TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вечер Прес

Зимата во Европа ќе започне со „заклучувања“, зголемен број заразени, поделби за вакцини…

Вечер Прес - пред: 21 часа

Заклучување, зголемување на бројот на заразени и поделба околу вакцината ќе го означи почетокот на зимата во Европа. Европа е единствениот дел од светот кој бележи зголемување на нови случаи на Ковид-19, објави Светската здравствена организација ...

4 поврзани вести »

На Католички универзитет во Рим организиран курс за егзорцизам, учество е 600 евра

Вечер Прес - пред: 22 часа

Во католичкиот универзитет „Регина Апостолорум“ во Рим, почна шестдневен семинар за сатанизам и егзорцизам. Околу 100 луѓе од 15 земји, меѓу кои и многу свештеници и лекари, но и психолози, се пријавиле на семинарот насловен „Егзорцизам и молитви“.

Принцот бин Салман „е психопат, сакал да го убие кралот“, тврди разузнавач

Вечер Прес - пред: 22 часа

Наследникот на тронот и де факто владетел на Саудиска Арабија предложил покојниот крал Абдула да биде убиен со „отровен прстен“, изјави поранешен водечки саудиски разузнавач. Во интервју за Си-Би-Ес, Сад ал Џарби рече дека Мохамед бин Салман во 2014 ...

2 поврзани вести »

Неделава ќе се полни резервоар по старите цени на горивата

Вечер Прес - пред: 22 часа

Малопродажните цени на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98, на Еуродизел (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) остануваат исти, а на Мазутот М-1 НС се намалува за 0,633 денари за килограм.

Грчкиот „Марина Тауер“ распродаден за 26.000 евра за метар квадратен/ВИДЕО

Вечер Прес - пред: 22 часа

Становите во најголемата зграда во Грција, проект кој беше претставен пред неколку месеци, веќе се распродадени, по цена која достигнува вртоглави 26.000 евра за метар квадратен. Иако беше претставен на почетокот на јули, големиот проект на „Lamda ...

Гошаревски: Поголема поддршка за спортот во Ресен

Вечер Прес - 26.10.2021

Општина Ресен ќе ја зголеми финансиската поддршка за спортските друштва, а со постојано и континуирано вложување во спортската инфраструктура ќе го зголеми квалитетот на спортскиот живот во Преспа, вети денеска градоначалникот и кандидат на СДСМ за ...

Мицковски: ВМРО-ДПМНЕ нема да врши одмазда кон политичките неистомисленици

Вечер Прес - 26.10.2021

ВМРО-ДПМНЕ нема да врши одмазда кон политичките неистомисленици и секој кој работи чесно и допринесува ќе продолжи да работи, затоа што на сите нас и на Македонија и требаат такви луѓе за да се создаде новата иднина во државата, изјави претседателот ...

Филипче: Болницата „Свети Стефан“ во Охрид е пример за круцијалните промени направени во здравството

Вечер Прес - 26.10.2021

Младите се нашиот најсилен адут, затоа голем број вработувања на здравствен кадар се реализираа изминатиов период во оваа болница, објави на својот фејсбук-профил министерот за здравство Венко Филипче по денешната посета на специјализираната болница ...

Во Русија речиси секое 8 дете страда од постковид синдром

Вечер Прес - 25.10.2021

Речиси секое осмо дете во Русија, што е околу 13 отсто од децата, боледува од постковид синдром, изјави денеска специјалистот за заразни болести и вакцини Евгениј Тимаков. Тимаков за радиото Вести ФМ изјави дека децата кои припаѓаат на ризичните ...

Авганистан:Семејство продало бебе за петстотини долари за да преживее

Вечер Прес - 25.10.2021

Авганистан се соочува со голема хуманитарна криза, а едно бебе било продадено од семејството за 500 долари за да преживее, јавува Би-би-си. На видеото од британскиот јавен сервис се гледа видео од семејството, кое инсистирало на анонимност, ...

