TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Телма

Жбогар: Македонија конечно ја надмина политичката криза

Телма - 17.04.2018

Во извештајот за Македонија во делот на политичките критериуми се наведува дека Собранието продолжило да функционира, при опозицијата претседаваат со главните комисии. Парламентот треба да ги засили своите надгледувачки и законодавни функции, ...

Тенисерките поразени на стартот од Фед купот во Тунис

Телма - 17.04.2018

Македонската женска тениска репрезентација загуби на стартот од Ерменија со 3:0, во првото коло од А групата во Третата евроафриканска зона во ФЕД купот. Марија Еленова беше поразена од Ана Мовсисијан со 2:1 во сетови (3:6, 6:2, 6:1) а Катарина ...

4 поврзани вести »

Никола му пушти „бомба“ на Никола Груевски, а Пешевски не сакал да биде себичен – рочиште за Траекторија

Телма - 17.04.2018

Се слушна и првата „бомба“ за случајот Траекторија и автопатиштата градени со кинески кредити. Во напната атмосфера, со караници и негодувања, пред крајот на регуларното работно време во судницата беше пуштен разговор меѓу Миле Јанакиески и Бојан ...

Нетранспарентни постапки – скапи инфраструктурни проекти

Телма - 17.04.2018

Нетранспарентните постапки не само што ги забавуваат инфраструктурните проекти туку создаваат дополнителни трошоци и влијаат на животната средина. Доколку во постапката на одлучување навреме се вклучат жителите на конкретните региони, експертите и ...

Расте бројот на сомнителни трансакции

Телма - 17.04.2018

Управата за финансиско разузнавање примила 232 извештаи за сомнителни трансакции или 4 повеќе од 2016-та година. 229 се доставени со сомнение или обид за перење пари, а 3 со сомнение или обид за финасирање тероризам.

Нема поголема тарифа за адвокатите во случаите на бесплатна правна помош

Телма - 17.04.2018

Тарифата за адвокатите во случаите на бесплатна правна помош, нема да се зголеми ниту со доработката на Законот што беше вратен во процедура на барање на Адвокатската комора. Заменик-министерот за правда, Оливер Ристовски вели дека, буџетот на ...

Одложена расправата за Законот за аудио и аудиовизулени медиумски услуги

Телма - 17.04.2018

77 Амандмани ќе бидат поднесени за Законот за аудио и аудиовизулени медиумски услуги. Поради неусогласени ставови и немањето услови, законодавнао правната комисија ја одложи расправата за законите.

Обвинетиот Фејзи Азири во случајот „Монструм“ е во бегство од штипскиот затвор!?

Телма - 17.04.2018

Директорот на Штипскиот затвор потврди – обвиениот во случајот „Монструм“ и осуден за друго дело, повеќе од 50 дена го водат како лице во бегство. Мики Тодоров бил известен од судот дека Азири одбил прекин на казната во времетраење од еден месец, но ...

67 поврзани вести »

Стоп за групна депортација и регистрирање на мигрантите побара Хелсиншкиот комитет

Телма - 17.04.2018

Измачување, заробување, понижување и деградирање на мигрантите констатирал хелсиншкиот комитет, работејќи на терен во 2017-та година. Ова го нотирал и во годишниот извештај за правата на мигрантите, во кој истакнува дека лани организирано се ширел ...

21 поврзани вести »