TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Sport 1

Двајца браќа постигнаа голови во иста минута за два различни клуба

Sport 1 - тукушто објавено

Во англискиот фудбал вчера имаше интересна ситуација, што веројатно никогаш не се случила во историјата. Браќата Мохамед и Абубакер Еиса постигнаа голови во 13-тата минута, едниот за Шрузбери, другиот за Челтенам.

„Во последните метри го здогледав македонското знаме и ме совладаа емоциите“

Sport 1 - пред: 48 мин

Атанас Наумов и Ангел Арнаудов минатиот викенд испишаа историја во македонскиот спорт откако го истрчаа најпознатиот маратон во светот - Бостонскиот. Тие ја комплетираа магичната шесторка на елитни светски маратони и направија подвиг за почит и ...

11 поврзани вести »

Пеликанс на крилјата на Дејвис го исчистија Портланд со 4-0 (ВИДЕО)

Sport 1 - пред: 2 часа

Њу Орлеанс пеликанс се првиот тим што се пласираше во втората рунда од плеј-офот во НБА-лигата, откако со максимално 4-0 го решија Портланд. Синоќа Ентони Дејвис со 47 поени го предводеше својот тим до победа од 131-123, а фантастична вечер имаше и ...

22 поврзани вести »

Гатузо: Дресот на Милан е светост, не смееме вака да го посрамотиме

Sport 1 - пред: 2 часа

Џенаро Гатузо со право беше разочаран од играта на неговите фудбалери синоќа против Беневенто во поразот од 0-1 на „Сан Сиро“ во рамки на Серија А. „Росонерите“ иако во 2018 повеќе од три месеци немаа пораз, сега на последните шест натпревари не ...

27 поврзани вести »

Стоечки овации за Андрес Иниеста: Фудбалерот не можеше да ги задржи солзите (ВИДЕО)

Sport 1 - пред: 3 часа

Андрес Иниеста синоќа за последен пат ја предводеше Барселона како капитен во едно финале, бидејќи позавршувањето на сезоната си заминува од клубот. Во победата од 5-0 против Севилја во финалето на шпанскиот Куп, тој учествуваше со еден погодок.

43 поврзани вести »

Маркез доби казна и остана без пол-позицијата во Тексас (ВИДЕО)

Sport 1 - пред: 3 часа

Марк Маркез откако направи хаос на трката во Аргентина и синоќа беше во центарот на вниманието за време на квалификациите за Големата награда на САД во Мото ГП шампионатот. Официјалните лица му ја одземаа пол-позицијата на возачот на Хонда, откако ...

23 поврзани вести »

Барса го израмни „најсрамниот рекорд“ во Кралскиот куп!

Sport 1 - пред: 3 часа

Тешко дека може да замислите каков срамен рекорд израмнила Барселона во Кралскиот куп по синоќешниот триумф против Севилја во финалето со 5-0 за 30-ти трофеј во ова натпреварување, ама може да погодите кој го диржи истиот – Реал Мадрид.

43 поврзани вести »

Бивш вардарец го збудале Сплит: Со Џеко ќе се вратиме во – Хајдук!

Sport 1 - пред: 4 часа

Одигра во Вардар една полусезона, беше дел од шампионскиот состав кој го започна хет-трикот на титули на најтрофејниот македонски клуб, а во Сплит него го гледаа како фудбалски Бог. Сенијад Ибричиќ, босанскиот интернационалец сега е соиграч на ...

Бен Арфа пеејќи ќе си оди од ПСЖ – им закачи тужба на „светците“

Sport 1 - пред: 4 часа

Французинот Хатем Бен Арфа веќе сигурно на крајот на сезоната ќе си замине од Пари Сен Жермен, откако повеќе од една година не доби ниту шанса да се најде на клупата за резерви кај францускиот гигант.

Лука Дончиќ ќе оди на НБА-драфтот!

Sport 1 - пред: 4 часа

Дефинитивно, младата словеченка ѕвезда од Реал Мадрид ќе се појави на годинешниот драфт во најсилната кошаркарска лига НБА. Според многумина, Дончиќ е потенцијален прв пик на драфтот во НБА, а Словенецот реши годинава да се појави на изборот и без ...

