TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Центар

Костовски: 100 милиони евра поддршка од ЕУ, процесот на преговори носи придобивки за економијата и граѓаните

Во Центар - 07.02.2023

Почетокот на преговорите со ЕУ, напредокот во евроинтеграциите, носат конкретни и видливи придобивки за нашата држава. Европската комисија даде предлог за макрофинансиска помош до 100 милиони евра за Северна Македонија, односно поддршка за ...

31 поврзани вести »

(ВИДЕО) Глетката на малото девојче кое го загуби целото семејство во земјотресот го крши срцето

Во Центар - 07.02.2023

Земјотресите што вчера ги погодија Турција и Сирија оставија илјадници луѓе без покрив над главата, додека цели станбени блокови беа срамнети со земја. Огромната спасувачка операција се уште трае.

290 поврзани вести »

Иран негира дека заедно со Русија гради фабрика за дронови

Во Центар - 07.02.2023

Техеран ги отфрла наводите дека Иран и Русија заеднички градат фабрика за дронови, изјави денеска портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи Насер Канани. – Извозниците на оружје и воените подбуцнувачи се обидуваат да ги оправдаат ...

Анкара: Курдската работничка партија изврши напад од Сирија врз турски регион погоден од земјотресот

Во Центар - 07.02.2023

Курдската работничка партија, која се смета за терористичка во Турција, ЕУ и САД, изврши напад со повеќецевен ракетен фрлач од сирискиот Тал Рифат на граничниот премин Ончупинар, во близина на турскиот град Килис, јави Анадолија.

Германски фудбалер во Турција за да се спаси скокнал од втор кат и преживеал

Во Центар - 07.02.2023

Многу спортисти ги загубија животите, додека по други се уште се трага по силниот земјотрес од 7,8 степени кој ги погоди Турција и Сирија. Под урнатините, загина голманот на турскиот второлигаш Јени Малатјаспор, Ејуп Туркаслан.

5 поврзани вести »

БЕЗБЕДНОСНА ЗОНА- Протекуваат вознемирувачки детали за балонот висок 60 метри: Носел мистериозен товар, најверојатно ...

Во Центар - 07.02.2023

Американското Министерство за одбрана соопшти дека соборениот кинески балон, за кој постои сомневање дека е шпион, бил висок 60 метри и носел товар споредлив со оној на патнички авион. За споредба, балонот е висок колку зграда од дваесет ката, ...

58 поврзани вести »

Западен Брег: Израелските сили убија палестински тинејџер – Застрелан во лице

Во Центар - 07.02.2023

Израелските сили убиле палестински тинејџер за време на рација денеска на окупираниот Западен Брег. „Хамза Амџад ал Ашкар (17) бил застрелан во лицето од израелски војници во Наблус“, соопшти палестинското Министерство за здравство, пренесува ...

Истражување: Бракот може да спречи дијабетес тип 2

Во Центар - 07.02.2023

Заеднички живот или брак може да спречи дијабетес тип 2, без разлика дали врската е среќна, покажуваат истражувањата. Наодите се објавени во стручното списание „Би-ем-џеј“ ( BMJ Open Diabetes Research & Care ).

9 поврзани вести »

Натепаниот охриѓанец ќе добие стан во Софија, обезбедување и пари од бугарија

Во Центар - 07.02.2023

Христијан Пендиков, секретарот на охридскиот клуб именуван по бугарскиот цар од времето на фашистичката окупација на Македонија, ќе добие бугарско државјанство, a бугарското министерство за надворешни работи ќе му обезбеди живеалиште во Софија и ...

126 поврзани вести »

НЕВЕРОЈАТНА СНИМКА! ЖЕНА СЕ ПОРОДИ ПОД урнатините ВО СИРИЈА: Чудо сред СТРАШЕН земјотрес, бебето остана сирак (ВИДЕО)

Во Центар - 07.02.2023

Видеото кое разнесе се на мрежите доаѓа од Сирија, која беше погодена од разорен земјотрес во кој загинаа илјадници луѓе. Моментот снимен од камерата е и трогателен и тежок, а видеото е снимено во Алепо, Сирија.

