TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вести плус

Заев од Атина: Руската агресија врз Украина ни покажа дека мирот не е нешто што ни е дадено за навек

Вести плус - пред: 5 часа

„Пред само неколку години беше апсурдно да се организира конференција во 21 век, која е за мир и одржлив развој. Особено по двете големи светски војни во минатиот век, по војните во делови од светот кои беа за заштита на демократијата од опасноста ...

4 поврзани вести »

Заев од Атина: Умерените демократи сме огромно мнозинство наспроти радикалите, да се обединиме

Вести плус - пред: 5 часа

„Верувам дека сите ние, демократите, левицата, социјалдемократите, зелените, центристите, прогресивците – сите сме умерени, не радикални политичари. Ако се обединиме, ќе бидеме огромно мнозинство.

2 поврзани вести »

Заев од Атина: Јас и Ципрас презедовме најголем дел од одговорноста, на Мицкоски и Мицотакис им останува мала задача – ...

Вести плус - пред: 5 часа

„Еве сме, јас и Алексис. Ние ја презедовме најголемата одговорност за решвање на проблемот и креирање на Договорот од Преспа. И ја плативме политичката цена за тоа. Сега, почитувањето на договорот е лесниот дел и е одговорност кон граѓаните и ...

4 поврзани вести »

Заев од Атина: Треба да направиме се што е можно за да ја поддржиме демократска Украина да се одбрани од автократска ...

Вести плус - пред: 5 часа

„Поддржувањето на Украина во војната против агресорот Русија е војна на вредности. Треба да се направи се што е потребно и да се даде целата поддршка на демократските сили на Украина за целосно да се одбранат од агресивноста на автократска Русија“ ...

2 поврзани вести »

Од 27. владина седница: Препораки до граѓаните и работодавачите по најавите за нов топлотен бран од утре; Одлука за ...

Вести плус - пред: 7 часа

Владата на Република Северна Македонија, на барање на Министерството за здравство, донесе препораки во врска со новиот топлотен бран што се очекува од утре да ја зафати целата држава. Од Институтот за Јавно здравје и метео-алармот на Управата за ...

36 поврзани вести »

Преспанскиот договор инспирација за грчката претседателка Сакеларопулу, за поранешниот претседател на Франција Оланд и ...

Вести плус - пред: 9 часа

Завршната сесија со која вечерва завршува првата Меѓународна конференција за мир и одржлив развој во по повод 6 години од Преспанскиот договор, во организација на Институтт Алексис Ципрас и Фондацијата Заев, ги вклучува и учеството на повеќемина ...

143 поврзани вести »

Сообраќајка кај село Брајковци, тешко повреден маж од валандовско

Вести плус - пред: 13 часа

На 17.06.2024 во 13.00 часот во Полициската станица Валандово било пријавено дека на регионален пат 1401, делница помеѓу село Страниште и „Марвинска клучка“, кај село Брајковци, валандовско, се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко возило ...

5 поврзани вести »

Џип удрил во 61-годишник на патот Гостивар – с.Вруток, со тешки повреди пренесен во болница

Вести плус - пред: 13 часа

На 17.06.2024 во 23.30 часот во СВР Тетово било пријавено дека на регионален пат Гостивар – с.Вруток, во с.Здуње, патничко моторно возило „џип“ со гостиварски регистарски ознаки, управувано од З.С.(58) од гостиварски Вруток, удрило во А.Ш.

9 поврзани вести »

Герасимовски: Учениците до 10 години може да бидат згрижени во градинките и за летниот распуст

Вести плус - пред: 13 часа

Општина Центар известува дека учениците до 10 години ќе може да бидат згрижени во градинките за време на летниот распуст до исполнување на капацитетите. Денеска Општина Центар потпиша Меморандум за соработка со основните училишта и градинките за ...

19 поврзани вести »

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со полскиот амбасадор Кшиштоф Гжелчик

Вести плус - пред: 13 часа

Интегрален текст од соопштението на Кабинетот на Претседателот: Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска го прими амбасадорот на Република Полска, Кшиштоф Гжелчик. На средбата се разменија мислења за актуелните политички случувања во двете ...

