуваат банкноти и амбалажа за гевгелиската фирма „Жито Пром“ ќе биде унапредена со соработката меѓу општините Гевгелија и Радече која неодамна беше договорена на ...