TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Телма

Спасувачките екипи во трка со времето – бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија надмина 11.000

Телма - пред: 9 часа

Секоја добра вест и среќен крај со извлекување на живо битие од под урнатините е тоа што го крепи духот на луѓето во најпогодените области на Турција и Сирија. По 45 часа затрупан под урнатините во Антакија, малиот Мухамед беше извлечен од страна на ...

283 поврзани вести »

Спасено новороденче од под урнатините во Сирија – папочната врвца се уште била врзана за неговата мртва мајка

Телма - пред: 10 часа

Со многу помалку ресурси и механизација, спасувачите во Сирија неуморно копаат под урнатините во обид да најдат прежиевани. Им се придружија локалните жители, роднини на исчезнати, кои со лопати и голи раце ги отстрануваат урнатите ѕидови.

11 поврзани вести »

Почина Мирослав Ќиро Блажевиќ

Телма - пред: 10 часа

По долго и тешко боледување денеска на 88 годишна возраст почина еден од најпознатите тренери Мирослав Ќиро Блажевиќ. Скоро пет децениската кариера легендарниот тренер имаше голем број на ангажмани, а почна во 1968-та во Швајцарија предводејќи го ...

93 поврзани вести »

Градоначалникот на Благоевград: Напаѓачите на македонскиот клуб ќе добијат иста казна како и македонските цариници и ...

Телма - пред: 10 часа

Двајцата мажи кои ги приведе бугарската полиција во врска со каменувањето на македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград биле вработени во општинското комунално претпријатие „Озеленување“.

85 поврзани вести »

Над 150 доброволци кои се медицински кадар, се пријавени за да заминат во Турција да помогнат

Телма - пред: 11 часа

Над 150 доброволци кои се медицински кадар, се пријавени за да заминат во Турција да помогнат во погодените региони од земјотресот. Ова е билансот до вчера, а прелиминарниот список, ќе биде објавен денеска околу пладне.

55 поврзани вести »

Ѓоргиев: Има смислени тенденции да се нарушуваат периодите на добри односи меѓу Скопје и Софија

Телма - пред: 12 часа

Последните случувања во македонско – бугарските односи влијаат и на работата на заедничката Комисија за историски и образовни прашања, смета нејзиниот копретседател Драги Ѓоргиев. Вели дека се забележува тенденција односите меѓу Скопје и Софија на ...

28 поврзани вести »

АПИС: Одлуката на Влдата за менување на законот на игри на среќа ќе ги натера луѓето да играат по подруми и на црно

Телма - пред: 12 часа

Од Асоцијацијата на приредувачи на игри на среќа реагираат на вчерашната одлука на владата да се донесе закон со кој кладилниците не смеат да се отвораат на 500 метри од училиштата. Тврдат дека со овој предлог закон ќе се затвори бизнисот, а 10 ...

85 поврзани вести »

Клиника Жан Митрев ќе донира медицинска опрема за Турција

Телма - пред: 12 часа

Клиника Жан Митрев ќе донира медицинска опрема за погодените подрачја од земјотресот во Турција. Опремата преку Црвениот Крст ќе биде доставена до деловите каде што е најпотребно. Освен опремата и медицинските препарати, од Жан Митрев клиника ...

Почина легендарниот хрватски тренер Ќиро Блажевиќ

Телма - пред: 13 часа

На ден пред својот 88 роденден почина Мирослав Ќиро Блажевиќ, легендарниот хрватски тренер. Блажевиќ беше прогласен за „тренер на векот“ на Динамо, клуб на кој по 24 години му ја донесе шампионската титула во 1982.

93 поврзани вести »

(видео) Спасено новороденче од под урнатините во Сирија – папочната врвца се уште била врзана за неговата мајка, која ...

Телма - пред: 13 часа

Во текот на вчерашниот ден светот го обиколи снимката од штотуку родено бебе спасено од под урнатините во земјата. Неодвоената папочната врвца со мајката, е доказот дека мајката за време на земјотресот го родила бебето.

