TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Стандард

Саутгејт: Ќе бев среќен и со 1:1

Стандард - тукушто објавено

Селекторот на Англија, Герет Саутгејт направи интересен говор по успехот над Тунис со 2:1 во првиот натпревар на „трите лава“ на Мундијалот 2018. Два гола на Хари Кејн обезбедија ветувачки старт на Британците, а Саутгејт објасни дека ќе бил ...

74 поврзани вести »

За пет години 157.000 албански државјани побарале азил во ЕУ

Стандард - тукушто објавено

Во период од 2013 до 2017 година околу 157.000 државјани на Албанија побарале азил во некоја од земјите членки на Европската унија. Најголем број баратели на азил од Албанија се евидентирани во 2015 година и тоа 69.000, за веќе следната година тој ...

45 поврзани вести »

Захарова: Се отворивме кон Западот, но бевме излажани

Стандард - тукушто објавено

Од крајот на Студената војна Русија во целост се отвори кон западнире земји, но тие не излажаа, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова. – Во целост се отворивме кон Западот, но не затоа што бевме поразени.

5 поврзани вести »

Турција планира да гради и трета нуклеарна централа

Стандард - пред: 17 мин

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган најави дека Турција планира да изгради и трета нуклеарна централа. Во Турција веќе се гради нуклеарната централа „Аккуји“, а во тек е реализација на проектот за изградба и на нуклеарката „Синоп“.

5 поврзани вести »

„Црниот пантер“ прогласен за најдобар филм на Ем-ти-ви филмски и ТВ награди 2018

Стандард - пред: 40 мин

„Црниот пантер“ ја освои главната награда на доделувањето на Ем-ти-ви филмски и телевизиски награди. Филмот за афроамериканскиот суперхерој е прогласен за најдобар филм на годината, во конкуренција на уште четири филмови: „Вондервоман“, „Одмаздници: ...

6 поврзани вести »

Промоција на поезијата „Пирот на вештерките“ од Даница Петровска во Куманово

Стандард - пред: 52 мин

Во кумановскиот Центар за култура „Трајко Прокопиев“ вечер ќе биде промовирана збриката поезија „Пирот на вештерките“ од авторката Даница Петровска. Поетскиот свет на авторката, пишува промоторот Љубиша Петровски е исполнет со сосредоточувања кон ...

5 поврзани вести »

Американскиот Сенат го одобри Буџетот за одбрана

Стандард - пред: 58 мин

Сенатот на САД го одобри буџетот за одбрана во вредност од 716 милијарди долари. На овој начин, Горниот дом на Конгресот го поддржа повикот на Трамп за посилна армија, но создаде и можност за несогласување со Белата куќа околу кинеската ...

5 поврзани вести »

Town twinning проект – Солидарни млади во време на кризи и природни непогоди

Стандард - пред: 58 мин

Општина Гази Баба во соработка со Младиинфо Интернационал во партнерство со Волонтерски центар Славонски Брод и Нова Градишка од Хрватска го реализираа проектот „Солидарни млади во време на кризи“ на тема „Активни млади во време на криза – се ...

4 поврзани вести »

Сервер: Договорот меѓу Македонија и Грција е голем исчекор за целиот Балкан

Стандард - пред: 1 час

Политичкиот аналитичар Даниел Сервер смета дека договорот што Македонија го потпиша со Грција не е само голем исчекор напред за двете земји туку и за целиот Балкан, јави дописникот на МИА од Вашинтон.

18 поврзани вести »

207 возачи во Скопје непрописно ги паркирале возилата

Стандард - пред: 1 час

Двеста и седум возачи непрописно ги паркирале своите возила поради што се казнети во текот на изминатото деноноќие на подрачјето на Град Скопје. Од СВР Скопје денеска информираат дека со специјалното возило „пајак“ биле подигнати 58 возила.

29 поврзани вести »

Триото „Ад либитум” ќе настапи во КИЦ на РМ во Софија

Стандард - пред: 1 час

Триото „Ад либитум” составено од флејтистката Силвана Чулева-Атанасова, кларинетистот Лазар Соколов и пијанистката Емилија Кабранова-Филипова вечер од 18.30 часот ќе одржи концерт во Културно-информативниот центар на Република Македонија во Софија.

5 поврзани вести »

Саемот на мебел во октомври во ВИП Борис Трајковски

Стандард - пред: 1 час

Саемот на мебел годинава ќе се одржи од 5 до 10 октомври во комплексот на ВИП Арената „Борис Трајковски“. Од Скопски саем, кој е организатор на оваа саемска манифестација, најавуваат дека вкупниот изложбен простор ќе биде 8.000 метри квадратни.

10 поврзани вести »

Двајца убиени и тројца ранети во престрелка во Малме

Стандард - пред: 1 час

Две лица загинаа, а три други се ранети при престрелка што се случи синоќа во третиот по големина град во Шведска, Малме, соопшти шведската полиција, нагласувајќи дека не станува збор за тероризам.

27 поврзани вести »

Михајловиќ нов тренер на Спортинг

Стандард - пред: 1 час

Српскиот тренер Синиша Михајловиќ и официјално во следни три години ќе го предводи португалскиот клуб Спортинг од Лисабон. Приоритет на Михајловиќ ќе биде да го стабилизира тимот кој се соочи со потреси во финишот на сезоната што измина кога ...

20 поврзани вести »

Помпео: Можно е пак да заминам за Северна Кореја

Стандард - пред: 1 час

Американскиот државен секретар Мајк Помпео синоќа најави дека по сердбата меѓу претседателот на САД, Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, што се одржа минатата недела во Сингапур, можно е тој повторно да отпатува во Северна Кореја за ...

43 поврзани вести »

УНХЦР: Бројот на бегалци во 2017 достигна рекордни 68,5 милиони луѓе

Стандард - пред: 1 час

Бројот на бегалци и внатрешно раселени лица во светот минатата година достигна рекордни 68,5 милиони луѓе, соопшти денеска Високиот комесаријат за бегалци на ОН (УНХЦР). Оваа бројка се зголемува веќе петта година по ред.

45 поврзани вести »

Ким Џонг-ун во посета на Кина

Стандард - пред: 1 час

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун денеска ќе пристигне во дводневна посета на Кина, јавуваат кинеските медиуми. Ким во Пекинг ќе се сретне со кинескиот претседател Си Џинпинг, средба која доаѓа по неговиот историски состанок со американскиот ...

43 поврзани вести »

Гутереш предупреди дека насилството во Газа се доближува до раб на војна

Стандард - пред: 1 час

Зголеменото насилство во Газа претставува предупредување за сите „дека ситуацијата е многу блиску до работ на војна“, изјави генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш. Тој ги повика Израел и Хамас во Газа да го продолжат прекинот на огнот со кој ...

11 поврзани вести »

Грција примила најмногу мигранти меѓу членките на ЕУ

Стандард - пред: 1 час

Во првите пет месеци од оваа година во Грција пристигнале над 19.800 мигранти, што претставува најголема бројка на прифатени мигранти во една земја членка на ЕУ, јави ДПА. Според податоците на Европската агенција за контрола на гранциите – ...

45 поврзани вести »

Роналдо останува лидер кај стрелците на Светското

Стандард - пред: 11 часа

Кристијано Роналдо останува лидер кај голгетерите на Светското првенство 2018 година. Роналдо постигна три гола за првиот успех на својот национален тим на шампионатот против Шпанија. Еве го рангирањето на најдобрите стрелци по четвртиот ден од ...