290 поврзани вести »

Пендаровски – Липавски: Односите Скопје и Прага пријателски и со интензивен политички дијалог на високо ниво

Во Центар - 07.02.2023

Севкупните односи меѓу Северна Македонија и Чешка се пријателски со интензивен политички дијалог на високо ниво, оценија на денешната средба претседателот Стево Пендаровски и чешкиот министер за надворешни работи Јан Липавски, кој престојува во ...

НЕОБИЧЕН ФЕНОМЕН – ПОГЛЕДНЕТЕ ГО ОДНЕСУВАЊЕТО НА ПТИЦИТЕ кои наводно се снимени непосредно пред земјотресот (ВИДЕО)

Во Центар - 07.02.2023

Постојат некои мислења дека животните можат да почувствуваат земјотреси, затоа нивното однесување треба да се следи. На социјалните мрежи се шири необичното однесување на јата птици кои панично летаат на сите страни.

3 поврзани вести »

Студент извлечен од под урнатините откако објавил на социјалните мрежи

Во Центар - 07.02.2023

Боран Кубат остана заглавен под урнатините во Малатја со мајка му, баба му и двајца вујковци, кога вториот земјотрес го погодил регионот, Дваесетгодишен студент го преживеа земјотресот на југот на Туркије, благодарејќи на својата објава на ...

290 поврзани вести »

Армијата на Република Македонија испрати обучен тим за помош во Турција

Во Центар - 07.02.2023

Армијата на Република Северна Македонија упати тим за претрага и спасување составен од 24 армиски припадници и две кучиња, коишто веќе заминаа за Турција. -Армијата со авион упати обучен тим за пронаоѓање и спасување, составен од припадници на ...

109 поврзани вести »

Акциите на „Дизни“ во раст по успехот на „Аватар 2“

Во Центар - 07.02.2023

Акциите на „Дизни“ пораснаа за повеќе од 26 отсто само за месец февруари, и тоа благодарение на успехот на „Аватар 2“. Продолжението на филмот со најголема заработка во историјата, беше објавен пред шест седмици, а веќе заработи две милијарди долари ...

4 поврзани вести »

СЗО: Можно е 23 милиони луѓе да бидат погодени од земјотресите во Турција

Во Центар - 07.02.2023

Околу 23 милиони луѓе би можеле да бидат погодени од земјотресите што ги потресоа југоисточна Турција и северна Сирија, соопшти денеска Светската здравствена организација, која вети долгорочна поддршка по првото испраќање итна помош.

793 поврзани вести »

Бектеши: Минималната плата во март околу 20 500 денари, има пари и за зголемување на платата на административците за 2 ...

Во Центар - 07.02.2023

Идниот месец најверојатно минималната плата ќе биде околу 20 500 денари во приватниот и јавниот сектор и тие средства се предвидени со Буџетот за 2023 година. Но, за да има еднаквост, треба за 2 000 денари линеарно да се покачат и платите во ...

49 поврзани вести »

Општина Кавадарци со финансиска помош за погодените од катастрофалниот земјотрес во Република Турција и Сирија

Во Центар - 07.02.2023

На иницијатива на претседателот на Совет на Општина Кавадарци д-р Стојанчо Рамов, вечерва во 19 часот е закажана вонредна шеста по ред седница на Советот, со цел одобрување на финансиска помош од буџетот на Општина Кавадарци за 2023 година, за ...

793 поврзани вести »

Ким: По иранските кибер-напади, 50 милиони долари за кибер-безбедноста на Албанија

Во Центар - 07.02.2023

На конференцијата за предизвиците на кибер-безбедноста што се одржува во Тирана, американската амбасадорка Јури Ким се фокусираше на помошта што САД и ја понудија на албанската влада за заеднички да реагираат на нападите од Иран.

6 поврзани вести »

Герасимовски свика итна седница за помош на настраданите во Турција

Во Центар - 07.02.2023

Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски, свикал итна вонредна седница на Советот во четврток за доделување хуманитарна помош за настраданите во катастрофалниот земјотрес во Турција.

793 поврзани вести »