283 поврзани вести »

Спасувачите во Турција и Сирија во трка со времето додека бројката на загинати се доближува до 9.000

Телма - пред: 13 часа

Спасувачите неуморно работат и копаат под урнатините во областите погодени од катастрофалниот земјотрес кој во понеделникот ги погоди јужниот дел на Турција и пограничниот дел на Сирија. Бројката на загинат надмина 8.700-тини.

794 поврзани вести »

Наутро многу студено, преку денот сончево – Временска прогноза за 9.2.2023

Телма - пред: 14 часа

Наутро многу студено, преку денот сончево со мала облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец. Во Скопје сончево и студено со мала облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец.

57 поврзани вести »

Националната опера и балет со балетската претстава „Госпоѓиците од Авињон” во Пловдив

Телма - пред: 1 ден

Во Домот на културата „Борис Христов” во Пловдив, Република Бугарија, вечерва гостуваше Националната опера и балет на Република Северна Македонија со балетската претстава „Госпоѓиците од Авињон”.

12 поврзани вести »

Бендевска во „Топ тема“: Вознемирувањето на една поголема популација води кон обратен ефект – дела од омраза, ...

Телма - 07.02.2023

Законот е многу дециден и од министерството за правда и од вработените очекувам да го прочитаат законот. Не е долг, но е суштествен. Откако комисијата ќе утврди дискриминација, како во случајот Културен центар „Иван Михајлов“, должна е да даде ...

Очајна потрага по преживеани во Турција и Сирија, бројот на загинати надминува 7.200 лица

Телма - 07.02.2023

Бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија од час во час се зголемува и надмина 7.200 луѓе, a чувството на загуба и очај, се шири побрзо од потрагата по преживеани. Оваа глетка станува се поретка во јужна Турција и северозападна Сирија, ...

794 поврзани вести »

Едно добро полувреме на Е. Пелистер недоволно да се изненади Скандерборг Орхус

Телма - 07.02.2023

Еурофарм Пелистер загуби на гостувањето кај Скандерборг Орхус со 24-22 во рамки на 7.коло во Европската лига на ЕХФ. За битолчани ова беше четврти пораз во второто по ранг клупско натпреварување сезонава, но и натаму останува во игра за пласман во ...

37 поврзани вести »

Давитковски во „Топ тема“: Министерството за правда, по право на надзор, требаше да го поништи уписот на здруженијата ...

Телма - 07.02.2023

За имиња, кога се однесува на Републиката, имиња на општини, имиња на личности, треба да се добие согласност од министерството за правда, бидејќи тука има примена законот за трговски друштва.

3 поврзани вести »

Трендафилов во „Топ тема“: На Вархеји му укажавме за ескалацијата на односите меѓу Скопје и Софија и оти е невозможна ...

Телма - 07.02.2023

Ескалацијата на односите меѓу Скопје и Софија се одвива во лоша конотација, се одвива во лош правец и атмосферата не дозволува да се воспостави нормален политички дијалог за да се пристапи кон извршување на одредбите од Спогодбата за добрососедство ...

Обложувалници и казина на најмалку 500 метри подалеку од училишта

Телма - 07.02.2023

Уплатно-исплатните места, во кои се приредуваат игри на среќа, да бидат на поголема оддалеченост од 500 метри од основни и средни училишта, се вели, меѓу другото, во предложените измени и дополнувања на Законот за игри на среќа и забавни игри кои ги ...

85 поврзани вести »

Најмалку 20 џихадисти побегнаа од затвор во Сирија по разорниот земјотрес

Телма - 07.02.2023

Најмалку 20 лица, за кои се верува дека се џихадисти, побегнаа од затвор во Сирија по вчерашните силни земјотреси на северозападот на земјата, на границата со Турција, изјави извор за агенцијата „Франс прес“.

794 поврзани вести »