TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Скопско Ехо

Дефинитивно паѓа бројот на новозаразени, но на починати и натаму висок – 39 за 24 часа

Скопско Ехо - тукушто објавено

Триесет и девет лица починаа во изминативе 24 часа како последица на ковид. Од нив 18 од Скопје (52г, 53г, 62г, 66г, 71г, 71г, 73г, 73г, 74г, 74г, 78г, 79г, 80г, 82г, 83г, 85г и 91г), по три починати лица од Охрид (64г, 81г и 82г), Тетово (63г, 80г ...

47 поврзани вести »

Апасиев во разговор со рускиот амбасадор се оградил од антируските изјави на министерот Османи

Скопско Ехо - пред: 16 мин

Отворени беа и прашања од важност за Западен Балкан, како и за непромислените антируски изјави на шефот на дипломатијата – г. Бујар Османи, кои беа оценети како непотребни и провокаторски, и кои воопшто не придонесуваат кон развојот на традиционално ...

3 поврзани вести »

По дигиталните книги, доаѓа и електронскиот упис на првачињата

Скопско Ехо - пред: 41 мин

Првачињата кои за прв пат во училишните клупи ќе седнат во септември же се запишуваат електронски. Преку порталот uslugi.gov.mk родителите/старателите ќе можат да пополнат апликација, да изберат училиште и да ги прикачат потребните скенирани ...

30 поврзани вести »

Фатен бегалецот од пред Кривичниот суд

Скопско Ехо - пред: 48 мин

Полициски службеници од СВР Скопје – Единицата за прв одговор и интервенција денеска кај Камениот мост во Скопје го привеле 30-годишниот скопјанец А.З. кој во 9:40 часот, при излез од Кривичниот суд додека бил спроведуван од страна на затворската ...

62 поврзани вести »

Првачињата ќе се запишуваат и онлајн

Скопско Ехо - пред: 1 час

Во претстојната учебна година првачињата ќе може да се запишуваат и онлајн, преку националната платформа за електрoнски упис. Оваа платформа е промовирана денеска од страна на Министерството за образование.

30 поврзани вести »

Заев: Можеби Шекеринска се дистанцира од мене, јас од неа не

Скопско Ехо - пред: 1 час

Откако вчера Радмила Шекеринска најави дека на конгресот на партијата во мај нема да се кандидира за заменик-претседател на СДСМ, премиерот и претседател на СДСМ Зоран Заев рече дека оваа нејзина одлука е во договор со него и членството за да се ...

68 поврзани вести »

Лазаров го објави скратениот список со ракометари за Финска и Швајцарија

Скопско Ехо - пред: 2 часа

Капитенот и селектор на машката ракометна репрезентација, Кире Лазаров, го објави скратениот списокот од 21 ракометар на кои ќе смета за квалификациските дуели против Финска и ...

13 поврзани вести »

Дел од жителите на Ново Маало, освен протести и ќе тужат ако не се гради кај Холидеј Ин

Скопско Ехо - пред: 2 часа

Откако вчера доставија петиција до Владата во која бараат да се гради комплексот на паркингот кај Холидеј Ин, група жители од населбата Ново Маало денеска објавија дека почнале правни консултации за тоа што да преземат доколку Општина Центар одлучи ...

53 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Обрач за кош во Аеродром купен за 15.000 денари

Скопско Ехо - пред: 2 часа

Претседателот на општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ во Аеродром Дејан Митевски на својот Фејсбук – профил објави документи од Електронскиот систем за јавни набавки, според кои актуелното раководство во оваа скопска општина, за еден обрач на кош ...

4 поврзани вести »

Нови 48 примени во болница со компликации од ковид во Скопје

Скопско Ехо - пред: 2 часа

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 48 нови пациенти поради компликации од корона вирусот, а вкупно се лекуваат 661 пациент, соопшти Министерството за здравство.