195 поврзани вести »

Три лица искасани од кучиња скитници во Скопје

Вести плус - пред: 13 часа

На 17.06.2024 во 10.40 часот во Полициската станица Гази Баба, А.Д.(53) од Скопје пријавила дека на ул.„Финска“ во Скопје, нејзиниот малолетен син бил каснат од куче скитник. На 17.06.2024 во 12.00 часот во Полициската станица Центар, К.Д.

16 поврзани вести »

Што ни е потребно за едно убаво и совршено летување во Грција?

Вести плус - пред: 15 часа

Летувањето во Грција може да биде прекрасно и незаборавно искуство. За да го направите вашето патување совршено, еве што ви е ...

Халкбанк e генерален партнер на The Founder Games – Првото реално шоу за стартапи

Вести плус - пред: 16 часа

Премиерната сезона на првото реално шоу за стартапи е пред самиот крај. Додека публиката ја очекува последната епизода во која се дознава победничкиот тим и идеја што ќе патува во Силиконската Долина, разговараме со Маја Наумоска Савеска , Директор ...

7 поврзани вести »

Бучковски до Мицкоски: Постапи како Мицотакис, почитувај го Преспанскиот договор, иако не си негов фан

Вести плус - 17.06.2024

„Мислам дека Мицкоски е паметен, но без политичко искуство. Нека постапи како Мицотакис кој не е голем фан на Преспанскиот договор, но вели дека ќе го почитува. Испраќам порака до новиот премиер, да ја повтори истата порака и да продолжи да гради ...

10 поврзани вести »

Бучковски: Со Охридскиот рамковен договор станавме позитивен пример за градење на мултиетничко општество

Вести плус - 17.06.2024

„Процесот на пристапување во ЕУ го започнавме во 2001 година. Со Охридскиот рамковен договор бевме позитивен пример не само за Западен Балкан, туку и за цела Европа. Четири години подоцна иамвме кандидатски статус.

Продолжуваат заедничките хуманитарни активности на „Алкалоид“ и „Црвен крст“: Заедно можеме повеќе!

Вести плус - 17.06.2024

Масовниот одговор од страна на вработените во „Алкалоид“, на повиците за хуманост во општествени рамки, е најдоследна потврда за хуманата мисија која компанијата ја негува речиси девет децении.

37 поврзани вести »

Приведен криумчар на мигранти

Вести плус - 17.06.2024

На 16.06.2024 полициски службеници од Полициската станица за граничен надзор Сопот при Регионалниот центар за гранични работи Север го лишиле од слобода М.Ј.(45) од Куманово. Околу 10.30 часот на локален пат од с.Сопот кон с.Сушево бил извршен ...

11 поврзани вести »

198 санкционирани возачи во текот на изминатиот викенд на подрачје на СВР Битола, 84 за брзо возење

Вести плус - 17.06.2024

Секторот за внатрешни работи Битола во текот на викендот (14/15/16.06.2024) продолжи со контролите во областа на сообраќајот. На територија на СВР Битола изречени се вкупно 198 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 84 санкции, 13 ...

Во текот на една недела санкционирани 207 непрописно паркирани возила на територија на Општина Центар

Вести плус - 17.06.2024

ЈП Паркинзи на Општина Центар и Општина Центар во соработка со Сообраќајната полиција-Скопје во текот на една недела санкционираа 207 непрописно паркирани возила кои го попречувале нормалното и безбедно одвивање на сообраќајот. Во периодот од 10.06.

7 поврзани вести »

Ангеловска-Бежоска: Народната банка е посветена на одржувањето на ценовната стабилност, како важен предуслов за раст на ...

Вести плус - 17.06.2024

Кризите во изминатите неколку години, како пандемијата, енергетската криза и геополитичките тензии претставуваа вистински тест за централните банки. Овие кризи предизвикаа силна инфлациска промена во светски рамки, невидена во изминатите триесетина ...

20 поврзани вести »