TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Скопско Ехо

Објавен е конкурс за наградата 18 мај-Меѓународен ден на музеите

Скопско Ехо - пред: 7 часа

Објавен е конкурсот на здружението Македонски национален комитет на Меѓународниот совет на музеите (МНК ИКОМ) за доделување на Годишната награда 18 Мај – Меѓународен ден на музеите за особени достигнувања во музејската дејност за 2019 и 2020 година.

5 поврзани вести »

Владата договори со Грција и Македонците да летуваат таму, ама како ќе му помогне на домашниот туризам?

Скопско Ехо - пред: 7 часа

Министерот за здравство Венко Филипче вчера соопшти дека договорил со министерот за туризам на Грција, Теохарис, под кои услови ќе може македонските граѓани да одат во Грција на одмор летово.

110 поврзани вести »

Директорите од струшките училишта до Царовска: Дигиталните учебници ќе преставуваат проблем

Скопско Ехо - пред: 7 часа

Новиот концепт на Министерството за образование и наука за дигитализација на учебниците ќе предизвика многу проблеми и потешкотии, предупредија на вчерашна средба директорите на основните улилишта од струшкиот регион, На средбата со градоначалникот ...

4 поврзани вести »

Попладневните облаци ќе го сменат утринското сонце

Скопско Ехо - пред: 7 часа

Во Скопје денеска ќе биде променливо облачно време претпладне со сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Минималната температура ќе се спушти до 3, а максималната ќе достигне до 21 степен.

69 поврзани вести »

Жител на Шишево закопувал отпад од Инфективна во Нерези

Скопско Ехо - пред: 22 часа

Две лица од скопско организирале транспорт на повеќе пратки со отпад од Инфективната клиника до заштитната зона на бунарското подрачје „Нерези Лепенец“ во општина Карпош. Отпадот без дозвола го закопувале под површината на земјата, со што ...

20 поврзани вести »

Утре облачно, попладне со дожд

Скопско Ехо - пред: 22 часа

Во текот на утрешниот ден времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди почести во источните делови. Во текот на денот облачноста ќе се зголемува и кон крајот на денот во западните делови ќе има врнежи од дожд, информира УХМР.

69 поврзани вести »

Рашковски во 30 дневен притвор – прифатена жалбата на Обвинителството

Скопско Ехо - пред: 23 часа

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Кривичниот суд во Скопје и на екс генералниот секретар на Владата Драги Рашковски и на уште еден осомничен во случајот со набавката на софтверот за сообраќајки, сопственикот и ...

99 поврзани вести »

Нови 627 заразени, 47 починати – 15 се од март во приватна клиника која денеска ги пријавила

Скопско Ехо - пред: 23 часа

Во изминатите 24 часа регистрирани се 627 нови случаи со ковид од направени 2.865 тестови. Но затоа бројката на починати што е заведена како денешна статистика е прилично висока – 47. Но, од Министерството за здравство појаснуваат дека 15 од нив се ...

48 поврзани вести »

Новомаалци со петиција до Владата: Да се гради или ќе одиме на протест

Скопско Ехо - 21.04.2021

Жителите на Ново Маало денеска поднесоа петиција до Владата и Општина Центар со која бараат итно да овозможат изградба на комплексот на паркингот спроти „Холидеј ин“. На петицијата, со преку 330 потписи се потпишани жители на Ново Маало, но и соседи ...

53 поврзани вести »

За два дена „потрошени“ субвенциите за електрични тротинети

Скопско Ехо - 21.04.2021

Поради големата заинтересираност на граѓаните за субвенциите за купување електрични тротинети и исполнување на предвидените средства, Градот Скопје известува дека овој јавен повик е затворен.

22 поврзани вести »

Град Скопје зеде кредит од 70 милиони евра за изградба на брз автобуски превоз

Скопско Ехо - 21.04.2021

Скопје доби најново ветување дека изведба на БРТ-системот за брз автобуски превоз во градот ќе стане реалност. Порано беше ветуван и трамвај, но овој пат е нешто поконкретно и денеска со потпишување на договор за заем меѓу Град Скопје, ...

85 поврзани вести »

Од утре и сметководителите на протест

Скопско Ехо - 21.04.2021

Сметководителите од утре ќе им се придружат на туристичко-угостителските работници и заедно со нив ќе протестираат. Тие се незадоволни од игнорантскиот однос на власта и непочитувањето на нивната професија, со тоа што никој не им одговорил на ...

143 поврзани вести »

Ќе бидат ли електронските учебници нова избрзана промена без да се слушнат забелешките?

Скопско Ехо - 21.04.2021

Од што ќе учат децата во училиштата следната година? Ова прашање се наметнува откако се виде дека министерката за образование Мила Царовска често ги менува ставовите во последниве денови. Прво беше дека сите ученици од четврто до деветто одделение и ...

151 поврзани вести »

Судството до крај на годинава ќе влезе во 21 век

Скопско Ехо - 21.04.2021

Судството ќе се дигитализира, за што вчера на владина седница е усвоена информација со план на активностите. Планот содржи активности кои ќе се одвиваат во повеќе фази, а ќе се започне со измени на постоечката легислатива како што е користење ...

Пензиите доаѓаат пред празниците

Скопско Ехо - 21.04.2021

Овој месец пензионерите ќе ги добијат своите пензии порано пред велигденските и првомајските празници. Според вчерашната одлука на Владата, банките треба да им ги испатат пензиите на сите групи корисници од 26 до 29 април.

4 поврзани вести »

Повторно голем број нови хоспитализирани со ковид во Скопје, вкупно се 689

Скопско Ехо - 21.04.2021

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 1.641, соопшти Министерството за здравство.

67 поврзани вести »

МЗТ Скопје убедливо поразен од Младост во првиот натпревар од четвртфиналето на АБА2 лигата

Скопско Ехо - 21.04.2021

Кошаркарите на МЗТ Скопје доживеаја тежок пораз во првиот четврт-финален натпревар, во АБА 2 лигата. Во Подгорица, Младост од Земун забележа победа над МЗТ 95:75. Во пресрет на реваншот, МЗТ се пред невозможна мисија да се пласираат во полу-финалето.

21 поврзани вести »

Со нож ја убил 34-годишната сопруга по расправија кај пријатели

Скопско Ехо - 21.04.2021

Претходна меѓусебна расправија претходела на грозоморниoт настан кој што се случил синоќа во Струга во кој маж ја убил сопругата, а потоа се обидел да се самоубие. Како што соопшти Основното јавно обвинителство Струга крвавиот настан се случил ...

18 поврзани вести »

Ракометарките на Македонија на поправен против Романија

Скопско Ехо - 21.04.2021

Женската ракометна репрезентација на Македонија денес во спортскиот центар Јане Сандански со почетокод 17ч ќе го одигра реванш натпреварот од баражот за пласман на Светското првенство во Шпанија.

26 поврзани вести »

5 возачи немале дозвола, 61 возеле пребрзо…

Скопско Ехо - 21.04.2021

Во изминатово деноноќие на скопските сообраќајници се изречени вкупно 153 мерки на возачи кои не ги почитувале сообраќајните правила и прописи, соопшти денеска МВР. -Меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 61 санкција, пет за возење без ...

18 поврзани вести »