67 поврзани вести »

Нова средба и нов обид за напредок на македонско-бугарската комисија за историски прашања

Скопско Ехо - пред: 3 часа

Денеска и утре Заедничката мултидисциплинарна македонско-бугарска експертска комисија за историски и образовни прашања го одржува 13 состанок, кој поради условите се одржува онлајн. За темите за кои ќе се разговара и за она што ќе се постигне се ...

42 поврзани вести »

Обвинет за шверц на мигранти избегал пред суд

Скопско Ехо - пред: 3 часа

Утринава од пред Кривичниот суд избегало лице кое било спроведувано до судот за одржување судски процес. За настанот потврдија и од Основниот кривичен суд од каде објаснуваат дека се работи за обвинет кој бил спроведуван во судот на рочиште по ...

62 поврзани вести »

Симе Симовски повеќе не е селектор на женската репрезентација

Скопско Ехо - пред: 3 часа

По двата високи порази на Македонските репрезентативки РФМ спогодбено го раскина договорот со селекторот.Симовски на клупата седна во 2015 година. – Ракометната Федерација на Македонија ја информира јавноста дека Македонската куќа на ракометот и г.

28 поврзани вести »

Приведен 59-годишник кој намамувал малолетнички на обљуба и им се заканувал со силување

Скопско Ехо - пред: 3 часа

Поради постоење основи на сомнение дека преку социјални мрежи намамувал малолетничка на обљуба, полицијата вчера го приведе 59-годишен маж Б.Т. од село Ореовица, радовишко. Тој се сомничи дека им испраќал еротски фотографии на малолетнички преку ...

41 поврзани вести »

Со двоглед инвеститори да гледаш

Скопско Ехо - пред: 4 часа

Колумна на Никола Тасев: Сите држави во регионот се растрчани во барање и привлекување на странски инвеститори. Во Македонија се растрчани да вработуваат луѓе, кои ги претставуваат како економски промотори кои ќе донесат инвеститори.

Не е историски ден кога земаш голем кредит, туку кога градиш од заштеди

Скопско Ехо - пред: 4 часа

„Историски ден за Скопје“, „први на Балканот“, „гордост“, „успех за целата наша држава“… сето ова беа епитети со кои вчера скопскиот градоначалник Петре Шилегов го окарактеризира чинот на потпишувањето на кредитот од 70 милиони евра за воведување на ...

Скопско секојдневие: 47 лица возеле пребрзо, 10 биле без возачка…

Скопско Ехо - пред: 4 часа

Полицијата и вчера казнувала за сообраќајни прекршоци во Скопје кои навистина ги има премногу. Имено, вкупно 156 возачи на територијата на главниот град на Македонија се казнети зарази прекршување на сообраќајните правила и прописи.

18 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов ќе фрли 70 милиони евра, за 10 минути побрзо пристигнување од Ѓорче до Аеродром

Скопско Ехо - пред: 4 часа

Трамвајот на тркала нема да го реши сообраќајниот метеж во градот туку решението се две подземни сообраќајници, e став на советничката група на опозициската ВМРО-ДПМНЕ во Советот на Скопје.

85 поврзани вести »

Браво, Пандев стигна до 100 гола во Серија А, големи тренери му бараат да не се пензионира

Скопско Ехо - пред: 6 часа

Македонскиот фудбалски виртуоз Горан Пандев синоќа испиша нова истирија и собори нов рекорд. Имено, во натпревар со неговиот тим Џенова против Беневенто, тој постигна два гола и стигна до 100 голови во италијанската прва лига – Серија А.

115 поврзани вести »

ЛДП, ДС и ДОМ се договараат за заеднички настап на локалните избори

Скопско Ехо - пред: 6 часа

Разговори за заеднички настап на есенските локални избори водат партиите ЛДП, Демократски сојуз и ДОМ, кои сега се дел од владината коалиција. На последните парламентарни избори тие беа дел од коалицијата предводена од СДСМ.

6 поврзани вести »