6 поврзани вести »

Доказ за немоќта на Севилја: Ако неможеш да го сопреш Меси – соблечи му ги ѓаќите (ФОТО)

Sport 1 - пред: 4 часа

Барселона ја прегази Севилја за 30-от трофеј во кралскиот куп на Шпанија, а колку беа немоќни фудбалерите од Андалузија покажува и една фотографија – како да се сопре Лионел Меси. Првата ѕвезда на Барселона како и вообичаено беше мотор, даде еден ...

Барселона во голем стил, со петарда го освои Кралскиот куп (ВИДЕО)

Sport 1 - пред: 13 часа

Фудбалерите на Барселона се закитија со првиот трофеј во оваа сезона, откако вечерва го освоија шпанскиот Куп совладувајќи ја Севиља со 5-0. Чистата победа на Каталонците ја најави Суарез во 14-та минута, кој до крајот на првиот дел постигна уште ...

43 поврзани вести »

Србин ја стресе Америка со голчиште „а ла Зидан“ (ВИДЕО)

Sport 1 - пред: 14 часа

Србинот Александар Катаи постигна спектакуларен гол за Чикаго со волеј од 16 метри, нешто налик на легендарниот гол на Зинедин Зидан, со кој ги воодушеви американските фанови во МЛС-лигата. Aleksandar Katai with a THUNDERBOLT.

Сензација: Беневенто го тресна Милан среде „Сан Сиро“! (ВИДЕО)

Sport 1 - пред: 14 часа

Фубдалерите на Беневенто славеа сензационална победа, вкупно втора во оваа сезона, а вечерва се радуваа на гости кај големиот Милан. Фенерџијата славеше со 1-0 и тоа со гол постигнат во уште во 29- минута.

27 поврзани вести »

Маркез ја освои пол-позицијата во Тексас, ама направи и инцидент

Sport 1 - пред: 14 часа

Возачот на Репсол Хонда, Марк Маркез ја освои пол-позицијата во квалификациите за Големата награда на САД, која се вози на патеката во Остин, па Шпанецот ќе тргне од првата позиција на утрешното гранпри во мотоциклизам.

23 поврзани вести »

Мурињо им порача на новинарите: Треба да се запрашате зошто премногу нè критикувате

Sport 1 - пред: 14 часа

Манчестер јунајтед предводен од Жозе Мурињо дојде на чекор до нов трофеј, откако контроверзвиот Португалец седна на клупата на „црвените ѓаволи“, по денешната победа со 2-1 против Тотнем за да обезбеди финале во најстарото островско натпреварување ...

38 поврзани вести »

Барселона ја згази Севилја за едно полувреме на патот кон 30-от трофеј во Купот (ВИДЕО)

Sport 1 - пред: 14 часа

Барселона за само едно полувреме веќе ја осигура доминацијата во шпанскиот фудбал сезонава, па само 45 минути ги делат Каталонците од нов торфеј и освојување на „двојната круна“, затоа што водат со 3-0 против Севилја во вечерашното финале во ...

43 поврзани вести »

Аргентинците не простуваат - го мразат до тој степен што не сакаат да го видат во Русија!

Sport 1 - пред: 15 часа

Еден од најдобрите и најскапите напаѓачи на светот, Гонзало Игуаин, највоедно нема да игра на претстојното Светско првенствово Русија. Факт е, Игуаин постигнува голови, но исто така често знае да пропушти неверојатни шанси.

„Шраубата“ на Бомбач која уште долго ќе се врти на насловните шпици... (ВИДЕО)

Sport 1 - пред: 15 часа

Кјелце претрпе пораз од ПСЖ пред своите гледачи од 28-34, но затоа неговиот ракометар Дејан Бобач го има потегот на натпреварот. Словенецот со феноменална шрауба го совлада противничкиот гол и така го постигна еден од најубавите погодоци сезонава.

8 поврзани вести »

Дортмунд го прегази Баер за да направи исчекор кон ЛШ (ВИДЕО)

Sport 1 - пред: 16 часа

Кога беше најпотребно Борусија Дортмунд го покажа својот кбвалитет, па со убедлива победа со 4-0, „милионерите“ го прегазија Баер Леверкузен во дербито за Лигата на шампионите, за да направат голем исчекор кон пласман во европската елита.

12 поврзани вести »