TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Студенти

Овој бизнис кој ќе вреди трилиони

Студенти - пред: 1 час

Според анализата направена од банкарската и финансиска институција Goldman Sachs рудниците во вселената ќе бидат бизнис кој ќе носи трилиони долари профит, а тој што ќе успее да ги приватизира и експлоатира во свое име ќе стане првиот трилионер на ...

2 поврзани вести »

Пронајден нов начин за справување со Алцхајмеровата болест

Студенти - пред: 1 час

Научници од Калифорнија успешно промениле протеин асоциран со Алцхајмеровата болест во негова побезопасна форма, со што успешно ја избришале штетата направена врз мозочните клетки. Овој научен пробив е исклучително важен бидејќи истражувањето не ...

2 поврзани вести »

Одбележан светскиот ден на книгата

Студенти - пред: 2 часа

Светскиот ден на книгата и авторското право по УНЕСКО ќе се одбележи денеска во Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски – Скопје“. Пред присутните е најавено обраќање на министерот за култура Роберт Алаѓозовски, шпанскиот ...

12 поврзани вести »

Спас за светот: Случајно креиран ензим кој јаде пластичен отпад

Студенти - пред: 2 часа

Во 2016-та во Јапонија во почвата на една фабрика за рециклирање пластика бил откриен микроб кој еволуирал да ги јаде пластичните шишиња кои доминирале во неговото живеалиште, а сега научниците додека истражувале како тој ја разградувал пластиката ...

2 поврзани вести »

Научници од САД направија батерии базирани на вода кои не можат да се запалат

Студенти - пред: 2 часа

Истражувачи од Универзитетот Мериленд создадоа нова цинкова батерија базирана на вода која е многу побезбедна од литиум-јонските батерии. Тимот искористил елементи од стара технологија за цинкови батерии во комбинација со електролити од солена вода ...

3 поврзани вести »

Емоции кои ќе ве допрат и вас: Ја изгубија ќерката и живееја во агонија 24 години, а потоа се случи чудо (ВИДЕО)

Студенти - пред: 17 часа

8-ми јануари 1994 година беше најлош ден во животот на Ванг Мингкинг и Лиу Денгинг. Додека на нивното работно место продавале овошје во Кина, покрај нив била тригодишната ќерка, Кифенг. Тие во сеќавање кажуваат дека пазарот бил полн и дека Ванг ...

4 поврзани вести »

Зголеменото раселување ги испразни училиштата – Доколку продолжи ваквиот тренд тогаш земјата се доближува кон ...

Студенти - пред: 17 часа

Се поголемото раселување на граѓаните видно влијае и на образовните институции, каде бројот на ученици секоја година бележи голем пад, со што некои од училиштата ризикуваат и да бидат затворени.

Прв дојден прв услужен: Град Скопје го распиша повикот за субвенционирање на велосипеди

Студенти - пред: 17 часа

Градот Скопје, со цел да ги стимулира жителите на Скопје да користат велосипеди, денеска распиша јавен повик за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на подрачјето на градот Скопје за купување велосипед.

6 поврзани вести »