4 поврзани вести »

Арсовска: Заедно до поубав Карпош и поубаво Скопје

Вечер Прес - 25.10.2021

Независната кандидатка за градоначалник на Скопје, поддржана од ВМРО+ДПМНЕ, Данела Арсовска вечерва се сретна со граѓаните од скопската општина Карпош каде разговараа за проблемите и недостатоците кои тие ги нотираат во нивната општина, но и ...

214 поврзани вести »

Илиевски: Кумановци заслужуваат подобри услови за живот

Вечер Прес - 25.10.2021

Оливер Илиевски, кандидатот на СДСМ за градоначалник на Куманово вечерва оствари средби со жителите од Бедиње, Режановце и месна заедница 11 Ноември. На средбите Илиевски истакна дека програмата којашто ја нуди СДСМ е најдобрата затоа што е креирана ...

54 поврзани вести »

Компанијата на Безос најави развој на вселенска станица

Вечер Прес - 25.10.2021

Компанијата Блу Ориџин, во сопственост на милијардерот Џеф Безос, денеска ги објави плановите за развој на комерцијална вселенска станица наречена Орбитален гребен, во која ќе учествува и американската компанија Боинг.

25 поврзани вести »

Го расипува расположението, бидејќи погрешно го разбираме: Врнежливото време и придобивките

Вечер Прес - 25.10.2021

На сите ни е познато чувството кога врне. Тогаш, единствено што сакаме е да се вовлечеме под ќебе и да се излежуваме. Постои логично објаснување за оваа тенденција. Поетски опишано – дождот свири лесна приспивна песна која го смирува умот и го ...

Природно и поздраво: Овошје кое е совршена замена за антиперспирантите

Вечер Прес - 25.10.2021

Постои многу добра причина зошто човечкото тело произведува пот. Потта содржи соединение дермицидин, кој ги убива несаканите бактерии пред да го пронајдат својот пат и да влезат во вашето тело.

4 поврзани вести »

Ем погрешно затворен, ем упорно мачен:Пакистанскиот таксист уапсен по грешка го напушта Гвантанамо по 17 години

Вечер Прес - 25.10.2021

Пакистанскиот таксист Ахмед Рабани ќе биде ослободен од затворот Гвантанамо по 17 години поминати зад решетки. Рабани беше затворен откако беше помешан со баран терорист и претрпе страшна тортура иако никогаш не беше обвинет за какво било ...

Потеклото на коњите: Археолошко откритие кое разрешува важна дилема

Вечер Прес - 25.10.2021

Покрај кучињата, коњите се животни кои човекот меѓу првите ги скротил. Во историјата на човештвото, овие животни играле важна улога – служеле за јавање, влечење, биле животни за работа. Сепак, потеклото на овие благородни животни до неодамна беше ...

Бизарни закони во светот: За џогинг се оди во затвор, забранети се некои имиња и фризури

Вечер Прес - 25.10.2021

Секоја земја има своја култура, традиција, закони и секако, забрани. Така, не е невообичаено туристот кој првпат дошол во одредена земја да нема поим дека одредени однесувања или работи се забранети.

Самостојна изложба „Фрагментед“ на графики од Шќипе Мехмети

Вечер Прес - 25.10.2021

Од денеска до петок во Уметничка галерија Тетово изложени ќе бидат дела од уметничката Шќипе Мехмети, графичарка. Авторка е од Кичево, која досега има реализирано 28 лични изложби и многу групни претставување на уметничките дела.

2 поврзани вести »

Изложба на Игор Поп Трајков „Некогашно место“

Вечер Прес - 25.10.2021

Во големиот салон на Галерија „КО-РА“ во Дом на култура „Кочо Рацин“ Скопје, отворена е изложбата на Игор Поп Трајков насловена „Некогашно место“. Изложбата ја отвори историчарката на уметност Виолета Калиќ, стручен соработник за визуелни уметности, ...

2 поврзани вести »